Сръбският премер Ана Бърнабич оцени като успешно посещението си в Брюксел
AV 10:39:01 28-01-2022
VN1026AV.011 10:39
Сърбия - ЕС
Сръбският премер Ана Бърнабич оцени като
успешно посещението си в
Брюксел
Белград, 28 януари /Светла Митева от БТА/
Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич оцени официалното си посещение в Брюксел на 25 януари като успешно. По време на визитатта сръбският премиер разговаря с председателката на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, новоизбраната председателка на Европейския парламент Роберта Мацола, ръководителя на Европейската дипломация Жозеп Борел и еврокомисаря по разширяването Оливер Вархей. Бърнабич каза, че е поканила новата председателка на ЕП да посети Сърбия.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след срещата си с премиера на Сърбия Ана Бърнабич заяви, че са имали добра среща и е било договорено сътрудничество в бъдеще по изработването на качествени проекти в рамките на Инвестиционния план за Западните Балкани на стойност 30 милиарда евро.
"Разговаряхме за пътя на Сърбия към ЕС, продължаването на напредъка във върховенството на закона и ангажирането в диалога с Прищина", написа Фон дер Лайен в Туитър след срещата с Бърнабич вчера в централата на Европейската комисия в Брюксел.
Бърнабич изтъкна пред журналисти, че събеседниците са я поздравили за успеха на референдума за промяна на конституцията на Сърбия в областта на правосъдието, оценявайки, че това е важно за върховенството на закона в страната, отбелязват сръбските медии.
Бърнабич бе в Брюксел за шестата среща на Съвета за стабилизация и асоциация Сърбия - ЕС. На тази среща бе потвърдена перспективата на Сърбия за членство в ЕС, похвален бе напредъкът на страната в реформаторския процес и бяха определени приоритетите за работа в рамките на Споразумението за стабилизация и асоциация.
В съвместна декларация, публикувана след заседанието на Съвета, бе приветствано отварянето на клъстер 4 през декември 2021 година и амбицията на Сърбия да отвори и нови клъстери въз основата на бъдещия напредък в осъществването на реформи в страната.
В декларацията се посочва, че Сърбия трябва да се фокусира върху осъществването на базисни реформи. Напредъкът в главите от областта на върховенството на закона и основните права и нормализирането на отношенията на Сърбия с Косово са от съществено значение и ще определят темпото на присъединителните преговори, се посочва в декларацията.
Договорено било Сърбия да продължи реформите в областта на правосъдието, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, свободата на медиите и преследването на военни престъпления от местни съдилища.
Изтъкнато било, че степента на синхронизираност на Сърбия с външнополитическите решения на ЕС се е повишила през 2021 година, а участниците се съгласили, че е необходимо Сърбия допълнително да увеличи усилията в синхронизирането на своята политика с общата външна политика на ЕС.
В общата декларация се подчертава необходимостта от разумно регионално сътрудничество и добросъседски отношения в Западните Балкани, включително и решаването на въпросите за военните престъпления. Участниците се съгласили за значението на прилагането на Зеления дневен ред в Сърбия с фокус върху плановете за енергетиката и борбата с климатичните промени.
По повод изявлението на върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурността Жозеп Борел, че в Европа няма място за отричането на геноцид, Бърнабич каза, че това изявление не е било насочено директно към Сърбия. На въпрос дали е разговаряла за това на срещите с Борел и какъв е бил нейният отговор на тази констатация, Бърнабич каза, че на срещите не са разговаряли за това, съобщи Танюг.
Това не го чух като нещо, което е насочено към Сърбия, чух това като обща констатация, част от европейските ценности, каза Бърнабич пред журналисти в Брюксел.
Жозеп Борел заяви след срещата ЕС-Сърбия, че в Европа няма място за отричане на геноцида, за възхваляване на военни престъпления и военнопрестъпници. Той каза, че в Европа няма място за онези, които отричат геноцида и подриват интегритета на съседните страни.
Министърът на европейската интеграция Ядранка Йоксимович, която бе в състава на сръбската делегация, изтъкна, че Сърбия е получила от официалните представители на ЕС позитивен тон и окуражаване за всичко, което се очаква по време на френското председателство, а това е отварянето на клъстер 3, за което ЕК вече е дала препоръка в своя годишен доклад. Йоксимович оцени на пресконференция с премиера Ана Бърнабич, че посещението в Брюксел е било позитивно и плодотворно.
/Светла Митева/
/ВН/