Семейства от страната и румънски туристи са сред най-честите посетители на РИМ-Сливен през 2021 г.

AV 08:00:01 13-01-2022
RZ1724AV.007 08:00
Сливен - музей - интервю

Семейства от страната и румънски туристи са сред най-честите посетители на РИМ-Сливен през 2021 г.


Сливен, 13 януари /Велина Василева, БТА/
Семейства от страната и румънски туристи са сред най-честите посетители на сливенския исторически музей през миналата година. Това каза в интервю за БТА д-р Николай Сираков, директор на Регионалния исторически музей /РИМ/ "Д-р Симеон Табаков", който наскоро бе избран за доцент от Научния съвет на Института за балканистика с център по тракология "Проф. Александър Фол".
Миналата година, въпреки пандемията и ограниченията, РИМ-Сливен сериозно участва в културния живот, каза той. През летните месеци се усети "глад" за култура. В музейните обекти в Сливен идваха предимно семейства от цялата страна, които преоткриват България. Не липсваха и чужденци, най-вече от Румъния", посочи директорът.
През миналата година е завършила цялостната инвентаризация на музейните фондове на РИМ-Сливен, която започна преди повече от шест години. По думите на Сираков в момента сливенският музей има едно от най-модерните фондохранилища в страната. Помещенията са обезопасени, под наблюдение, със сигнално-охранителна система, с влагоабсорбатори и подходяща температура. Експонатите са подредени във фондохранилищата, като за някои от тях е била необходима спешна консервация и реставрация, заради неправилно съхранение.
Около 90 хиляди са предметите, съхранявани в различните музейни обекти, от различни епохи. Сред най-ценните са находките, открити при експедициите на тракийските надгробни могили от д-р Георги Китов, ценни старопечатни книги, оръжия от Възраждането и др.
И през 2021 година са продължили археологическите проучвания на крепостта "Туида" край Сливен. Акцентът е бил т.нар. административен център на крепостта, където е била открита монолитна сграда от 11-12 век. Според учените това са доказателства, че през Средновековието крепостта е била гъсто населена, със сериозно градоустройство и е била наистина градски център. Открити са прешлени за вретено, монети и др.
Музеят е участвал в голям международен проект "Ландшафтна археология в област Сливен", който се прави за първи път в България. Проектът е съвместен между РИМ-Сливен, Нов български университет и университета в германския град Кил. Ще бъдат направени поредица от изследвания на палеосредата в областта, като се очаква информация за климата и екологичното равновесие през бронзовата и ранно-желязната епоха.
От музея през миналата година са участвали в издаването на две книги - триезичното издание "Под знамето на свободата: горяните", посветена на 70-ата годишнина от потушаването на най-ранното в Европа масово въоръжено въстание срещу комунизма, в началото на юни 1951 г. в Сливенския регион. "Антични накити от РИМ-Сливен" е второто издание, с автор Николай Сираков, която популяризира богатството от фондовете на музея.
За поредна година музеят е спечелил проект за издаване на учебни помагала. Учебната тетрадка, разработена тази година, е "Траките и Римската империя". Тя ще се използва в образователните програми на институцията, раздава се безплатно и в училищата. Предметите, разгледани там, са основно от фонда на музея.
От миналата година има втори музеен обект в Сливен - къщата-музей на Сливенския бит, който наред с къщата музей "Хаджи Димитър" е сред стоте национални туристически обекта./РЗ/