Социално предприятие в Ловеч дава възможност на хора с психични проблеми да работят и сбъдват мечтите си
BOBSTH 08:40:01 20-12-2021
RZ1345BO.001 08:40
Ловеч - социално предприятие
Социално предприятие в Ловеч дава възможност на хора с психични проблеми да работят и сбъдват мечтите си
Ловеч, 20 декември /Даниела Балабанова, БТА/
Социално предприятие Арт работилница "Творилница" в Ловеч дава работа на 17 души с психични заболявания от март тази година. Те кроят, изрязват, шият и създават конкурентоспособен продукт на пазара. Във връзка с предстоящите празници изработват коледни сувенири, панери, джуджета, еленчета, престилки, калъфки, възглавнички с коледни мотиви. Част от тях споделиха пред репортер на БТА, че за тях това е първа работа и им носи удовлетворение, развиват различни умения, намират приятели и радват хората със своите творения.
Социалното предприятие е създадено от Фондация "Глобална инициатива в психиатрията" /ГИП/ - София, по проект "Арт ателие "Творилница" за по-добро бъдеще". Финансирането е по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", разказа в интервю за БТА Даниела Събева, координатор на дейностите по проекта на Фондацията в Ловеч.
Тя посочи, че хората работят в предприятието от 17 март тази година, назначени са на трудови договори. Някои са на 4-часов работен ден, други на по-малко, в зависимост от техните индивидуални възможности, до каква степен могат да се справят и искат да поемат тази отговорност.
"Това са хора с психични заболявания, с ментални проблеми, има от Дневни центрове, Центрове за настаняване от семеен тип, Защитени жилища. Има и някои, които живеят вкъщи, посещават Дневен център и идват на работа според графика, който им е изготвен. Те са наети на трудови договори, получават заплата, плащат им се осигуровки. Ние сме един работодател", заяви Събева.
По думите й тъй като за повечето от хората това е първа работа, в началото е трябвало да се обучат на елементарните трудови умения - за спазват работното време, трудова дисциплина, да разберат как се подава молба за отпуск, болничен и други елементарни правила.
"За това време от март досега станаха един екип, започнаха да работят заедно, да се разбират помежду си, да си помагат и има продукция, която ние реализираме и която ни носи средства, за да се издържаме", добави Даниела Събева.
Тя каза още, че се стремят за всеки празник да имат тематични изделия, които се реализират основно в магазина на Фондацията в София. Предстои такъв да бъде отворен и в Ловеч, тъй като продължителността на проекта е до 31 май 2022 г., а целта е да се подсигури устойчивост и дейността на предприятието да продължи и след това. "Това зависи от реализацията на труда им, т. е. ако можем да реализираме произведеното в арт ателието, ако имаме продажби. С парите ние подсигуряваме ресурс за плащане на техните заплати, за издръжка на това предприятие, за закупуването на материали. Това е един затворен цикъл, който се стремим да поддържаме, добави координаторът.
По думите й възможността за работа дава много на хората с психични проблеми, защото тяхното време досега е било прекарвано безцелно. Сега те знаят, че сутрин трябва да дойдат в 8.30 на работа за първа смяна. Имат задачи в ателието и накрая изкарват продукция. "След като им кажа, че е продадена в магазина, те са толкова щастливи от този факт. Носи им удовлетворение от свършената работа и се чувстват полезни", добави Събева.
На самата нея работата с тези хора й носи удовлетворение и желание да не спират грижите й за тях. "Това са хора, на които другите са обърнали гръб, но аз виждам, че мога да им помогна. Те не искат нищо, но получавайки го, са благодарни. Виждайки благодарността в очите им, няма как да не си щастлив", категорична е Даниела Събева.
А доказателство за любовта й към това, което прави, и към хората, с които работи, е че тя самата е настойник на някои от тях. "Аз правя това, което ми диктува сърцето, съвестта и не го правя по задължение, а с желание, защото тези хора имат нужда да им бъде помогнато. Не може човек предвид на това, че е отключил психично заболяване, цял живот да стои в психиатрията и съществуването му да е безцелно", добави експертът.
По думите й хората с психични заболявания не бива да бъдат заклеймявани. Един човек, отключил шизофрения, която в повечето случаи се характеризира с цикличност, не означава, че цял ден ще получава кризи. Не може да се каже, че този човек е непълноценен и не трябва да има права, счита Събева.
Според нея обществото не приема хората с психични проблеми и те самите губят волята да се борят за правата си. "Това, което правим ние, е да работим през правата, да ги овластяваме и да им даваме куража и увереността, че могат да се справят, а на тях им трябва малко. Повечето хора в семействата не ги приемат, отхвърлят ги, оставят ги в психиатрите и се сещат за тях само, когато трябва някой имот да бъде продаден. В повечето случаи тогава им е по-лесно да ги поставят в запрещение и да нямат право на власт и на пари", каза още психологът.
Затова, според нея, е необходимо повече да се вярва на социалните услуги, които работят с тези хора, да имат повече предимство социалните предприятия на пазара, тъй като в момента не са конкурентоспособни на другите. "Самата законова уредба трябва да се промени спрямо това да бъдат подпомагани по някакъв начин", добави Даниела Събева.
/РЗ/