Документи осветляват събития и факти около Освобождението на Омуртаг през януари 1878 година
BOBSTH 07:20:01 27-01-2022
RZ1912BO.004 07:20
Омуртаг - Освобождение - историк
Документи осветляват събития и факти около Освобождението на Омуртаг през януари 1878 година
Омуртаг, 27 януари /Боряна Димитрова/
Дванадесет документа, подбрани от директора на Историческия музей в Омуртаг Мирослав Тошев, осветляват събития и факти около Освобождението на Осман пазар (днес Омуртаг). В своя разработка, представена и пред БТА, историкът очерта основните моменти в действията на руските и турските войски в района на Османпазарския път през периода декември 1877 - януари 1878 г. и Освобождението на града от османска власт на 15 януари /стар стил/.
Тошев подчерта, че град Осман пазар e разположен в полите на източния Предбалкан на границата между двете географско и исторически обособени покрайнини - Герлово на изток и Тозлука на запад. Специалистът отбеляза, че неговото местоположение на важен кръстопът между Централна Северна, Североизточна и Югоизточна България, определя мястото и ролята на селището в Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г.
По думите му почти през цялата война Осман пазар остава в турски ръце, като градът е превърнат в склад за продоволствие и военно оборудване. Преди да се оттеглят османските войски запалват складовете с продоволствие и материали. Тошев отбеляза, че след това Осман пазар е оставен на милостта на башибозуци, черкези и разбойници, които започват да грабят и палят, и само пристигането на руските части спасява селището от унищожение.
"... в Осман базар - Трети ден откакто турската войска е напуснала града; след това тук е настъпил истински терор; жителите-българи не са смеели да излязат от домовете си; много са осакатени. Църквата, училището, телеграфа, складовете и много жилища са опожарени; града още гореше, когато пристигнах; сега вече пожарите се гасят. Цялото турско население, с малки изключения, е избягало; българите ни посрещнаха като спасители. Организирам тук местно управление; продоволствените средства все още не са приведени в известност, но се надявам да просъществуваме с местни средства дори и без подвоз от складовете" - пише в една от двете полеви записки от генерал-лейтенант Казимир Ернрот до генерал-лейтенант Зотов от 15 януари 1878 г.
Според легендата ген. Ернрот е посрещнат в Омуртаг от признателните българи в къщата на баба Иванка Хаджийката. Генералът на бял кон изкачил трите стъпала от улицата, влязъл в просторния салон на къщата и установил там щаба си. Днес къщата на баба Иванка Хаджийката, съхранила величието и трагедията на нашето Освобождение, заема централно място в архитектурния комплекс на Историческия музей Омуртаг, разказа Мирослав Тошев.
На 15 януари 1878 г. старият Осман пазар е освободен от османска власт. В следващите дни градът става изходен пункт за по-нататъшното настъпление на руските войски в северна и източна посока към Ески Джумая /Търговище/, Ески Стамбул /Велики Преслав/ и Върбица. При сключване на Примирието Осман пазар е един от пунктовете, по който се определя демаркационната линия между руските и турските войски, допълни той.
"При прокарването на демаркационната полоса нашите офицери трябва да имат предвид да оставят пътя, съединяващ Разград, Ески Джума, Осман базар и Котел, свободен за движение на нашите войски, така че цялата демаркационна полоса да бъде преди този път. Войските на Източния отряд трябва да заемат линията от Котел към Осман базар, Ески Джума, Разград и по линията за Базарджик до пътя от Силистра за Шумен. По-нататък тази линия ще бъде заета от войските на генерал Цимерман, а линията от Котел до Черно море ще бъде заета от отряда на генерал Делингсхаузен. При заемането на указаната линия от войските на Източния отряд не се налага да се заеме цялата линия без прекъсване между частите, а е достатъчно да се разположат войски в по-важните пунктове като се поддържа периодична връзка между тях с изпращането на разезди и патрули. Но във всички случаи трябва да се вземат мерки нашите войски по никакъв повод да не преминават през демаркационната линия и да се отстрани всеки повод за недоразумения. Искрено обичащият Ви Николай", пише в цитирания от Мирослав Тошев "Рескрипт на Главнокомандващия до Престолонаследника" от 21 януари 1878 г., получен от Адрианопол.
Признателни потомци и тази година на днешната дата ще отбележат годишнината - 144 години, от Освобождението на града с поднасяне на венци и цветя в местността "Парка" пред паметната плоча на загиналите в региона руски воини. По традиция в черквата "Св. Димитър" ще се съберат миряни за отслужване на панихида за загиналите за свободата на Омуртаг.
/РЗ/