Видински учител е автор и изпълнител на два училищни химна и на песен за българското училище

BOBSTH 09:15:02 22-12-2021
RZ1926BO.002 09:15
Видин - училищни химни - "Светилник" - видео
Видински учител е автор и изпълнител на два училищни химна и на песен за българското училище
Видин, 22 декември /Ирена Данаилова, БТА/
Видинският начален учител Красимир Михайлов е автор и изпълнител на два училищни химна, много песни и балади посветени на Видин и родния край. Сред тях са химните на видинското училища - СУ "Любен Каравелов" - "Мое училище" и на Основно училище "Иван Вазов" - "Просветление".
Красимир Михайлов днес е пенсионер. Обича да композира свои песни и да работи с деца, сподели той за БТА. Не крие радостта си от националната инициатива "Светилник", която обяви конкурс за създаване на химни на български училища. Той от дълги години работи заедно с организаторите на инициативата от Музикаутор. Щастлив, е че "Светилник " се реализира в партньорство с Националното музикално училище "Любомир Пипков" и Българската телеграфна агенция. Убеден е, че в рамките на конкурса ще бъдат създадени много хубави и вълнуващи химни, които организаторите ще дарят на български училища.
Спомня си времето, когато е създал химните на двете видински училища. Идеята харесала на училищните ръководства и най-вече на децата, за които било радост и чест да учат в училище, което има свой химн, разказа Красимир.
На един дъх написал и композирал текста на химна "Мое училище" за средното училище "Любен Каравелов". Преди да го съчини в училището ползвали за химн "Хубаво си моя горо". Щом чули новия химн децата и учителите го харесали и приели за свой, спомня си авторът. След години Красимир Гюлмезов прави нов аранжимент и нова версия на химна, правят запис и видеоклип. Посвещават новата песен "Моето училище" на всички български училища.
Вторият химн "Просветление" се ражда също спонтанно, преди години когато основното училище "Иван Вазов" във Видин чества 55-ата си годишнина. Красимир Михайлов се вдъхновил от децата и учителския колектив, от специалната атмосфера в училището и създал химна. Чувайки го, директорката се разплакала и нямало съмнение, че това ще е химнът на училището, разказа той. Последвали са аранжимент на Красимир Гюлмезов, запис и видеоклип с ученици.
Убеден е в успеха на мисията на "Светилник", която предлага със своята инициатива модел, основан на музика, творчество, взаимодействие, отговорност и разбиране на ценностите, които изграждат и свързват деца, учители и родители в една хармонична общност. Това е пътят за създаване на нова среда, в която децата ще се реализират като пълноценни членове на обществото и ще сътворят нашето по-добро утре, сподели Красимир.
Вярва, че този пилотен проект ще стане национален и ще привлече вниманието на много съмишленици - партньори, спонсори и меценати, които биха дали своя принос в реализирането на химни за училища от цялата страна.
Красимир Михайлов, не крие радостта си от факта, че е поканен да представи своите два авторски химна на концерт в края на учебната 2021/2022 година, на който ще се обявят резултати от кампанията "Светилник ".
Шестдесет и пет годишният Красимир има записани десетки песни, работи успешно с композиторът Красимир Гюлмезов, с който ги свързва дългогодишна работа. Сред любимите песни, създадени от Красимир Михайлов, са "Балада за Видин", "Нашата мила страна ", "Пясъчна лилия" и др. Песента "Свещена земя", която е химн на Видин, авторът изпълнява в съпровод с видинската Симфониета. Непубликуван стих на Вапцаров пък е част от последната му песен "Пясъчна лилия ". Пенсионираният начален учител записа песента в дует с певицата Вили Гюлмезова. Песента е по текст на поета Георги Константинов, автор на аранжимента отново е Красимир Гюлмезов.
Красимир продължава да работи с деца, да композира и да пее. За малките е създал няколко песни, сред които "Шоколадова мечта" и "Родното училище". Има и собствен Ютуб канал.
Красимир Михайлов разказа още, че силно обича България и родния Видин, българското училище и семейството си. Сподели, че съпругата му също е учителка, гордее се с трите си пораснали деца - две момчета и едно момиче, и с внучката си Ирина. Щастлив е, че живее и твори в родния Видин, без който не може. Не си представя да живее на друго място, защото ще му липсват голямата река и мириса на речна вода, липите и крайдунавския парк, китарата и песните, приятелите.
/РЗ/