Подготвя се договор за съвместна работа на Столичната община с Министерството на културата
BOBSTH 16:45:02 17-01-2022
IS1642BO.027
Здравко Здравков - Министерство на културата - паметници на културата
Подготвя се договор за съвместна работа на Столичната община с Министерството на културата
София, 17 януари /София Господинова, БТА/
Подготвяме договор за съвместна работа на Столичната община с Министерството на културата /МК/, по примера на община Варна, чиито договор с МК в момента проучваме. Искаме да работим съвместно, за да опазим сградите, паметници на културата в София. Това заяви главният архитект на София Здравко Здравков, който представи днес в Направлението "Архитектура и градоустройство" разработка за актуализация на недвижимите културни ценности в част от центъра на София.
Целта на договора между общината и МК е да се гарантират режимите на опазване на сградите, паметници на културата, създаването на ясни правила за тяхното опазване и определяне на допустимите намеси. Според Здравков институциите, отговорни за опазването им, не трябва да се оправдават едни с други и да си прехвърлят топката, а да работят заедно за общата цел. Необходим е цялостен подход в това отношение, а не разглеждане на всеки един казус сам за себе си и така постепенно да се загуби част от средата в града, каза Здравков.
Според него проблемът с опазването на тези сгради се корени в това, че 45 години те са били собственост на държавата и на общините. "След 45 години те загубиха сантименталната стойност за техните собственици", посочи главният архитект. По думите му, когато един имот, паметник на културата, смени многократно собствениците си, поредният купувач вижда само едни параметри - плътност и интензивност. През тези параметри той умножава своята инвестиция, каза главният архитект и допълни, че собственикът се интересува единствено и само от това да построи колкото се може по-голяма сграда. Липсва отношение и сантимент към тези сгради от собствениците им. Те често ги оставят безстопанствени, на волята на природата и още по-лошо - в тях се провокират умишлени действия като палежи например, каза Здравко Здравков. Затова според него посоката е една единствена - създаване на режими за опазването им и определяне на допустимите намеси.
/ИС/