Да вървим смело и дръзновено напред е посланието на новия мюзикъл за деца "Робинзон Крузо" на Старозагорската опера

Да вървим смело и дръзновено напред е посланието на новия мюзикъл за деца "Робинзон Крузо" на Старозагорската опера

BOBSTH 08:30:01 21-01-2022
RZ1827BO.003 08:30
Стара Загора - опера - интервю

Да вървим смело и дръзновено напред е посланието на новия мюзикъл за деца "Робинзон Крузо" на Старозагорската опера


Стара Загора, 21 януари /Румяна Лечева, БТА/
Да вървим смело и дръзновено напред е посланието на новия мюзикъл за деца "Робинзон Крузо" на Старозагорската опера и неговия гост-постановчик Красимир Къшев. За участниците и подготовката на новия детски мюзикъл, както и за мястото на музиката в живота на подрастващите, разказа в интервю за БТА Къшев.
Детският мюзикъл "Робинзон Крузо" е създаден по едноименната опера за деца от Александър Йосифов. Премиерата му е на 22 януари (събота), от 16:00 часа, в Държавна опера - Стара Загора.
"Оригиналното заглавие на маестро Александър Йосифов е детска опера, която трае над два часа", посочи Къшев. "В днешното време децата-зрители не могат да издържат два часа в залата. Живеем в много по-забързано време", отбеляза той и посочи, че поставеният от него мюзикъл е нов прочит на произведението с продължителност около час.
По думите му визията на мюзикъла залага на мултимедията, а в образа на Робинзон Крузо се превъплъщават трима артисти. Сред участниците са и 30 деца, най-малките от които на възраст 4-5 години.
"Заниманията с изкуство само обогатяват, те дават, не отнемат нищо от интелектуалното развитие на детето. Днес виждаме резултатът от изгубените за изкуството поколения", каза още Къшев.

Следва цялото интервю:

- Мюзикълът "Робинзон Крузо" е поредният амбициозен съвместен проект между НУМСИ "Христина Морфова" и Държавна опера - Стара Загора. И провокация и за Вас, и за зрителите, защото ще ви видим в ролята на постановчик, а не на диригент?
- Поканата на директора на операта Огнян Драганов е наистина една голяма провокация за мен като диригент и преподавател. След съвместните постановки на оперната трупа и нашите ученици - "Лелята на Чарли", "Класният се жени" и "Макс и Мориц", това е четвърта поред премиера. Вече говорим за трайност и традиция. Амбициозна като изпълнение е, защото е с най-масово участие на деца от Музикалното училище на сцената на Старозагорската опера. Амбициозен е и защото се наложи да се пише едва ли не цяло ново произведение. Оригиналното заглавие на маестро Александър Йосифов е детска опера, която трае над два часа.
Това е първата ми задача като диригент, която ми възложи маестро Димитър Димитров през 1985 г. и тя втори път не е поставяна. Затова приех предложението много емоционално.
Надявам се, ще се съгласите с мен, в днешното време децата-зрители не могат да издържат два часа в залата. Живеем в много по-забързано време. Преди години явно е било възможно, но сега не е. Предложението на директора на Операта Огнян Драганов към мен да поставя заглавието бе по повод годишнина на Александър Йосифов, която заради КОВИД пропуснахме през 2020 г. Спрях се на две заглавия от Маестрото - "Тошко Африкански" и "Робинзон Крузо", които разгледах внимателно. От първата четворка негови детски произведения, това са най-добрите. Избрах "Робинзон Крузо" по обясними причини - познавам заглавието достатъчно добре. Поставеният от мен мюзикъл продължава час, това е нов прочит, след като преработих музиката и текста.

- Колко време подготвяхте спектакъла ?
- Близо две години. Трябваше да преработя сюжета, всички речитативи, които превърнах в диалог, за да стане мюзикъл - говорим текст с песни. Сега мюзикълът с приключенията на "Робинзон Крузо" е по-къс, но по-динамичен и смятам - по-интересен.

- Колко е голям оркестърът?
- Направих оркестрация за малък оркестър, има само девет музиканти. Запазих, разбира се, авторството на маестро Александър Йосифов, нищо не е променяно от гледна точка на музикален тематизъм, от гледна точка на сюжет, на герои.

- С какво ще изненадате зрителите с Вашата интерпретация?
- Сюжетът на мюзикъла "Робинзон Крузо", както и на детската опера, не следва съвсем буквално книгата, защото Даниел Дефо е един добър разказвач, но в доста много глави са описани приключенията и това са приключения главно на един човек. На сцената това няма как да стане. В сюжета има интересни животни във второ действие, които носят темата за приятелството. В първото действие се разказва за бягството на Робинзон от дома, качването на кораба, пътуването, бурята, корабокрушението и стигането до острова. Второто действие е пълно с животни, за да бъде интересно на децата. Има група пирати, има златно съкровище, което един ден в родния град на Робинзон служи, за да построи училище с тези пари. Пиратите са комедийните фигури в сюжета.
Визията на мюзикъла залага на мултимедията - нашите деца растат пред компютрите и пред телевизионните екрани, ходят на кино. Така или иначе три екрана "ги следват", те живеят в тази среда, това е техният живот. Ние не залагаме на някакъв буквализъм в декор и реквизит, за да пресъздадем историята. Декорът ще бъде изчистен - един терен, който ще се превръща от пристан в кораб, в остров с някои елементи, необходими просто толкова, колкото да върви сюжетната линия. И оттам нататък - морски бури, плаване на кораб, всичко ще бъде върху екраните на сцената, ще има и директна прожекция върху терените. А децата, които участват /те са големи ученици и студенти/, които играят животните, няма да са в "буквални костюми". Правя едно "очовечаване" на животните - с някои елементи ще напомнят, че са чайка, райска птица, кози, папагали и ще носят чертите на хора. Майката-Коза ще бъде Майката - грижовната, която пази своите деца. Папагалите ще бъдат коментатори, които "на всяка манджа слагат сол и мерудия".
Интересен акцент е образът на Робинзон Крузо, в който ще се превъплътят трима артисти - първият ще изиграе 17-годишния младеж, вторият - зрелия 35-40 годишен мъж, а третият - дядото. И накрая - това е 3Д филм за Робинзон Крузо.

- Какви и колко ще бъдат младите изпълнители?
- Акцент ще бъде участието на Детско-юношеската студия за опера и балет към Операта с танц на малките папагалчета и те ще танцуват през цялото време, за да има в този мюзикъл момент, който го няма в операта. Абсолютно на всяка песничка във второ действие ще имат някакъв танц. Участват общо 30 деца, най-малките са на възраст 4-5 години. Те партнират на моряците и пиратите, които избрах от мъжкия хор на оперната трупа.

- Като постановчик какво е Вашето послание към зрителите?
- "Когато в живота беда те сполети, стегни се, по-смело, назад не гледай ти, недей се обръща никога, не бой се от нищо в този свят!". Това са думи от финалната песен на мюзикъла, които призовават смело и дръзновено да вървим напред. Това е и моето послание.

- Изкушена съм да Ви задам още няколко въпроси, но като към музикален педагог. В Европа има създадени традиции за ранно музикално обучение, у нас също преди години имаше читалища, кръжоци. Как изглежда днес ранното музикално обучение?
- Не толкова добре, колкото бихме искали. Читалищата останаха малко на брой, кръжоците също. Аз самият съм възпитаник като дете на самодеен състав. Сложен казус, който очаква адекватно решение.

- Как може да се постигне необходимост от общуване, от близост с изкуството, как то може да изкуши юношеската публика, която определено липсва в операта?
- За съжаление не мисля, че само училището или институцията може да бъде проводник или генератор на отношение към изкуството. Институционализирането на музикалното обучение е извънредно трудна задача. Вярвам, че в повечето случаи това е индивидуално, лично изградено отношение, защото например вашата баба ви е завела на концерт или опера. Институцията не може да замени дълбоко вътрешната връзка, която да те накара да прекрачиш прага на операта. Това е настина много труден въпрос.

- Според Вас трябва ли всяко дете да се занимава с музика? В Европа, изискванията към децата, които се занимават с музика са други.
- Категорично заниманията с изкуство само обогатяват, те дават, не отнемат нищо от интелектуалното развитие на детето. Днес виждаме резултатът от изгубените за изкуството поколения. Настоящата премиера е един добър опит, който е в полза на нашите възпитаници и тяхното участие на сцената на Старозагорската опера. Аз разглеждам интернет като най-успешната медия, която не познава граници и сега подготвям платформа на НУМСИ "Христина Морфова". Тя ще предлага презентации на нашите възможности, проекти, артисти.

- Кой е следващият Ви проект?
- Тази есен като постановчик на операта "Макс и Мориц" с Благоевградската камерна опера.
/РЗ/