Роми поканиха всички кюстендилци на безплатно представление по повод ромската Нова година

BOBSTH 08:15:01 14-01-2022
RI2225BO.047 08:15
Кюстендил - "Цигански колела" - Банго Васил

Роми поканиха всички кюстендилци
на безплатно представление
по повод ромската Нова година


Кюстендил, 14 януари /Елица Иванова, БТА/

Безплатното представление на моноспектакъла на младата актриса Наталия Цекова - "Цигански колела", се състоя в кюстендилското читалище "Братство". Поводът за представлението е ромският празник Банго Васил, когато общността отбелязва своята Нова година. Поканата за представлението беше отправена и към цялата кюстендилска общественост.

"Цигански колела" е двуезичен театрален спектакъл на ромска тематика и е написан специално за младата актриса, която е от ромски произход. Наталия Цекова е завършила актьорско майсторство в Театралната академия през 2014 година в класа на кюстендилеца проф. Здравко Митков. Режисьор на спектакъла е Калин Ангелов, който със Здрава Каменова е и съавтор на пиесата. В постановката участва и акордеонистът, и композитор Мартин Любенов, също от ромски произход.

Текстът е базиран на автентични истории на роми и фрагменти от техните фолклорни легенди, като представя всекидневната им борба за оцеляване в съвременна Европа през призмата на собствените им история, култура и традиции.

Сюжетът разказва за една млада жена от ромски произход и нейните проблеми, свързани с желанието й да забрави миналото и корените си, детството си в името на любовта към един мъж - не ром. За да скрие етноса си от него, тя се опитва да "изтрие" всичко, което я свързва с нейния произход. В крайна сметка накрая става ясно, че никой не може да избяга от същността и корените си. "А и не бива", добави актрисата Наталия Цекова.

"Поканата за безплатното представление дойде от общественици от ромския квартал, които държат ромската култура да присъства в Кюстендил, но и в цяла България. Целта е да се пропагандира доброто, качественото, хубавото, свързано с ромите и ромската култура. Тук съм и благодарение на национален фонд "Култура", които съдействат за това аз и много други артисти да съществуваме и да правим това, което искаме", каза за БТА Наталия Цекова.

"В днешно време трудно се оцелява, особено и в ситуацията на пандемия, ако нямаш качествата, за да се справяш и с нещо друго, освен театъра. Опитвам се да работя и за радио, и за телевизия, опитвам се много активно да работя и с деца в ромските махали. Като цяло каузата ми е свързана с това ние ромите да излезем на светло, заради всички предразсъдъци, които обществото има към нас. А ние имаме и една друга страна, която трябва да бъде показвана, което всъщност представя и спектакълът", разказа още Наталия Цекова.

Тя посочи, че винаги по време и след спектакъла публиката реагира великолепно. "Аз съм удивена, възхитена и учудена от това, което се случва след всяко представление, защото се оказва, че зрителите и в Германия, и в Унгария, и във Виена, и в Прищина, и в България, реагират по един и същи начин. И текстът на Здрава Каменова "отприщва" една човещина и дава този друг поглед, който е необходим, за да видим, че всички ние сме хора, че можем да си подадем ръка, да бъдем по-добри и това, че не е трудно да се създават мостове между общностите", разказа актрисата.

Тя допълни, че режисьорът Калин Ангелов се е постарал да вкара в представлението ромска музика, която изпълнява на живо - ромски унгарски песни. В спектакъла участва и виртуозният Мартин Любенов, който е част от него с музиката, която е създал.

"Аз съм в положението на човек, на когото му е трудно, но мога да кажа, че не съм единствената - всички млади актьори са в това положение. От друга страна ми е трудно чисто етнически, защото хората, които знаят за ромския ми произход, държат да играя само ромски роли. Така че поемам негативи затова, че някой решава, че професионализмът ми стига само до там да изиграя ромските роли според клишето, което режисьорът или продуцентът познават, което не е вярно. Но ми е точно толкова трудно, колкото на всеки млад актьор в България и точно толкова, колкото аз си знам като единствената ромка, завършила театралната академия или официално заявила произхода си", каза още актрисата.

По отношение на мерките, свързани с пандемията, от които в голяма степен са засегнати хората на културата и изкуството, тя заяви, че приема забраните като нещо, което налага дисциплина. "Аз нямам проблеми с това. Много би ми се искало в началото на новата година българите да бъдем по-дисциплинирани, по-отговорни и да се научим да спазваме правилата такива, каквито са. Ваксинирана съм, защото прецених, че това е най-доброто, за да опазиш и себе си, и другите. Но аз приемам и тезата на хората, които не са съгласни с това. Политиката обаче, която ни налага да спазваме някакви правила, трябва да се съобрази с това, че има и някакви ултиматуми. Когато мои приятели в Европа твърдят, че са били заключени заради пандемията, те казват, че са били спокойни, защото са получавали средства от държавата и не са се притеснявали за това, че няма с какво да се хранят. Българинът, когато беше затворен преди две години, не беше подсигурен с това да се справи с пандемията и с тази ситуация. Затова си пожелавам едни политици, които да мислят за хората и един народ, който пък да спазва правилата", каза още Наталия Цекова.

Тя играе представлението си в Кюстендил за втори път. "Преди три години представих спектакъла пред ромската публика в града. За мен беше великолепно изживяване като актриса. И аз, признавам си, бях влязла в клишето, че публиката няма да е толкова възпитана и че няма да издържи на представлението, което е с продължителност около един час, а те опровергаха всичко това. Като човек коленичих пред онова, което ромите в кюстендилския квартал "Изток" ми дадоха като публика, защото те не просто изгледаха представлението, те го усетиха, искаха да се снимат с мен, да говорим. Затова казвам, че клишетата се разбиват тогава, когато говориш с хората, когато общуваш с тях. И една ромска публика показа, че не е това, което си мислим, че е, включително и аз", добавя Наталия Цекова.

Празникът Банго Васил в Кюстендил започва да се празнува още от 13 януари. Тогава семействата се събират на обща трапеза с постни ястия, изпълнявайки обичаите, характерни за християнската Бъдни вечер. На 14 януари задължително на всяка ромска трапеза трябва да има ястие от пиле, а на обяд в центъра на ромския квартал "Изток" има общо веселие. От рано сутринта на Василица малки сурвакари, наречени "джунгури", обикалят къщите на жителите от квартала. Изричат благословии за здраве и късмет през годината. Следващият ден - 15 януари, за ромите е Ден на прошка. Задължително се раздават подаръци на вдовиците и сираците.


/РИ/