Какво ще промени за германските християндемократи избирането на Фридрих Мерц за нов лидер
AV 12:27:31 22-12-2021
GG1224AV.016
Германия - ХДС - лидер - обзор
Какво ще промени за германските християндемократи избирането на Фридрих Мерц за нов лидер
София, 22 декември /Владимир Сахатчиев от БТА/
Фридрих Мерц беше избран преди дни за новия лидер на консервативния германски Християндемократически съюз (ХДС). Избирането му веднага повдигна въпроса какви промени ще има в политическия курс, който от дълги години следва една от традиционно водещите партии в политическия живот на Германия.
В петък ХДС обяви, че партийните членове са избрали Мерц за нов председател на партията, в първия в историята й пряк избор на лидер. Сега предстои изборът да бъде потвърден от конгреса на християндемократите през януари, но това е само формалност. Избирането на Мерц веднага породи предположения, че в политиката на ХДС, която партията следваше в последните повече от 15 години, предстои сериозна промяна.
Мерц е представител на дясното крило на партията и е възприеман като бизнес ориентиран политик. Ползва се с голяма популярност сред редовите членове на консерваторите, за което свидетелства не само фактът, че победи двамата си съперници за лидерското място Норберт Рьотген и Хелге Браун, но и резултатът, с който го направи - цели 62,1 процента от гласовете.
Германската осведомителна агенция ДПА веднага отбеляза след победата му, че тя вероятно предвещава десен завой на партията.
Това не е изключено, защото Мерц е споменавал, че ако стане лидер, ще скъса с центристкия курс на партията, следван от нея по време на почти 16-годишното управление на бившия канцлер Ангела Меркел. Самият избор на председателя малко или много се превърна в борба на противници и привърженици на този курс, тъй като и Рьотген, и Браун ясно се позиционираха като негови продължители.
Мерц ще бъде "напълно различен от Ангела Меркел" и ще бъде "много агресивен опозиционен лидер", заяви пред "Дойче веле" германският политолог Албрехт фон Луке.
"Мисля, че избирането му не е лошо за ХДС, защото сега нещата за партията се промениха", смята анализаторът. "Сега те са в опозиция, а в опозиция трябва да си агресивен, трябва да си категоричен. Тъкмо такъв е Фридрих Мерц."
Избирането на Мерц за лидер става в много труден момент за ХДС. На парламентарните избори на 26 септември партията претърпя историческо поражение. Тя постигна най-слабия си резултат, откакто съществува, едва 24,1 процента от гласовете.
Това позволи на традиционния съперник на ХДС Германската социалдемократическа партия (ГСДП) да спечели изборите, макар и със съвсем малка преднина, и да състави трипартийна управленска коалиция заедно със Зелените и либералната Свободна демократическа партия (СвДП), с канцлер социалдемократа Олаф Шолц.
В следвоенната история на Германия ХДС с малки прекъсвания е почти неизменно във властта. В този смисъл избирането на Мерц е изключително важно, защото той може да бъде следващият кандидат на партията за канцлер, а защо не и бъдещ канцлер, ако християндемократите успеят да спечелят следващите избори.
Мерц е 66-годишен адвокат по професия с дълъг политически стаж, започнал буквално в последните години на "старата федерална република", както германците обичат да наричат бившата Западна Германия. Произхожда от консервативно семейство на юристи, католик и потомка на уважаван френски хугенотски род, от най-голямата по население германска провинция Северен Рейн-Вестфалия.
От 1989 до 1994 г. е европейски депутат, а от 1994 до 2009 г. без прекъсване е депутат в Бундестага. От 2016 до 2020 г. сменя за кратко политическото поприще с доходоносна бизнес кариера в голям международен инвестиционен холдинг. Именно заради натрупаното си богатство е критикуван от някои среди в Германия, че е откъснат от проблемите на обикновените хора представител на бизнес елита.
Мерц стана лидер на ХДС от третия път след два неуспешни опита в годините преди това.
Списание "Шпигел" отбеляза, че за да изтегли ХДС от дъното, за Мерц няма да е достатъчно да се хареса само на по-възрастните, консервативните и подкрепящите икономическия либерализъм избиратели, но ще трябва да привлече и избиратели от периферията.
Политологът Михаел Кос написа в коментарна статия за вестник "Цайт", че и двете традиционно най-големи партии в Германия ХДС и ГСДП са народни партии от миналото, а бъдещето според него може да се окаже, че принадлежи на Зелените. Въпреки това според политолога категоричната заявка на Мерц за скъсване с ерата "Меркел" може да промени германската политика.
Самият Мерц заяви след избирането си, че ще работи с всички крила в партията си, което може би е сигнал, че в политиката ще има и десноцентристки елемент. По думите му желанието му е ХДС да бъде партия, "в която да има място за различни политически идеи, мнения и тенденции", посочват "Дойче веле" и "Файненшъл таймс". "Аз лично ще направя всичко възможно, за да постигна това", заяви той.
"Ще бъдем конструктивна опозиция", обеща Мерц.
Въпреки тази заявка за конструктивност в опозиционното поведение на ХДС избирането за лидер на партията на такава ярка дясна фигура като Мерц е сигнал, че новото правителство на Шолц няма да има никак лек противник в лицето на християндемократите.
Това, както и сложният характер на управленската коалиция, която е съставена от три доста различни една от друга партии, може би вещае сериозни трудности при прокарването на политиката й. Особено като се има предвид, че по много въпроси либералната СвДП по-лесно би намерила общ език с политик като Мерц с приблизително същите либерални икономически възгледи като нейните, отколкото с левите си коалиционни партньори.
/ГГ/