Сътрудничество между Видинската болница, Русенския университет и общините в област Видин ще гарантира създаването на специалисти по здравни грижи

Сътрудничество между Видинската болница, Русенския университет и общините в област Видин ще гарантира създаването на специалисти по здравни грижи

BOBSTH 16:17:31 01-02-2022
LM1614BO.002
парламент - Видин - специалисти - здравни грижи

Сътрудничество между Видинската болница, Русенския университет и общините в област Видин ще гарантира създаването на специалисти по здравни грижи


София, 1 февруари /Десислава Антова, БТА/
Сътрудничество между Видинската болница, Русенският университет и общините в област Видин ще гарантира създаването на специалисти по здравни грижи и тяхното задържане в областта. Това може да стане с подписването на тристранен договор, след като общините от областта поемат конкретен ангажимент и излъчат такива деца, които желаят да се обучават.
Това каза заместник-председателят на парламента Росица Кирова /ГЕРБ-СДС/ след среща в Народното събрание по проблемите, свързани с липсата на здравни кадри във Видин. Целта на инициативата бе да бъде изготвена "пътна карта" на необходимите стъпки и процедури за разкриване на медицински специалности във видинския филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев".
Академик Христо Белоев, ректор на Русенския университет, обясни, че със създаването на филиала на университета във Видин университетът е поел ангажимент за развитието на региона и на икономиката.
"Без студенти и без създаването на кадри това е немислимо", коментира акад. Белоев. Той констатира, че острата нужда от медицински сестри в болницата във Видин няма как да бъде решена, ако не бъдат създадени такива кадри. По думите му на първо време университетът може да осигури обучението за десет студенти първокурсници.
Белоев разясни, че Видинската болница може да поеме конкретни ангажименти, свързани с провеждането на практическо обучение на студентите, като идеята е след завършването на образованието си младите специалисти да останат, за да работят няколко години по сключения между тях и Видинската болница договор.
"Такива кадри все по-трудно се намират, ако ние не ги създадем, може да се възпрепятства съществуването на самата болница", посочи ректорът на университета. Акад. Белоев обясни, че за определен брой специалности, в които попадат и медицински сестри, при сключването на договори с болнични заведения държавата, по-конкретно Министерството на образованието и науката, може да поеме таксата за обучението им.
Ще се кандидатства държавата да поеме тяхната издръжка от една страна, а, от друга страна, болницата може да се ангажира с допълнителни стимули към студентите, обясни акад. Белоев.
Видинската болница е общинска и в нея акционери са всички общини в областта, така че ние ще потърсим съдействие от кметовете на всяка една община в областта да планират какви са техните потребности от медицински специалисти, така че да се предвидят стипендии за тези деца, които ще останат, допълни Росица Кирова./ЛМ/