Шофьор, който откаже да бъде проверен и за алкохол, и за наркотици, вече ще търпи по-тежко наказание

Шофьор, който откаже да бъде проверен и за алкохол, и за наркотици, вече ще търпи по-тежко наказание

BOBSTH 17:38:01 21-12-2021
RI1732BO.019
Шумен - отказ от тест за алкохол и наркотици - решение на ВАС - коментар

Шофьор, който откаже да бъде проверен
и за алкохол, и за наркотици,
вече ще търпи по-тежко наказание


Шумен, 21 декември /Станимир Савов, БТА/
Шофьор, който откаже да бъде проверен и за алкохол, и за наркотици, вече ще се счита, че е извършил две самостоятелни нарушения и ще му се налагат две отделни наказания. Това е приел Върховният административен съд вчера в ново тълкувателно решение, съобщи на БТА шуменският адвокат Ивайло Илиев.
Тъй като санкцията в Закона за движение по пътищата при отказ за проверка е с точно определен размер - отнемане на шофьорската книжка за две години и 2000 лв. глоба, новото тълкувателно решение би трябвало да означава, че отказа за тест за алкохол и наркотици ще води до два пъти по-тежко наказание. За глобата е ясно, че сумата от 2000 лв. ще се удвои, но неясен остава въпросът относно начина на налагане на наказанието лишаване от правото да се управлява моторно превозно средство. "Тепърва предстои да видим новата съдебна практика и решенията на съдилищата по този казус", каза Илиев.
Пред репортер на БТА вчера той коментира, че при отказ от тестване за алкохол или наркотици преди 20 декември, на водачите се налагаше административно наказание - лишаване от правоуправление на автомобил за две години и глоба в размер на 2 000 лева. По думите му това наказание обикновено се предпочита от хората, заемащи длъжности, за които се изисква да не са осъждани с присъда "лишаване от свобода", сред които са държавни и общински служители, адвокати и други, въпреки че размерът и срокът на административното наказание е по-голям. Ако при проверката обаче е установено наличие на алкохол в кръвта над 1,2 промила на хиляда или наркотични вещества, на съответния водач му се налагаше наказание по чл. 343б от Наказателния кодекс "лишаване от свобода". В този случай, дори и присъдата да е условна, съответният държавен служител ще трябва да напусне поста си, защото това ще е осъдителна присъда, която няма да му позволява да заема съответната длъжност, отбеляза Илиев.
От пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен съобщиха за БТА, че с повече от два пъти са се увеличили отказите от тестване за алкохол или наркотици в Шуменско за година. От януари до края на ноември 2021 г. те са 40, а за същия период на миналата година - 17.
Точната формулировка на диспозитива на решението гласи: "Отказите по чл. 174, ал. 3 от Закона за движението по пътищата на водач за извършване на проверка за наличие на алкохол и/или наркотици в кръвта са две самостоятелни административни нарушения, като в този случай е приложима нормата на чл. 18 от Закона за административните нарушения и наказания".
До вчера имаше противоречиво решаване по въпроса от различните съдилища. Тълкувателното дело беше образувано по искане на главния прокурор Иван Гешев, който установи, че върховните съдии са разделени в тълкуването си на чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата, припомни Илиев.

/РИ/