Общите действия в борбата с COVID-19 бяха разгледани на работна среща между побратимените общини Кърджали и Одрин

Общите действия в борбата с COVID-19 бяха разгледани на работна среща между побратимените общини Кърджали и Одрин

BOBSTH 15:11:31 03-02-2022
RI1505BO.042
Кърджали - Одрин - среща - COVID-19

Общите действия в борбата с COVID-19
бяха разгледани на работна среща между
побратимените общини Кърджали и Одрин


Кърджали, 3 февруари /Валентина Стоева, БТА/
"Общи действия в борбата с COVID-19" бе тема на международна среща в Кърджали, преминала под домакинството на кмета на родопската община инж. Хасан Азис.
Форумът бе присъствен в МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски", между ръководители на общински болници в област Кърджали, лекари от региона и от община Одрин, както и представители на Тракийския университет в побратимената община.
Отчетено бе, че според анализите на турските медици 90 процента от ваксинираното население в Южната ни съседка изкарва COVID-19 "на крак", като едва около 10 процента от случаите стигат до хоспитализация и под един процент от тях до летален изход и то при пациенти с придружаващи заболявания. Процентът на ваксинираното население в съседна Турция надхвърля 70, като там все още не е разрешена ваксинацията на лица под 18 години, което съставлява около 20 милиона от населението, отчете доц. д-р Юмер Салт от Тракийския университет в Одрин. Той допълни, че към момента направените дози ваксини са близо 142 милиона, което означава 2,2 дози на човек. По думите му, в хода на ваксинацията и поставянето на бустерни дози трябва да се следят нивата на антитела, за които е установено, че започват да намаляват след третия месец. "Изразявам личното си мнение, че ваксините и бустерните дози са полезни и необходими и като пример казвам, че съм си направил пет ваксини до сега", коментира доц. д-р Салт.
По отношение на натиска върху здравната система и в частност болниците, представителите от Тракийския университет в Одрин, който има и болница със 110 легла, посочиха, че такъв се усеща в настоящия етап и при тях, но не изпитват такова затруднение с ковид леглата като в България.
"Класифицирали сме леглата в Тракийския регион. Увеличихме ковид леглата в интензивните отделения, разкрихме и нови отделения, които да посрещат само ковид болни и направихме режима на работа на нашите лекари, съобразен с новите условия", посочи доц. д-р Салт. Той обясни, че комисия от специалисти в университетската болница ежеседмично взима решение за лечението на ковид болните и за предприеманите действия в хода на пандемията. Той, заедно с колегите му от Одрин, са на мнение, че пандемията, започнала през 2019 г. няма да приключи с Омикрон, защото следващата мутация може да бъде, както по-безобидна, така и много по-опасна.
Проведената международна среща е първата организирана от българска община, за общи усилия в овладяване на заболеваемостта от COVID-19. Причината тя да бъде организирана сега е пандемичният пиков момент, в който попада и Кърджали, посочи кметът на общината инж. Хасан Азис. Като друга причина той отчете динамичния пътникопоток между двете общини, предпоставка за разпространяване на вируса.
В края на срещата присъстващите, в лицето на кмета на Кърджали, заместник директора на МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" д-р Диана Георгиева, заместник ректора на тракийския университет в Одрин проф. д-р Мурат Тюркйълмаз, проф. д-р Мустафа Бурак Сейхан, доц. д-р Юмер Селт и лекари се обединиха около идеята по темата да бъде организирана втора среща, под домакинството на Тракийския университет в Одрин.

/РИ/