Четиринадесетгодишният Калоян Желев е с политически пристрастия и иска депутатите да обръщат повече внимание на децата
AV 08:00:01 20-12-2021
GI2052AV.004 08:00
политика - деца - интервю - Калоян Желев
Четиринадесетгодишният Калоян Желев
е с политически пристрастия и иска
депутатите да обръщат повече внимание на децата
София, 20 декември /Росица Илиева, БТА/
За Калоян Желев или само Желев, както го наричат приятелите, знаем че е на 14 години, в осми клас на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" и, което на пръв поглед може и да изглежда необичайно, е страстен почитател на българския политически живот. Факт, казва той, имам си любима партия, както и любими политици, но ще ги запазя за себе си.
Във връзка с интереса си към българските политици Желев сподели с БТА, че увлечението му постоянно се задълбочава, като датира началото с първите за тази година парламентарни избори през април. Сега, освен да гледа, по думите му в захлас, телевизионните прояви на политическите фигури и да придружава родителите си, когато те гласуват, все по-често се налага някой от семейството да придружава самия него, за да може да присъства по време на фактическите събития в държавата.
Така на 3 декември т.г. е на площад Народно събрание в София, където той посреща депутатите на първото заседание на 47-ото Народно събрание.
Към 13.00 часа отидохме с баща ми пред парламента, разказва Желев, и чакахме да срещнем народните представители. Първо излезе Корнелия Нинова и я помолихме да се снимаме, добавя той. Тя се държа много мило с мен, прегърна ме и се зачуди защо искам да се снимам точно с нея. Отвърнах й, че просто ми допадат политиците ни, а тя започна да се смее, че съм станал един вид ловец на политически снимки.
Провокиран да определи по-точно целта си, Желев прави следната уговорка: Може и да звучи странно, но моята кауза и мечта е да си създам някога своя партия, да вляза в парламента, а защо не, да стана и председател на Народното събрание.
Да, не е странно, след като активистката Грета Тунберг започна да пропуска учебните си часове от 2018 г., за да стачкува пред шведския парламент против климатичните промени и от тогава не спира да работи по тези проблеми все по-глобално, едва ли е останал човек на планетата, който да отрече правото на децата и младежите да протестират и политизират. Тенденцията явно добива гражданство на местно ниво и, макар без особена връзка с екологичните идеи, веднага можем да приложим например една от най-популярните млади влогърки в България Цвета Стратиева - Флора, която създава видеоклипове на политическа тематика и вече има своя рубрика в youtube канала на Българската национална телевизия.
Според Желев, който е доста по-млад от Флора, но и от Тунберг - с четири години, също е важно да се интересуваме от политическите личности, защото "на 90 процента от решенията им зависят съдбите ни, законите ни. Другите 10 са си наши, добавя той - с които да си мислим, че сме важни, че от нас зависи нещо".
Дни по-късно, той вече е с дядо си на "Дондуков" 2. Снимах се с Кирил Петков и Асен Василев, обяснява и продължава - на 11 декември - тогава президентът Румен Радев им връчи мандата за съставяне на правителство.
снимки: Личен архив
И точно когато човек е напът да си помисли, че сигурно историята е любимият учебен предмет на Желев в училище, той заявява, че в момента няма учебен час, който да очаква с нетърпение, като остава дипломатичен: "Но мога да кажа, че философията ме вълнува, защото там можеш да говориш по различни теми, да разсъждаваш за живота и каквото поискаш".
Във всекидневните си избори, Желев се съобразява с наложените противоепидемични мерки, които са втората по важност, вълнуваща за него тема - докога ще ни тормози коронавирусът и ще махнем ли маските най-накрая, пита той. Сега, уточнява, в тези ковид времена, се обучаваме в електронна среда.
Сутрин си карам онлайн часовете, но към 9.00 часа, ако мога да се измъкна, си пускам да гледам парламента по телевизията. В свободното си време излиза навън с приятели, карат велосипеди и тротинетки, а ако времето е лошо, редят пъзели вкъщи, но добавя - най-често си връщам парламента, за да видя дали нещо не съм изпуснал. Сред връстниците си има и един приятел, с когото дискутират политическите теми: говорим за депутатите, какви скандали са се случили, изобщо обсъждаме министрите - кои не ни харесват и кои ни допадат.
Когато Тунберг беше избрана от Тime за личност на 2019 година, тя призова в интервюто си за изданието: "Ние просто не можем да продължаваме да живеем така, сякаш няма утре, защото утре има." За съпоставка Желев в края на 2021-ва звучи също така решително, докато обосновава заниманията си: "Интересувам се, защото искам България да има добър живот, добро здравеопазване, добра икономика и добро образование."
На въпрос с какво Корнелия Нинова и Ива Митева са по-интересни за него от Били Айлиш, да речем и Дара, Желев отговаря категорично: Ами, Нинова и Митева са политици, експерти, които могат да оправят България със законите, които прокарват, докато Били Айлиш и Дара са просто певици, които забавляват.
Ако зависи от него и той трябва да проектира бъдещето на страната, Желев твърди, че ще започне с ремонт на всички училища в България. Ще санирам всички панелни блокове, казва още той, ще оправя градинките, а и ще направя така, че да върна българите от чужбина.
В албума на Желев са още Любомир Каримански, Явор Божанов, Ива Митева. . . Митева пък се доказа в два парламента като председател, коментира младежът, държи се много обрано, разбира си от работата.
Личната му прогноза за настоящия кабинет на Кирил Петков е, че ще задържи мандата за поне три години. Надявам се правителството да успее да преодолее икономическата и здравната криза, добавя той, както и: "Дано някоя партия не реши да се махне от коалицията".
Какво научихте до тук от срещите и снимките си с българските политици? Научих да не се отказвам от мечтите си, отговаря първо той и после добавя: "Научих, че и политиците са хора като нас, макар облечени доста официално, но докато си говорим, се държат мило и се усмихват. Може и да лъжат, но мен не са ме лъгали - обещаха ми и се снимахме".
Има ли нещо, което не успяхте, а искахте да споделите с депутатите? Исках да се снимам с Тошко Йорданов, но все не успявам. . . Искам депутатите да обръщат повече внимание на децата в България - да имат добро образование и да не мислят да учат в чужбина. Искам децата да са здрави и да се върнат онези дни, отпреди две години, когато на воля вилнеехме из училищните дворове, когато го нямаше този вирус, каза още Желев.
/ГИ/