Очаквам на 22 февруари да се представят евентуалните варианти за обединяване на някои висши училища и да се обсъди бюджетът на университетите, каза Даниел Парушев

Очаквам на 22 февруари да се представят евентуалните варианти за обединяване на някои висши училища и да се обсъди бюджетът на университетите, каза Даниел Парушев

AV 16:40:31 03-02-2022
HT1637AV.021
Даниел Парушев - висше образование - студенти - университети

Очаквам на 22 февруари да се представят евентуалните варианти за обединяване на някои висши училища и да се обсъди бюджетът на университетите, каза Даниел Парушев


София, 3 февруари /Димитрина Ветова, БТА/
Очаквам на 22 февруари, на заседанието на Съвета на ректорите, от Министерството на образованието и науката да представят визията си за тези евентуални варианти за обединяване на някои висши училища, заяви за БТА Даниел Парушев - председател на Националното представителство на студентските съвети /НПСС/ на висшите училища в коментар дали е запознат с тези предстоящи промени.

Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството. Това съобщи по-рано днес пресцентърът на МОН.
"Обсъжданите варианти нямат нищо общо с тиражираната в медиите информация за създаване на мегаструктури и намаляване на държавните висши училища от 38 на 16. Официалната позиция на МОН ще бъде представена пред Съвета на ректорите на 22 февруари тази година", информираха от Министерството на образованието и науката.

"Това са сериозни промени, във висшето образование може да има промени, но не трябва да се правят бързо. По принцип, всяка една реформа поражда негативно отношение от преподавателите и студентите. Затова тези неща трябва да се премислят, ако изобщо се предвиждат такива промени. И ще очакваме какво ще обяви на 22 февруари министърът на образованието и науката акад. Николай Денков", коментира за БТА Даниел Парушев.

Той каза, че на заседанието на Съвета на ректорите, което ще е на 22 февруари, ще се коментират и други важни теми, като едната от тях е за бюджета за образованието за 2022 г. Има промени в бюджета на висшите училища, като има университети, които имат увеличение на своя бюджет с 20 или с 27 процента. Всеки университет има някакво увеличение на бюджета си за 2022 г., но някои от ректорите не са доволни от него. На 22 февруари ще бъдат обсъждани две важни теми - за бюджета на университетите и за това евентуално обединяване на някои висши училища, отбеляза Даниел Парушев.

Председателят на НПСС коментира и състоялата се на 1 февруари среща за високите сметки за електроенергия в студентските общежития, с Министерството на образованието и науката, и с Министерството на енергетиката. На тази среща беше решено, че ще се търсят допълнителни средства за компенсиране на високите сметки за ток в студентските общежития в цялата страна. Дали ще има такава възможност, ще стане ясно след разговори с Министерството на финансите. Около това решение се обединиха на срещата на 1 февруари министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, заместник-министрите на енергетиката Ива Петрова и Пламен Данаилов и представители на Националното представителство на студентските съвети.

На тази среща от НПСС поискахме студентските общежития и университетите да бъдат разглеждани като небитови потребители на електроенергия, защото сега те плащат ток като бизнес организации, които произвеждат дадена стока, която след това я продават, обясни Даниел Парушев. Той заяви, че "сметките за електроенергия в студентските общежития са се увеличили три пъти и половина спрямо същия период на миналата година". Затова поискахме да има компенсации за студентските общежития и за университетите, по примера на бизнеса, като предложението е за 250 лева компенсация за мегаватчас. Сега ще има компенсация от 128 лева за мегаватчас за декември 2021 г., а за януари 2022 г. - от 143 лева на мегаватчас. Студентите ще получат тази обща сума от 271 лева на мегаватчас през февруари и тя ще бъде приспадната от сметките им за електроенергия, председателят на НПСС.

"Но токът продължава да бъде на високи цени и трябва да се мисли за следващите компенсации за студентите - за февруари и за март 2022 г., като трябва да се разговаря с Министерството на финансите за тези допълнителни компенсации за студентите", каза Даниел Парушев.

През миналата година в стая за трима студенти в общежитие един студент е плащал за електроенергия 30 лева за месец, а сега плаща сметка от 150 лева. Като общо за тази стая сметката на тримата студенти за ток сега е 450 лева, обясни Парушев. Той добави, че повишението на сметките за ток е толкова много, защото в студентските общежития се плаща цена за промишлен ток, но в тях живеят студенти, които са от страната и не разполагат с високи доходи на своите семейства.

От Министерството на образованието и науката съобщиха, че висшите училища могат да се възползват от помощта, която Министерството на енергетиката (МЕ) отпуска за небитови потребители. Тя е в размер на 130 лв. за мегаватчас за декември 2021 г. и до 75 процента от завишената цена над базовата, но не повече от 250 лв., за януари 2022 г. Тази помощ ще бъде изплатена накуп през февруари т.г. и ще намали сметките за декември 2021 г. и януари 2022 г. С търсените от МОН и МЕ допълнителни средства сметките за ток на студентите биха се доближили максимално до тези на домакинствата.

Ако бъдат намерени още пари за компенсации, те ще се отпуснат с постановление на Министерския съвет. Средствата ще могат да се използват целево единствено за сметките за ток. Предложението на двете министерства ще бъде механизмът за изплащане да е същият като при помощта за ВиК дружествата. Университетите ще получават финансиране на два етапа, като при първия трябва се компенсират сметките за декември 2021 г. и за януари 2022 г., а при втория - за следващите два месеца, информираха от МОН.





/ХТ/