Писателят Христо Карастоянов за "бедата" на българската литература и поредната спечелена награда

Писателят Христо Карастоянов за "бедата" на българската литература и поредната спечелена награда

BOBSTH 11:54:32 12-01-2022
RZ1151BO.001
Ямбол - Христо Карастоянов - награда - литература

Писателят Христо Карастоянов за "бедата" на българската литература и поредната спечелена награда


Ямбол, 12 януари /Мирослава Безус, БТА/
Писателят Христо Карастоянов спечели "Алеко" за къс хумористичен
разказ и стана 55-ият носител на престижната награда. Неговата творба
"Приказка от братя Гримьори" е отличена сред 72 произведения от цял свят.
За "бедата" на българската литература и своята поредна награда, авторът
разказа пред БТА.

COVID-19, пишещите, четящите и "бедата" на българската литература

През миналата година излезе най-новата книга на Христо Карастоянов - "Т като Ташкент". Написана е след навлизането на коронавируса в живота ни. През 2021-ва е номинирана за наградата "Хеликон" - за най-добра белетристична книга на годината, както и за литературните награди "Елиас Канети" и "Перото".
По думите на писателя пандемията му се е отразила както в позитивен, така и в негативен план. "Неприятният смисъл е, че се появи още една причина да бъдем разделени на живот и смърт, да се хващаме за гърлото, с цел убиване на опонента", каза той.
Според него първият локдаун и затворените тогава книжарници са довели до ръст, както в онлайн продажбите, така и в тиражите на книги. Въпреки покачващите се цени, в България все още се чете, смята той. "Както обичам да казвам бедата на българската литература е прекрасното книгоиздаване. И това не е парадокс! Седмица по-късно твоята книга вече е затрупана от нови, също много хубави книги, и край - тя потъва", допълни Карастоянов.

"Приказка от братя Гримьори" и веселите истории в мрачно време

Неговият отличен с наградата "Алеко" къс хумористичен разказ "Приказка от братя Гримьори" е написан през миналата година. Творбата обрисува многопластово, със закачки, двусмислици и намигания нашето съвремие. В нея се преплитат "прости" житейски ситуации като една кралска женитба и сложни имена като Фицълзарапунгел и Ниромороян. В късия разказ една излишна дума може да провали всичко, смята авторът.
"В това наистина мрачно време, за да пишеш весели истории, не сатира, се изискват две неща - или голям инат, или да си тотално лишен от чувство за хумор. Преди десетина години бях започнал моя си литературна игра - къси неща, които наричах "цвъчки" и бяха с точно определен обем от 1620 знака", каза още Карастоянов.
Според него разказите като цяло, не само хумористичните, се пишат много по-трудно от роман или стихотворение. "Да пишеш разкази след Селинджър е чиста проба нахалство, затова всеки, който го прави трябва да се равнява по него. Трябваше да препрочета неговото творчество в много напреднала възраст, за да разбера, че изобщо не умея да пиша разкази", допълни Христо Карастоянов.

Хартиените вестници на изчезване и литературните конкурси в изобилие

По думите на писателя в България се организират необосновано много литературни конкурси - над 70 към днешна дата. Това неминуемо води до падане на нивото и изкривяване на картината, макар че в наградите все пак има йерархия, смята Карастоянов.
"Конкурсите с дълга история, като този на името на Алеко Константинов, са нещо съвсем друго. Те оформят своеобразен мост между епохите, затова не просто похвала, а поклон заслужават организаторите", отбеляза той.
Христо Карастоянов остава заклет почитател на хартиените вестници. "Макар и остарели като визия, внушение и бързина на информацията, имат свой живот и не бива да бъдат заменени изцяло от сайтовете. Много се радвам, че в. "Стършел" остана един от последните на хартия. Тайно стискам палци това да продължи дълго", надява се писателят.
Поредната награда на Христо Карастоянов ще му бъде връчена на 13 януари в Свищов, където ще се отбележи и 159-ата годишнина от рождението на Алеко Константинов. В изданието на международната литературна надпревара на името на Щастливеца през 2021 г. са участвали 38 автори от петнайсет държави. Конкурсът се организира от Международната фондация "Алеко Константинов", вестник "Стършел" и Община Свищов. Писателското съревнование е едно от най-старите у нас - провежда се от 1966-а насам, с кратко прекъсване през 90-те години. Сред досегашните лауреати на конкурса са световноизвестни писатели като Ерих Кестнер, Морис Дрюон, Ърскин Колдуел, Уилям Сароян и др./РЗ/