В Пловдив почетоха жертвите на комунистическия режим пред паметника "Свидетелят"

В Пловдив почетоха жертвите на комунистическия режим пред паметника "Свидетелят"

BOBSTH 15:40:31 01-02-2022
RI1533BO.038
Пловдив - жертви на комунизма - поклонение

В Пловдив почетоха жертвите
на комунистическия режим
пред паметника "Свидетелят"


Пловдив, 1 февруари /Дима Шопова, БТА/
В деня, обявен за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим, пловдивчани почетоха паметта на хилядите знайни и незнайни жертви, загинали в борбата срещу терора на тоталитарната власт. Поклонението се състоя пред паметника "Свидетелят" на пл. "Стефан Стамболов".
На тази дата през 1945 г. са изпълнени смъртните присъди на бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители от 25-ото Народно събрание, издадени от Първи и Втори върховни състави на т. нар. Народен съд, организиран от новата комунистическа власт под диктовката на Георги Димитров от Москва. С тези думи започна словото си Атанас Узунов, дългогодишен председател на Съюза на репресираните от комунистическия терор в Пловдив. Осъдени на смърт са осем царски съветници, 22 министри от правителствата след 1941 г., 67 депутати и 47 генерали и висши офицери, издадените общо присъди са 9550, като 2730 от тях са на смърт, 305 - на доживотен затвор, а 200 души са избити преди да дочакат присъдите си, припомни той. "Убийствата са извършени от българи срещу българи! Този трагизъм няма равен в европейската история. Без съд и присъда са убити над 30 000 души в хода на Народния съд, много са убити в домовете си и след това е мародерствано", каза още той.
Свои спомени разказа и член на Съюза, който е автор на книга, посветена на възродителния процес в България. На честването присъства и авторът на монумента "Свидетелят" - скулпторът Жорж Трак, който припомни историята на създаването на паметника. От името на община Пловдив, обръщение направи заместник-кметът по "Образование, бизнес развитие и европейски политики" Стефан Стоянов.
"Стотиците хиляди репресирани и тяхната саможертва изкараха България извън рамките на робските окови през първата половина на 20-и век. Тези хора са причината да бъдем сега тук, да сме свободни, да имаме свободен дух и да мечтаем за по-добра България. Никога в българската история не е имало такова избиване на българи от българи! И въпреки варварския акт, днес ние имаме своя път като част от свободния свят и се чува думата ни. Промените в България се случиха трудно, но се случват. Това, че нямаше реваншизъм е една от най-големите победи на българския народ. Погледнахме напред, не гледаме назад", подчерта Стоянов.
След едноминутно мълчание със свеждане на глава, присъстващите официални лица и граждани положиха венци и цветя на паметника "Свидетелят".



/РИ/