Увеличават се случаите на насилие към надзиратели от затворници, според синдикалист
BOBSTH 08:15:01 26-01-2022
RZ1915BO.003 08:15
Сливен - надзиратели - тенденции - синдикат
Увеличават се случаите на насилие към надзиратели от затворници, според синдикалист
Сливен, 26 януари /Велина Василева, БТА/
Увеличават се случаите на насилие към надзиратели от затворници. За тази негативна тенденция разказа в интервю за БТА Цветан Михайлов, заместник-председател на синдикалното дружество в Сливен към Синдикат на служителите в затворите в България.
Повод за разговора е присъда срещу лишена от свобода за нанесена телесна повреда на служителка на затвора в Сливен. С решение на Районния съд в Сливен от края на ноември, м.г., 38-годишна затворничка е осъдена за лека телесна повреда спрямо длъжностно лице - младши инспектор, надзирателка в затвора при изпълнение на служба. Подсъдимата, която е с начално образование, е осъдена на една година затвор при първоначален строг режим, както и да заплати разноските по досъдебното производство.
От дълго време сигнализираме за този процес - агресията, която на практика се е превърнала в ежедневие в затворите и конкретно в сливенския затвор, посочи Михайлов. По думите му е констатирано завишаване на случаите, повечето от които касаят вербална агресия, но зачестяват и случаите на физическа агресия.
Според представителите на синдиката липсва цялостна дългосрочна визия за управление на местата за лишаване от свобода. Михайлов отбеляза, че едно от решенията, които са предложили и остава без развитие, е свързано с осигуряване на необходимия личен състав. "Направили сме предложение, което от дълги години отлежава в Министерството на правосъдието, да бъде изготвен функционален анализ на системата и на базата на определени индикатори да бъдат определени необходимия брой служители за изпълнение на охраната и останалите задължения. Имахме споразумение с министерството за 2018 година да бъдат утвърждавани по 200 нови щатни бройки, като има напредък, но не е стигнало до договорените нива. Така ще може да се организира безпроблемно охраната", посочи Михайлов.
Той разказа, че както всяка година през зимния сезон, поради многото болнични, има затруднения и се налага охраната да бъде осъществявана от наряд в по-малко от определения състав. Това е допълнителна предпоставка за агресия, средата се изостря, нарастват конфликтите, ковид пандемията също е оказала негативно въздействие, смята Михайлов.
От синдиката оказват подкрепа на пострадалите служители, привличайки частен обвинител и заплащане на разходите за тази услуга. "Така от една страна можем да следим процеса, от друга - да спомогнем за постигане на генерална превенция, тъй като целите на наказанието "лишаване от свобода" са определени с чл. 36, алинея 1 от НК. Една от тях е да се въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото, в случая да се въздейства върху останалите лишени от свобода да не рецидивират такива случаи", каза той. Синдикатът подпомага финансово и юридически служителите в такива ситуации с идеята наказанията на съда да въздействат за ограничаване на негативните тенденции сред лишените от свобода.
Управителният съвет на синдиката е поставил искания към ръководството на местата за лишаване от свобода, изпратени са документи до комисии на Народното събрание, до министър-председателя, министъра на финансите, с които се настоява за увеличение на някои социални плащания, за увеличение на заплатите, поддържа се искането за увеличения на щатната численост. Поставен е бил и проблемът с натрупаните отпуски, който също е свързан с щатната численост.
/РЗ/