Може ли международната общност да спре кървавия конфликт в Етиопия?

AV 12:21:31 20-01-2022
PA1216AV.002
Етиопия - Тигре - конфликт - обзор

Може ли международната общност
да спре кървавия конфликт
в Етиопия?


София, 20 януари /Алексей Маргоевски от БТА/

Конфликтът в етиопския щат Тигре избухна в края на 2020 г. и досега е довел до смъртта на хиляди мирни жители и разселването на милиони други. Двете враждуващи страни - федералното правителство и Тигрейският фронт за народно освобождение (ТФНО) са непреклонни и се стремят към пълна военна победа и поражение за другата страна.

Гражданската война в Етиопия избухна преди 14 месеца в деня, когато премиерът Абий Ахмед обеща бърза военна операция за подчиняване на бунтовниците от ТФНО, контролиращи щата Тигре. За по-малко от месец федералните сили, подкрепяни от паравоенни милиции от щата Амара, както и войски от съседна Еритрея завзеха почти целия щат Тигре, включително столицата Мекеле. Бунтовниците се изтеглиха в планините и започнаха партизанска война. Тогава Абий Ахмед обяви военна победа.

През юни обаче силите на бунтовниците си възвърнаха контрола върху щата Тигре и осъществиха контраофанзива като стигнаха на едва 160 км от етиопската столица Адис Абеба, където се намира и централата на Африканския съюз. Това принуди през ноември Абий да обяви извънредно положение в цялата страна и да призове гражданите да се подготвят за отбрана на столицата, а чуждестранни граждани и дипломати започнаха да я напускат. Лидерите на ТФНО, които контролираха централното правителство почти 30 години, преди да бъдат свалени от масови протести, издигнали на власт Абий Ахмед през 2018 г. твърдят, че искат да свалят сегашния премиер от власт с партизанска тактика, с каквато преди 30 години свалиха комунистическата диктатура.

Не е ясно дали бунтовниците наистина имат военните способностите да осъществят подобен план, отбелязва сп. "Икономист". Тигрейските сили успяха да завземат обширни райони от щатите Амара и Афар, набавяйки си гориво, храна и оръжие и отрязвайки транспортните комуникации на столицата Адис Абеба от пристанището на съседно Джибути, но скоро след това федералните сили ги отблъснаха и на свой ред поставиха под блокада щата Тигре, който от юли е получил едва 10 процента от нужните на жители му храни, за да се предотврати масов глад. Времето сега работи срещу бунтовниците, тъй като милиони хора в бунтовническия щат Тигре са заплашени от глад.

Абий обвинява бунтовниците, че използват наемници, които да се бият на тяхна страна. Федералните сили пък са мобилизирали на своя страна милиции от щата Амара. И двете страни в конфликта се обвиняват взаимно в извършване на жестокости и военни престъпления.

Етиопската армия се превъоръжава и укрепва. Според някои съобщения от юли насам Абий е купил дронове и друго модерно въоръжение от Обединените арабски емирства (ОАЕ), Турция, Иран, Израел и Китай. "Икономист" отбелязва, че въздушните удари на федералните сили са унищожили тежкото въоръжение на бунтовниците. Някои експерти се опасяват конфликтът да не се развие по "либийския сценарий". Иран и ОАЕ подкрепят федералното правителство, въпреки че са в изострени отношения помежду си, а бунтовниците могат да потърсят помощ от Судан и Египет, които са гневни, че Етиопия строи язовир на Нил. Ако силите на бунтовниците си пробият коридор на запад, за да се свържат със Судан, това може да въвлече във войната и судански войски и да доведе до пограничен конфликт с ниска интензивност между Судан и Етиопия.

Най-големият риск за Абий обаче е да се почувства неизбежен победител и да реши отново да предприеме офанзива срещу бастиона на бунтовниците - щата Тигре, вместо да избере пътя на преговорите, отбелязва "Икономист". Засега целта на ТФНО да свали от власт премиера Абий също остава непроменена, което затваря порочния кръг на военната конфронтация. Допълнителна острота на конфликта придава хуманитарната криза в щата Тигре. Бунтовниците спешно имат нужда да си пробият хуманитарен коридор към Судан или Джибути, за да получат достъп до провизии.

Миналия понеделник американският президент Джо Байдън сподели опасенията си от съпътстваните с много цивилни жертви въздушни удари на федералните сили и от нарушаването на човешките права в телефонен разговор с етиопския лидер Абий Ахмед. Разговорът между Абий и Байдън се състоя, след като американският специален пратеник за Африканския рог Джефри Фелтман посети Етиопия миналата седмица за разговори с високопоставени представители на федералното правителство, отбелязва Асошиейтед прес. Байдън е призовал за спиране на въздушните удари, подобряване на хуманитарния достъп и започване на преговори за прекратяване на огъня, след като неотдавнашен въздушен удар в щата Тигре остави 56 убити и 30 ранени, включително деца и двама хуманитарни работници, в лагер за разселени лица. Абий определи разговора си с Байдън като "откровен", а представител на американското правителство го характеризира като "делови", отбелязва Ройтерс.

"Виждаме прозорец за възможности, ако страните в конфликта пожелаят да се възползват от него /.../ но този прозорец няма да остане отворен завинаги", каза служителят. В същия ден генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за незабавно спиране на военните действия, включително на въздушните удари и каза, че е натъжен от съобщенията за над 50 жертви на един подобен удар в Северна Етиопия. Гутериш посочи в изявление, че ООН и нейните партньори спешно мобилизират хуманитарна помощ за района на друг бежански лагер в щата Тигре, атакуван с въздушен удар миналата седмица, при което бяха убити трима бежанци от Еритрея.

Миналата седмица етиопското правителство обяви амнистия за някои от най-знаковите политически затворници в страната, включително опозиционния лидер Джавар Мохамед и висши функционери на ТФНО.

Миналият четвъртък норвежкият Нобелов комитет, който присъжда Нобеловата награда за мир, призова етиопския премиер Абий Ахмед да спре конфликта в щата Тигре, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Изявлението представлява необичайна критика към предишен лауреат. Етиопският премиер спечели наградата през 2019 г. във връзка с постигането на мир с Еритрея - бивша провинция на Етиопия, извоювала си независимост. "Хуманитарната ситуация е тежка и е неприемливо хуманитарната помощ да не може да достигне по задоволителен начин", заяви комитетът. ООН обвинява етиопското правителство, че е наложило фактическа блокада върху хуманитарната помощ за региона. Според хуманитарни работници през последната седмица при въздушни удари са били убити най-малко 73 цивилни в щата Тигре.

Миналият петък пък Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека изрази също безпокойство от "многобройните, изключително смущаващи съобщения" за въздушни удари в етиопския щат Тигре и добави, че при тях от началото на годината са загинали 108 цивилни, а са били ранени 75 души, отбелязва Ройтерс."Неспазването на принципите за разграничение и съразмерност може да бъде равносилно на военно престъпление", каза Лиз Тросел, говорител на институцията. Засега няма коментар от етиопската армия и правителство. Федералното правителството преди е отхвърляло твърдения, че е атакувало цивилни граждани в продължаващия от 14 месеца конфликт със силите на тигрейските бунтовници. Предполага се, че ТФНО, който воюва срещу централната власт, няма свои военновъздушни сили и затова не може да нанася въздушни удари. На същия брифинг представителят на Световната продоволствена програма на ООН Томсън Фири предупреди, че дейността й в Северна Етиопия "е напът да бъде парализирана" заради ожесточените боеве в района. "Без храна, без гориво и без достъп може да се изправим пред голяма хуманитарна катастрофа", предупреди той, цитиран от Ройтерс.

Гражданската война навлезе в нова фаза през декември, когато силите на бунтовниците се оттеглиха в своя бастион - щата Тигре, а федералните сили засега се отказват да продължат настъплението в силно укрепения бунтовнически плацдарм. Остава обаче абсолютно неясно, кой може да посредничи за постигане на примирие, след като и повечето съседни държави са пряко или косвено въвлечени в конфликта. Самият Абий е поставен пред дилема, ако сключи мир с ТФНО. Тогава той ще настрои срещу централното правителство цялата останала част от страната с 115-милионно население, от което етносът тигре съставлява едва 7 процента, отбелязва "Икономист".


/ПА/