Четирикратно увеличена такса за битови отпадъци в луковитското село Дерманци предизвика недоволството на местните жители
BOBSTH 09:15:01 21-01-2022
RZ1654BO.001 09:15
с. Дерманци - битови отпадъци - недоволство - видео
Четирикратно увеличена такса за битови отпадъци в луковитското село Дерманци предизвика недоволството на местните жители
Ловеч, 21 януари /Даниела Балабанова, БТА/
Жителите на най-голямото село в община Луковит Дерманци изразяват недоволството си от повишената от тази година такса за битови отпадъци. Увеличението е почти четири пъти - от около 30 лева на 114 лева за домакинство. Причината е, че селото е първото населено място в общината, което преминава на нов вид облагане. Целта е да се намали количеството генериран битов отпадък, заяви кметът на община Луковит Иван Грънчаров и добави, че увеличение на таксата има и в останалите села - от 6 на 12 промила, а за града цената остава същата.
Кметът на село Дерманци Галина Спасова обясни пред БТА, че от ноември, по решение на общинското ръководство в Дерманци, са доставени 883 индивидуални съдове за битов отпадък за всяко домакинство. Сметосъбирането и сметоизвозването ще се извършва четири пъти в месеца. "Обслужването на една такава кофа струва 207 лева. Общинският съвет взе решение на 29 декември 2021 г. таксата за Дерманци да бъде 114 лева, като остатъкът ще бъде доплатен от Община Луковит", посочи Спасова.
Иван Грънчаров обясни, че в Дерманци е приложено най-коректното облагане, т. е. този, който генерира отпадък, той плаща. "На другите места законодателството ни задължава да го въведем 2023 г., към момента е само препоръка. Длъжен съм да обявя и да се знае от всички, че Законът за управление на отпадъците в целостта му е да бъде намалено депонирането на отпадъци. Целта на Закона е да ги ограничим до максимум", заяви общинският кмет.
Галина Спасова добави, че до момента всяко домакинство в Дерманци е плащало 29-30 лева такса за битови отпадъци. "Тук се породи недоволство от жителите на Дерманци, защото много драстично се вдигнаха тези такси. Отпадъците обаче ще намалеят, защото когато бяха старите контейнери тип бобър в тях жителите изхвърляха абсолютно всичко, включително зелен и строителен отпадък. В тези могат да изхвърлят само битов", каза Спасова и добави, че на две места в селото ще бъдат поставени контейнери за зелен и строителен отпадък, но ще има и видеонаблюдение.
Тя каза още, че има възможност това задължение да бъде разсрочено. "Не е толкова голяма таксата - 114 лева плюс 0,5 процента на база данъчна оценка. Данъчните оценки на голяма част от жилищата в Дерманци са много ниски. Това, което плащаха до момента, беше изключително малка сума и не можеше да покрие разходите за сметоизвозване и сметосъбиране", заяви кметът на селото.
За жителите обаче увеличението е прекалено голямо, особено за възрастите и самотните хора. "Не сме съгласни с таксите. Мисля, че е несправедливо. Това е непосилно за пенсионерите, които живеят сами", каза Цветелина Димитрова, жител на село Дерманци.
Според Снежана Найденова, също жител на селото, има безработни хора, които трудно си изхранват децата и не могат да отделят такива пари за данък смет. "Ние работещите млади ще се справим по някакъв начин, ще отделяме по 30 или 50 стотинки на ден, за да направим таксата за една година. Но възрастните хора и самотно живеещите са много. Дискриминация е ние да виждаме, че те не изхвърлят боклук и да плащат колкото нас", посочи Петя Цочева от Дерманци.
Грънчаров обясни как се е стигнало до тази цена. "Една кофа е с цена 64 лева, със срок на употреба три години, т. е. на годишна база са 21,34 лева. Събирането става един път на седмица, като всяко вдигане е 1,78 лева с ДДС, или това прави 92,56 лева една година. Дотук са 113 лева. Оттук нататък става интересно. Съгласно Закона за управление на отпадъците, този отпадък след като се вдигне от тях, се кара на Регионално депо за управление на отпадъците. На него се плаща такса - в размер на 27,60 лева на тон. Средната тежест на един контейнер е 15 кг, или 770 кг на годишна база, което струва 21,53 лева. Оттам има отчисление по чл. 60 и 64, които се плащат отново на база тон към РИОСВ. Всичко излиза 214 лева", обясни кметът.
Той добави, че Общинският съвет е решил цената, с която да бъдат обложени домакинствата, да е 114 лева и разликата да бъде поета от общинския бюджет. Мотивът е, че чрез тези контейнери ще се намалят отпадъците, а оттам и таксата.
Грънчаров каза още, че вече има ефект - отпадъците за ноември са били 146 тона, а за следващия месец, когато са доставени контейнерите, са 60 тона. "Ние сме намалили повече от половината отпадъците на село Дерманци, каквато е целта на Закона", посочи кметът.
Жителите на селото обаче питат защо новото облагане е въведено първо в Дерманци. "Избрахме Дерманци, защото то е най-голямото село. В него има разнородни общности, има от цялата палитра на възраст население. Така можем да си извадим поуките, да натрупаме опита, а догодина да се приложи навсякъде. Нямаме възможност да го направим сега навсякъде и поради липса на административен капацитет", обясни Грънчаров.
Бившият кмет и жител на Дерманци Николай Зашев е притеснен от декларациите, които трябва всяко домакинство да попълни до края на януари. В тях посочват вида и количеството съдове за смет, които ще ползват през годината. Ако за едно семейство доставеното кошче е недостатъчно, може да се поръча още едно срещу още 114 лева. С декларациите хората поемат отговорност за стопанисването и опазването на съдовете за смет, които на практика закупуват. Ако не попълнят декларацията, ще бъдат глобени.
"В продължение на една година мерихме отпадъка на Дерманци, за да изчислим какво можем да направим. Да, излиза скъпо, но така ни задължава законодателството. За догодина, когато въведем навсякъде, правим сметка да въведем кошове от 240 литра и от 80 литра, т. е. да имаме възможност да предложим на хората още по гъвкаво облагане", добави Иван Грънчаров.
/РЗ/