Чрез индивидуален подход и под формата на игра децата могат да преодолеят страха в зъболекарския кабинет според д-р Християна Йорданова
BOBSTH 06:45:01 24-01-2022
IS1912BO.015 06:45
Сливен - детски зъболекар - подход - видео
Чрез индивидуален подход и под формата на игра децата могат да преодолеят страха в зъболекарския кабинет според д-р Християна Йорданова
Сливен, 24 януари /Велина Василева, БТА/
Чрез индивидуален подход и под формата на игра децата могат да преодолеят страха в зъболекарския кабинет. Това каза в интервю за БТА д-р Християна Йорданова, която е дентален лекар от 28 години, има магистратура по психология и работи в Общностен център за работа с деца и семейства-Сливен.
Нейните малки пациенти са посрещани от гарван, на когото те самите дават име. Той е шампион по отваряне на уста и всяко дете, което влезе в кабинета, се съревновава с него. Обикновено печели детето, категорична е д-р Йорданова.
"Децата са изключително чисти, те са един ненаписан лист. Когато първият контакт е неплашещ и когато предразполага детето да се отпусне и да съдейства по време на работа, оттам нататък всичко е много лесно. Най-прекият път до детето, това са приказките и играта.", казва тя.
Понеже всички деца обичат приказките, д-р Йорданова е направила четири видеоприказки, които разказват по достъпен за децата начин за здравето и болестите на зъбките, за правилното хранене, за силантите. "По приказен начин винаги съм се стремила да осъществя детски контакт с децата. Разказвала съм им приказки, правила съм им фокуси, рисувала съм им награди върху ръцете, за да може те да се чувстват спокойни и щастливи и да бъде оценена тяхната смелост. Впоследствие тези приказки събрах в една видеоприказка, когато беше технически възможно да се направи това. Да, може би не е най-изпипаното нещо, но децата го харесват и това им повлиява", разказа тя.
Освен в интернет, д-р Йорданова със съдействието на община Сливен, посещава детските градини, за да представи на малчуганите своите своеобразни здравни беседи. "Бях изумена колко щастливи са те да чуят приказките, колко въпроси задаваха по отоношение на устната хигиена, на правилното хранене. Изключителен интерес представляваше за пет-шестгодишните смяната на зъбките, защото има такава приказка "Принц Зъбчо и танцуващото зъбче". Във връзка със силанизацията ми дойде идеята да направим приказката "Принц Зъбчо Супергерой". Това е най-прекият път някой да стигне до детето - да му разкаже приказка. В тази приказка то се отъждествява с някой от героите. Има лоши герои - Чук и Пук, които разрушават зъбите, има Фея на зъбките, която е някаква връзка между детето и зъболекаря и добрият зъболекар, който решава накрая всички проблеми. Сред персонажите е и магьосникът Език, който може да прокара мостове или да издигне стени. Четиримата мъдреци на царството умуват и мъдруват, за да намерят решение на някакъв проблем", разказа д-р Йорданова.
За някои от децата тя е феята на зъбките, която на техния език, чрез приказки и игри, им помага да преодолеят страха от болката и да се погрижат за здравето на своите зъби.
Според зъболекарката, много важно е родителите да водят редовно децата в кабинета, за да свикват с обстановката. Там има техника, миризми, звуци, които са много различни и предизвикват страх у децата. Нейната теория, представена в дипломната й работа на тема "Стрес и стоматологично лечение", твърди, че при всяко следващо посещение в зъболекарския кабинет нивото на стрес драстично спада. След тримесечно непосещаване, той се вдига на изходно ниво, смята тя. "Хубаво е пациентите да правят профилактични прегледи на около три месеца, за да поддържат ниско ниво на стрес. А когато човек е в състояние на стрес, и по-слабото дразнене се усеща като болка".
Профилактиката на детските зъби е изцяло отговорност на родителите, каза още д-р Йорданова и допълни, че първо родителите трябва да бъдат ограмотени за това, че децата им се нуждаят от лечение, профилактика, че детските зъби болят точно толкова, колкото и зъбите на големите хора. Когато у едно дете се създаде навик да ходи на зъболекар, на профилактични прегледи, то ще продължи това и когато порасне.
Най-честите проблеми на пациентите на д-р Йорданова са кариесите и усложненията. По думите й, притеснителен е фактът, че има деца на 12 години, които са загубили постоянни зъби. Оралното здраве на децата не се контролира, оставено е в ръцете на родителя, който не винаги намира време и смисъл да води детето на зъболекар, посочи тя.
/ИС/