Опасенията са ни, че ако НИМХ премине към МОСВ, ще остане само с оперативната си дейност, заяви директорът проф. Христомир Брънзов

Опасенията са ни, че ако НИМХ премине към МОСВ, ще остане само с оперативната си дейност, заяви директорът проф. Христомир Брънзов

AV 18:14:31 24-01-2022
HT1811AV.031
проф. Христомир Брънзов - НИМХ - преместване - коментар

Опасенията са ни, че ако НИМХ премине към МОСВ, ще остане само с оперативната си дейност, заяви директорът проф. Христомир Брънзов


София, 24 януари /Димитрина Ветова, БТА/
Нашите опасения са, че ако Националният институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ премине към Министерството на околната среда и водите /МОСВ/, НИМХ ще остане само с оперативната си дейност. Това заяви за БТА проф. Христомир Брънзов - директор на Националния институт по метеорология и хидрология.

Преминаването на Националния институт по метеорология и хидрология към Министерството на околната среда и водите на този етап е предложено в проекта на Закона за държавния бюджет за 2022 г. Написахме и открито писмо до министър-председателя Кирил Петков, че не сме съгласни с това прехвърляне на НИМХ към МОСВ, каза проф. Брънзов.

Тази сутрин БТА информира за отвореното писмо, което са изпратили от НИМХ до премиера Кирил Петков. В писмото работещите в Националния институт по метеорология и хидрология поставят въпросите: "защо правителството прехвърля НИМХ от МОН към МОСВ с проекта за Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г., въпреки трите изключително успешни за Института години след излизането му от състава на БАН и преминаването му към МОН; прозрачно ли е взето решението за преминаване на НИМХ от МОН към МОСВ; смятате ли, че може да направите декларираната от правителството промяна, без участието на водещите експерти в съответната област".

Проф. Христомир Брънзов каза за БТА, че се предвижда прехвърлянето на НИМХ към МОСВ да стане с приемането на Закона за държавния бюджет, като в двумесечен срок ще бъде променен и устройственият правилник за дейността на НИМХ. "Притесняваме се, че както е премахнат делегираният бюджет и преходният остатък, НИМХ ще бъде ликвидиран като научна организация, което ще бъде фатално за дейността ни, защото само с оперативна работа, без научно осигуряване, ще се върнем в 19-и век. Това са нашите опасения, че ако бъдем преместени, ще останем само с оперативната си дейност", коментира директорът на НИМХ.

"Националният институт по метеорология и хидрология има акредитация за обучение на докторанти, като през миналата година акредитацията ни беше подновена и е с оценка 9.45 от 10 възможни. Тази оценка ни е дадена от Националната агенция за оценяване и акредитация, която акредитира и университетите в България. Имаме акредитация за пет години, която е по всички правила", заяви проф. Христомир Брънзов.

До момента не сме имали среща с премиера Кирил Петков, каза директорът на НИМХ. Според проф. Брънзов още по-странно е, че служебният министър на околната среда и водите Асен Личев е предложил НИМХ да премине към МОСВ. "Странно е как един служебен министър, който е с мандат от няколко месеца, предлага една национална институция със 132-годишна история, каквато е НИМХ, да се мести към МОСВ с такива структурни промени", коментира проф. Христомир Брънзов.

Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков съобщи днес, че прехвърлянето на НИМХ от МОН към МОСВ е поискано на 16 юли 2021 г. от тогавашния министър на околната среда и водите Асен Личев. Министър Асен Личев предложи НИМХ да бъде прехвърлен от МОН към МОСВ още при актуализацията на държавния бюджет през миналата есен. Тогава се прецени, че е по-удачно това да се направи с приемането на бюджета за 2022 г., уточни министър Денков. Той отбеляза, че няма забележки към работата на института: "Всички виждаме, че те са много активни, използваме техните резултати".

Акад. Николай Денков подчерта, че МОН никога не е предлагало промяна в статута на НИМХ по отношение на неговото финансиране. "Дали един институт е под шапката на едно или друго министерство, по никакъв начин не променя неговата възможност да кандидатства за научни проекти. Този разговор ще се проведе на правителствено равнище, защото има различни възможности", увери министърът на образованието и науката.
/ХТ/