Общините и социалните заведения да минат към регулирания пазар и да се намали ставката за ДДС в сметките за ток и газ са възможни компенсаторни механизми, според АБВ

Общините и социалните заведения да минат към регулирания пазар и да се намали ставката за ДДС в сметките за ток и газ са възможни компенсаторни механизми, според АБВ

BOBSTH 15:38:31 31-01-2022
PP1534BO.018
Велико Търново - партия "АБВ" - пресконференция

Общините и социалните заведения да минат към регулирания пазар и да се намали ставката за ДДС в сметките за ток
и газ са възможни компенсаторни механизми, според АБВ


Велико Търново, 31 януари /Марина Петрова, БТА/
Преминаване на общините и социалните заведения към регулирания енергиен пазар и намаляване на ДДС ставката при плащането на сметките за електричество и газ са възможни компенсаторни механизми за общините, здравните, образователните и социалните заведения, каза на пресконференция в пресклуба на БТА във Велико Търново народният представител от ПГ на "БСП за България" Владимир Маринов /АБВ/, който е член на Комисията по бюджет и финанси в парламента.
Обмисля се, освен връщане към регулирания енергиен пазар, общините да плащат по-ниско ДДС, дори този данък да отпадне изцяло за определен времеви диапазон, а ставката за потребителската кошница за продуктите от първа необходимост да бъде намалена на 9 процента, посочи той.
По думите му, в бюджетната комисия постъпва ежедневно информация за ръст на сметките, които в различни общини варират от два до четири пъти. По информация на сдружението на общините, към края на миналата седмица 36 общини вече са с режим на уличното осветление.
Маринов беше категоричен, че в бюджета за 2022 г., който предстои да бъде приет до края на февруари, ще има средства за компенсации, нужни за излизане от кризата.
"Проблемът идва от една предходна власт, тази на ГЕРБ, която промени статута на битови и промишлени абонати, като промишлените ги задължи да излязат на свободния пазар; така общините, социалните, здравните и учебните заведения са на свободния пазар", подчерта Маринов.
Според него е много закъсняло освобождаването на целия борд на "Булгаргаз", но другият въпрос, по думите му, е защо не си тръгва и ръководството на дружеството "Булгартрансгаз".
Един от големите ни проблеми е, че не изградихме втора ядрена мощност, и всеки, който днес се противопоставя на изграждането й, определя цена от 300 лв. на мегаватчас, посочи пред журналистите Румен Петков, председател на ПП "АБВ", част от коалицията "БСП за България". Той подчерта, че за тези действия няма разумно обяснение освен политически външен натиск. Петков изрази надежда, че новоназначеният директор на дружеството "Булгаргаз" ще успее да овладее процесите и ще проведе ефективен за България преговорен процес с "Газпром". Трябва да се даде отговор на въпроса какво е позволило на старото ръководство на дружеството преди две години да промени формулата в ценообразуването на газа, каза председателят на партията.
Петков посочи, че все още никой не предупреждава, че от 1 юли страната ни ще трябва да плаща на Азербайджан неустойка, защото газопроводът за азерския газ все още не е изграден.



/ПП/