Защо Китай и Иран задълбочават отношенията си

AV 11:13:01 19-01-2022
PA1107AV.002
Китай - Иран - отношения /обзор/

Защо Китай
и Иран задълбочават
отношенията си


София, 19 януари /Владимир Сахатчиев от БТА/

Иран обяви миналата седмица, че започва фазата на изпълнението на 25-годишно всеобхватно споразумение за сътрудничество с Китай, сключено миналата година. Защо двете държави задълбочават взаимодействието си и какви измерения ще има това в международен план?

На 15 януари новият ирански външен министър Хосейн Амир Абдолахиан посети Китай, където се срещна с китайския си колега Ван И.

След края на разговорите Абдолахиан обяви началото на изпълнението на споразумението за стратегическо сътрудничество между двете държави.

"Докато подготвяхме това посещение в Китай, направихме приготовления и за отбелязването на днешния ден като деня на началото на изпълнението на всеобхватното споразумение за сътрудничество", каза в Пекин иранският министър, цитиран от "Ал Джазира". Той обаче не обяви никакви конкретни проекти или нови договорености.

Споразумението между двете държави беше сключено през март 2021 г. в Техеран, докато президент на Иран още беше Хасан Рохани. То предвижда военно и икономическо сътрудничество и сътрудничество в сферата на сигурността. И Китай, и Иран са държави, намиращи се под санкции от страна на САЩ.

Китай на практика се явява един от най-големите купувачи на ирански петрол, но подробности около тази търговия като обемът й и други параметри не са публично известни. Самият износ на петрол, най-важната експортна суровина на Иран, също попада в обхвата на американските санкции.

При посещението си Абдолахиан донесе и писмо от новия ирански президент Ебрахим Раиси до китайския президент Си Цзинпин, в което по думите на министъра се съдържа "важно" послание от името на правителството на Раиси.

Абдолахиан не навлезе в подробности какво точно пише в него, но правителството на Раиси многократно е подчертавало, че в центъра на външната му политика ще бъде Азия, с важно място в нея на Китай, отбелязва "Ал Джазира".

След срещата Абдолахиан заяви пред репортери, че страната му е готова да сключи споразумение със световните сили по ядрения въпрос възможно най-скоро, нещо, за което ще се нуждае от активната подкрепа на Китай и Русия.

Според публикуваната от иранското външно министерство стенограма от срещата на нея китайският външен министър е заявил, че Пекин подкрепя позицията на Иран на ядрените преговори и я определя като "логична".

"Надяваме се западните страни да продължат преговорите във Виена по реалистичен начин така, че да бъде постигнато споразумение, което освен другото да гарантира и интересите на иранския народ", е казал Ван, след което е разкритикувал западните страни, че не проявяват "инициативност" в преговорите.

Преговорите във Виена по въпроса за иранската ядрена програма се водят между световни сили САЩ, Великобритания, Франция, Китай и Русия плюс Германия и ЕС и Техеран за намиране на решение по казуса с ядреното споразумение от 2015 г., което впоследствие сe провали. То предвиждаше да бъдат облекчени международните санкции срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената му програма.

Споразумението се разпадна, след като през 2018 г. САЩ при управлението на президента Доналд Тръмп едностранно излязоха от него и върнаха американските санкции срещу Техеран. Сегашният президент Джо Байдън обаче има желание то да бъде възстановено, което да стане чрез връщане на САЩ в него. За целта се водят усилени дипломатически преговори във Виена, които обаче засега остават безрезултатни.

Иран казва, че ядрената му програма е изцяло за мирни цели, но според Запада тя има военно измерение, което е заплаха.

Вестник "Уолстрийт джърнъл" отбелязва, че Иран се стреми да задълбочи отношенията си със страни като Китай и Русия, които биха могли да помогнат на Техеран да преодолее американските санкции, тормозещи иранската икономика.

Китай на практика се явява за него спасително икономическо въже след решението на Тръмп от 2018 година. Същевременно остава неясно доколко готови са Пекин и Москва да рискуват конфронтация с Вашингтон заради Иран, при положение че страната е под американски санкции, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".

Според Диако Хосейни, политически анализатор и бивш директор на Центъра за стратегически изследвания, мозъчен тръст, свързан с иранското президентство, Иран има големи надежди по отношение на Китай. "Но ако Иран продължи и занапред да бъде под тежки санкции от страна на САЩ, китайските компании няма да искат да работят с Иран, тъй като от това може да пострада дейността им в други части на света", каза той, цитиран от "Уолстрийт джърнъл".

Според външнополитически наблюдатели, цитирани от вестник "Саут Чайна морнинг пост", Китай няма да упражнява натиск върху Техеран да прави отстъпки по ядрения въпрос.

Това по тяхно мнение личи от факта, че през последната година Китай е предприел действия за задълбочаване на отношенията, въпреки проблемите между Техеран и Вашингтон, а това подсказва, че Пекин вероятно си е направил сметката, че няма какво да спечели от това да притиска Иран.

В близкоизточната политика на Китай обаче има и друг важен момент, и той е желанието му да балансира в отношенията си с регионалните играчи.

Пекин поддържа добри отношения с всеки от тях - като се започне от Израел, мине се през Саудитска Арабия и се стигне до Иран, заяви за "Дойче веле" Мохамад Али Шабани от "Амуадж.медия", новинарски сайт от Лондон, специализиран в новини и анализи за ситуацията в Близкия изток.

"Това съчетание от интереси и отношения може да позволи на Китай значително да разшири присъствието си в региона през следващите десетилетия", каза той.

Шабани обвързва навлизането на Китай в региона с два фактора: първо, това е усещането например на арабските държави от Залива, че САЩ се изтеглят от Близкия изток; и второ, промените, които настъпват в баланса на силите между Пекин и Вашингтон заради така наречения Нов път на коприната, глобалната икономическа инициатива на Китай за развитие и инвестиции в инфраструктурата.
"Едновременно с това се променя балансът на силите между САЩ и Китай, който разширява присъствието си в региона чрез Новия път на коприната. За разлика от САЩ и Европа Китай е най-големият потребител на близкоизточен петрол и затова се радва на завидни отношения с всички важни играчи там", каза Шабани.

Според "Дойче веле" 25-годишното споразумение за сътрудничество между Китай и Иран включва намерения за инвестиции в инфраструктура като летища и бързи влакови връзки, но и изграждане на телекомуникационни мрежи от пето поколение (така нареченото 5 Джи) и обособяване на зони за свободна търговия.

Германската медия допълва, че с оглед на американските санкции Китай се е превърнал в най-важния търговски партньор на Иран.

В контекста на всичко това авторитетното списание "Форин полиси" излезе със статия за китайско-иранските отношения, озаглавена "Байдън не може повече да пренебрегва разрастването на китайско-иранските отношения".

Въпреки пасивно изглеждащата позиция на САЩ, те със сигурност наблюдават внимателно, но и с безпокойство действията в региона на своя най-голям стратегически противник. Близкият изток винаги е бил регион на много сложни, взаимно преплитащи се интереси и на деликатни баланси на силите, но навлизането там и на Китай вероятно ще направи близкоизточния пъзел още по-сложен.


/ПА/