Аджерпрес: Румъния празнува 13 години от решението на Международния съд в Хага за морското разграничаване в Черно море
AV 19:59:31 03-02-2022
PK1956AV.018
Румъния - Международен съд в Хага - решение - годишнина
Аджерпрес: Румъния празнува 13 години от
решението на Международния съд в Хага
за морското разграничаване в Черно море
Букурещ, 3 февруари /БТА/
Министерството на външните работи приветства 13-ата годишнина от решението от 3 февруари на Международния съд в Хага по делото, касаещо морското разграничаване в Черно море, като "забележителен дипломатически успех за Румъния", съобщи специално за БТА агенция Аджерпрес.
"Този съдебен процес, който продължи повече от четири години, е забележителен дипломатически успех за Румъния, като страната ни получи 9700 кв. км континентален шелф и изключителна икономическа зона в Черно море, по-конкретно почти 80 процента от оспорваната територия в Черно море. Решението на Международния съд в Хага от 3 февруари 2009 г. представлява за Румъния първото и единствено разширяване на суверенна юрисдикция и суверенни права на нашата страна след Великото обединение от 1918 г. Това е и първото решение в историята на Международния съд в Хага, произнесено единодушно от съдиите, след повече от 40 години, в които този сложен двустранен политически спор не можеше да бъде разрешен чрез двустранни преговори", се казва в прессъобщение на министерството на външните работи на Румъния, изпратено в четвъртък до Аджерпрес.
Според цитирания източник решението се е превърнало в отправна точка за мирно уреждане на международни спорове в областта на морските граници, като с течение на времето е цитирано в съдебната практика на Международния съд в Хага и други международни съдилища, както и в доктрината на международното право.
Екипът на Румъния по делото в Хага беше ръководен по време на процеса (2004-2009 г.) от настоящия министър на външните работи Богдан Ауреску, като представител на Румъния пред Международния съд в Хага. Румънският екип включваше дипломати и експерти от министерството на външните работи, както и специалисти от министерството на националната отбрана и Националната агенция за минерални ресурси. Общо екипът се състоеше от 20 членове, включително трима чуждестранни съветници, експерти по международно право, включително австралийският професор Джеймс Крауфорд, известен специалист по международно право, който почина на 31 май 2021 г.
"Румъния прие задължителната юрисдикция на Международния съд в Хага през 2015 г. и от тогава полага постоянни усилия за популяризиране на юрисдикцията на Международния съд, включително чрез международна кампания, която поех инициативата да започна през 2021 г., с която насърчаваме колкото се може повече държави да последват нашия пример. Мирното разрешаване на спорове е единственият позволен от международното право начин, който предоставя инструменти, ресурси и отговори на всички държави, които, дори когато са изправени пред сложни ситуации, поставят общото благо, стабилност, сигурност и демократичните ценности преди всичко", заявява ръководителят на румънската дипломация, цитиран в съобщението.
Богдан Ауреску лансира на 3 ноември 2021 г. в Ню Йорк Декларация за насърчаване на юрисдикцията на Международния съд в Хага, с подкрепата на група държави, в която влизат Швейцария, Япония, Лихтенщайн, Кралство Холандия, Мексико, Нова Зеландия, Норвегия, Испания и Полша. Румъния покани всички държави членки на ООН да одобрят Декларацията, като изпратят вербална нота до Постоянното представителство на Румъния в Ню Йорк, което е "депозитар" на инициативата от името на основната група.
До момента Декларацията е одобрена от 30 държави от всички географски райони. (Новина, избрана от АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
снимка: агенция Аджерпрес
/София Георгиева/
/ПК/