Мавзолеят костница в Разград е един от първите в страната, издигнат като символ на признателност към освободителите на града
BOBSTH 16:08:01 27-01-2022
RZ1604BO.003
Разград - Мавзолей костница - празник - видео
Мавзолеят костница в Разград е един от първите в страната, издигнат като символ на признателност към освободителите на града
Разград, 27 януари /Садет Кърова, БТА/
Мавзолеят костница е сред първите паметници в България, издигнат в чест на руските освободители и българските опълченци, участвали в Освобождението на Разград през Руско-турската война 1877-1878 г. Той се намира на пл. "Възраждане", където на 28 януари /стар стил 16 януари/ 1878 г. местното население тържествено посреща войските на 13-и армейски корпус с командир княз Дондуков-Корсаков, разказа за БТА директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова.
Тя обясни, че идеята за построяването на паметника е дадена от командира на новосформираната 17-а пеша разградска дружина - Павел Александрович Киселев и митрополит Григорий Доростоло-Червенски на тържеството по случай първата годишнина от Освобождението на града - 28 януари. Тя е възприета от членовете на Първия Градски и Първия Окръжен съвет, както и активно подкрепена от признателното разградско гражданство с финансови средства. На Общината предлага средства и военният комендант на града Владимир Василиевич Вознесенский.
Основният камък на паметника е положен на 1 март 1879 г. от княз Дондуков-Корсаков на мястото, където разградчани за пръв път посрещат своите освободители. В рамките на една година паметникът е завършен и тържествено открит на 14 октомври 1880 г.
Тодорова поясни, че проектът на мавзолея е дело на австрийския архитект Фридрих Грюнангер (1856-1929), в качеството му на градски архитект в Разград. Негово дело е и сградата на ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф". Паметникът е с размери шест на шест метра при основата и височина 10 м. Представлява куполна сграда с квадратен план и четири фасади, като източната е без откритие, северната и южната - с прозорци и западната - с входна метална врата. Четири двойки декоративни колони фланкират фасадите на сградата, а на четирите страни над корниза има декоративни фронтони. На подкуполната част има осем кръгли прозоречни отвора. В куполното пространство има четири остъклени капандури. Покрит е с полусферичен купол с ламаринена обшивка, а на върха е разположен равномерен кръст. Надписът под купола е "В памет на Освобождението на Разград 16 януари 1878 г.".
Разградското поборническо дружество, под председателството на Доси Добрев, а по-късно и на Геро Василев, развива обществено полезна дейност. Дело на дружеството е поставянето на две паметни плочи на западната фасада на паметника. Едната плоча е поставена през 1932 г., където са изписани имената на починалите в Разград опълченци и руснаци, а другата е поставена през 1936 г. и упоменава част от четниците на Таньо Стоянов /1876 г./, разказа още Тодорова.
Тя заяви, че в чест на 100 години от Освобождението, паметникът е превърнат в мавзолей. В него са погребани костите на трима руски офицери - д-р Зандер, лекар от 56-та военна болница; поручик Лев Байковски от IV Кохорски пехотен полк; прапоршчик Владимир Свинкин от 137-ми пехотен Нежински полк.
През 1978 г. вътрешното оформление е преустроено и обновено. То е дело на художника Ненко Метев и художник-реставратора Диана Спиридонова.
През 1955 г. Мавзолеят костница е обявен за паметник на културата от местен характер с архитектурна стойност. Той е един от символите на Разград и мястото, където всяка година на 28 януари и на 3 март разградчани от различни поколения поднасят своята признателност и се прекланят пред героизма и саможертвата на руските воини и българските опълченци, дали живота си в името на свободна България, допълни директорът на Регионалния исторически музей в града.
/РЗ/