Над пет пъти са намалели груповите посещения в музейните обекти в Ямбол след пандемията от COVID-19
BOBSTH 14:48:31 02-02-2022
MM1445BO.034
Ямбол - музей - пандемия - посещения
Над пет пъти са намалели груповите посещения в музейните обекти в Ямбол след пандемията от COVID-19
Ямбол, 2 февруари /Мирослава Безус, БТА/
Първата година на пандемията от COVID-19 е довела до драстичен спад в посещенията на музейните обекти в Ямбол. По-малкото туристи са се отразили и с 30 процента намаление на приходите на Регионалния исторически музей /РИМ/ спрямо 2019 година. В условията на продължаваща епидемична обстановка, през 2021 г. музеят постепенно се "съвзема" - постигнат е 20 процента ръст на посещенията, съобщи за БТА директорът на музея д-р Стефан Бакърджиев.
По думите му изминалата година може да бъде определена като период на адаптация към новите условия, както за културните институции, така и за самите туристи. През 2021 г. през Регионалния исторически музей и обектите към него - Етнографският комплекс в кв. "Каргон" и експозиционната зала в Националния археологически резерват "Кабиле", са преминали 10 618 посетители, като 90 процента от тях са били индивидуални туристи. От тях 1132-ма са деца под 7-годишна възраст и хора в неравностойно социално положение, които ползват безплатен вход. Малко над 1000 чуждестранни туристи са посетили музейните обекти, което е много по-малко от броя им в годините преди коронавируса, каза директорът на РИМ - Ямбол.
Въпреки лекото раздвижване в културния живот през миналата година, музеят в Ямбол все още не може да достигне пика на посещения през 2019 година. Проблемът е, че покрай ограниченията и ковид мерките, чувствително са намалели беседите и съответно груповите посещения, свързани с тях. За сравнение през 2021 г. служителите на музея са изнесли само 35 беседи, докато през 2019 г. беседите са били 150, подчерта д-р Бакърджиев.
На този финансов фон Регионалният исторически музей засега успява да се справи с плащането на сметките си за електроенергия и газ в отделните обекти, отговори на въпрос на БТА директорът. Получени са компенсации за октомври и ноември от държавата, но се очакват фактурите за януари. Разчетите на културната институция сочат, че след шоковото покачване на цените, разходите за отопление са се увеличили с 30 на сто. Те ще бъдат покрити с преходния остатък от миналата година, но след изчерпването му не е ясно, как ще се плащат сметките, каза още д-р Стефан Бакърджиев.
/ММ/