Работата на терен е сред факторите за успешна ваксинация, смята бившият областен управител на Сливен Марин Кавръков

Работата на терен е сред факторите за успешна ваксинация, смята бившият областен управител на Сливен Марин Кавръков

BOBSTH 07:30:01 22-01-2022
RZ1524BO.007 07:30
Сливен - ваксинация - подход

Работата на терен е сред факторите за успешна ваксинация, смята бившият областен управител на Сливен Марин Кавръков


Сливен, 22 януари /Велина Василева, БТА/
Работата на терен е сред факторите за успешна ваксинация, каза в интервю за БТА Марин Кавръков, областен управител на Сливен в периода 2009-2013 г. Негова е идеята екипи да ваксинират населението на място по време на епидемия в Сливенско, което в настоящите условия на пандемия се превърна в успешна практика, особено за отдалечените населени места в страната.
В края на ноември 2009 г. до началото на март 2010 г. епидемия от морбили избухна в сливенския квартал "Надежда" и селата Сотиря, Селиминово, Трапоклово, Чинтулово, Гавраилово и Самуилово. Болестта засегна предимно неимунизирани деца и младежи от ромските общности. Жертви на епидемията станаха десет деца, сред които и четиримесечно бебе. Тогава с решение на комисия от лекари и специалисти започна ваксинация на децата от ромските квартали в града и селата. "Всеки ден ми представяха информация за броя на ваксинираните. Освен децата, не бяха ваксинирани и родителите, което е един от факторите, способстващи за разпространяването на болестта", припомни си Кавръков.
Тогава забелязва, че за многодетните семейства е трудно да отидат до поликлиниката, за да имунизират детето си. "Ако една майка има три или четири деца, как ще тръгне с тях? Ще остави три от тях вкъщи, а ще тръгне с едното? В поликлиниката винаги има опашка, дори и да няма епидемия", разказа Кавръков. Тогава започва да търси друг вариант и предлага на лекарите те да отидат в махалата. Три екипа започват работа в три пункта в квартал "Надежда". "За да се създаде ред, използвахме и полицията. Взехме от общината списък на децата от тази възраст, техните адреси. Местната общност също помогна. Издирвахме хората по адресите и след това те идваха в пунктовете за имунизация", поясни бившият областен управител.
По думите му така броят на поставените дневно ваксини е стигнал над сто и за седмица голяма част от децата са били ваксинирани. "Веднага бе отчетен спад на заболелите и по този начин, буквално за седмица, успяхме да овладеем ситуацията", каза Марин Кавръков. Спомни си още, че търсейки вариант да няма голям стрес и процедурата да мине по-безболезнено, е купувал бонбони за децата, които се страхуват от инжекции и лекари.
Големият брой заразени и починали с морбили през 2009 г. предизвика широк обществен отзвук. Тогава екипи от лекарски организации и журналисти от чужбина посещават региона. "Попитаха ме защо използваме и полицията, усетих упрек във въпроса им, дали не го правим насила, не трябва ли да е доброволно", разказа Кавръков. "Тогава им казах, че полицията изпълнява хуманитарна операция. Наистина беше така. Необходимо е да има ред, а това не е работа на медицинските работници. Изглежда се възприе, защото нямаше критики по наш адрес. Използвахме ресурсите, които властта ни дава", добави той.
Според Кавръков с епидемията от коронавирус ситуацията е много по-тежка и сериозна. Той смята, че трябва да се стигне по-близо до хората, а не хората да отиват в болниците. "Мобилните кабинети са удобно средство, но ми се струва, че само това не е достатъчно. Трябва да има повече. В селата например хората трябва да се придвижват с автобуси, за да стигнат до пунктовете. Освен разяснителната дейност и убеждаването, трябва да се отиде на място", смята той.
/РЗ/