Благоевградчани почетоха паметта на Пейо Яворов и Мара Бунева
BOBSTH 14:50:01 13-01-2022
RM1447BO.014
Благоевград - Пейо Яворов - Мара Бунева - почит
Благоевградчани почетоха паметта на Пейо Яворов и Мара Бунева
Благоевград, 13 януари /Десислава Велкова, БТА/
Ученици, учители, представители на културните институции и на местното ръководство почетоха паметта на Пейо Яворов и Мара Бунева днес в градската градина на Благоевград, където се издигат бюст-паметниците на двете знакови личности.
Годишнината от рождението на Пейо Яворов събра хора, дошли да отдадат почитта си към делото на поета и революционер. Благоевградската актриса Жанет Керанова припомни любовта на Яворов към Македония, неговата жертвоготовност за свободата на сънародниците, останали извън пределите на родината и последното му желание да бъде погребан с туристическата куртка, с ботушите и с каскета. "Ако не умрях в Македония, то поне да умра, тъй както бях приготвен за нея", са последните редове, написани от великия поет.
Яворовото име носи училище в Ереван, Армения, както и хижа в Пирин планина, връх в планина Тангра на остров Ливингстън, Антарктика, както и десетки улици, училища и културни институции, посочи Жанет Керанова. В Благоевград най-голямата зала е наречена "Пейо Яворов", както и Девето основно училище.
Второкласничката Димитрия Войкова сподели в кратко, но по детски чистосърдечно слово, че е научила за Яворов по време на разходка със своята баба в Гоце Делчев. Разбира, че къща в съседство е на братя Крачолови - потомци на Яворов, а самият той е велик поет и герой, който с четата си е освободил Неврокоп /дн. Гоце Делчев/. Яворов е и първият кмет на града, но оставя кметската работа само след пет дни "защото е бил голям герой и е отишъл да освобождава други градове". Димитрия сподели пред събралото се множество, че сега разказва тази история на своите съученици и целият клас е горд да се наричат "яворовци".
На метри от бюст-паметника на Яворов днес беше почетена в Благоевград за първи път годишнината от смъртта на Мара Бунева, чийто паметник беше открит през август миналата година. Преди 94 години, на Каменен мост в Скопие, българската революционерка от Вътрешната македонска революционна организация убива с четири куршума главния прокурор в Скопие Велимир Прелич заради Скопския студентски процес, припомни историкът от Регионалния исторически музей в Благоевград Иван Стоянов. Присъдата за покушението над Прелич е издадена от ВМРО след нареждане на прокурора десетки български студенти в Македония да бъдат изтезавани заради революционната им дейност. Мара Бунева изпълнява присъдата на днешния 13 януари, а с останалите куршуми се самоубива, припомни Иван Стоянов.
Пред паметника й днес венци и цветя положиха представители на ВМРО, общественици, представители на културни институции и на местната и държавна власт в града, както и граждани.
/РУМ/