С "Кьорава кобила" гонят злите сили и лошия късмет в плевенското село Ясен

С "Кьорава кобила" гонят злите сили и лошия късмет в плевенското село Ясен

BOBSTH 08:15:01 06-01-2022
RZ1653BO.010 08:15
Плевен - обичай - мъже

С "Кьорава кобила" гонят злите сили и лошия късмет в плевенското село Ясен


Плевен, 6 януари /Елина Кюркчиева, БТА/
С настъпването на Новата година започват зимните празници в българския народен календар. Те са свързани с гадаене за предстоящата година, изпълняват се ритуали за плодородие, здраве, благополучие, гонене на злите сили и лошия късмет. Именно такъв зимен обичай е "Кьорава кобила", традиционен за Плевенския край, каза пред БТА Стефан Стефанов, председател на Народно читалище "Просвета-1923" в село Ясен.
В селото от дни върви подготовка за обичая, който по традиция се провежда на Йордановден и Ивановден, с продължение и на Бабинден.
В "Кьорава кобила" участват само мъже като всеки един е маскиран като определен персонаж и изпълнява конкретна роля. Само т.нар. калесник, който води групата, не е с маска, разказа Стефанов. Никой от маскираните не трябва да бъде разпознат, за да бъде успешен ритуалът, добави той.
Тази година в село Ясен групата е значително подмладена. В ритуала ще участват единадесет момчета на възраст 15-16 години. Само калесникът е "по-стар" - на около 40 години. Той задължително носи бъклица с вино.
Кобилата представлява дървена конструкция, под която са скрити двама мъже, покрита е със зеблено платнище, има опашка от кълчища. Тя е водена от "старец", който с тояга направлява кобилата. След него върви "бабата" с "бебето", което представлява кратунка, обвита в бебешки пелени и прорез, за да се пускат в него пари. Част от групата е и просяк с торбичка, както и джелати с мечове.
Тези първи персонажи са олицетворение на старото, болното, бедността, на лошия късмет. Влизайки в дома на домакините, "кьоравата кобила" се коли ритуално. След това в къщата идват "булката" и "младоженецът". Те носят новото, успеха, добрия късмет и здравето. Попът, който също е част от обичая, произнася благословии, отправя пожелания за добруване, след което музикантите, които съпровождат групата, започват да свирят весела мелодия. Встрани от маскираните е и т.нар. "арап" - с черна маска и бели зъби от бобени зърна, който през цялото време се опитва да се присъедини към групата, но е гонен.
По традиция домакините даряват участниците в ритуала с дребни пари, боб, вино, ракия, сладкиши, домашни мезета и други като благодарност, че са изгонили злото от къщата и годината ще е здрава и успешна за семейството. Извива се кръшно хоро, а който умее играе и ръченица, добави Стефанов.
Тази година "Кьорава кобила" в село Ясен ще се проведе в почивните дни след Ивановден - на 8 и 9 януари, за да може повече къщи да бъдат посетени.
Обичаят в село Ясен е с дългогодишна история. Председателят на местното читалище подчерта, че той има спомени от дете за него, но е имало прекъсване от няколко години. От близо десет години обаче ритуалът се изпълнява в селото с вярата, че със старата година оставяме всичко лошо зад гърба си, а с новата година в домовете ни влизат доброто, здравето и късметът.

/РЗ/