Десетки общини намалиха уличното осветление заради скъпия ток, ще бъдат компенсирани след финансови инспекции
BOBSTH 08:00:01 05-02-2022
RM1331BO.020 08:00
общини - скъп ток - икономии - обзор
Десетки общини намалиха уличното осветление заради скъпия ток, ще бъдат компенсирани след финансови инспекции
София, 5 февруари /Румяна Михова, БТА/
От януари десетки общини предприеха икономии с режим на уличното осветление заради високите сметки за електричество и настояха да бъдат компенсирани от държавата на 100 процента.
Публичните институции като общини, болници, училища, детски градини, социални заведения и други са изправени пред нов проблем, свързан с високите цени на електроенергията, горивата и храните. Законът за публичните финанси не им позволява да платят по-високите сметки за януари, тъй като не е приет държавният бюджет, заяви за БТА заместник-председателят на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на община Троян Донка Михайлова. Тя цитира проучване на НСОРБ сред българските общини, според което за декември и януари ръстът на цените на електроенергията е средно два пъти, а на горивата за отопление - 1,6 пъти.
Михайлова каза още, че общините настояват публичните институции да не бъдат третирани като небитови абонати, поставени в същите условия наравно с бизнеса, и да бъдат компенсирани на 100 процента за електроенергия.
НСОРБ ще поиска общините, също както се подпомага и бизнесът, да бъдат подкрепени финансово от държавата за справяне с високите цени на електроенергията и на горивата за отопление. Това коментира за БТА заместник-председателят на НСОРБ и кмет на община Кърджали д-р инж. Хасан Азис. Според него държавата трябва да се намеси в този процес веднага след приемане бюджета на страната.
Първите сигнали за проблема дойдоха от четирите най-големи общини - София, Пловдив, Варна и Бургас. На среща в Столичната община на 11 януари, за която съобщи общинският пресцентър, кметовете Йорданка Фандъкова, Здравко Димитров, Иван Портних и Димитър Николов алармираха за над два пъти увеличени сметки за улично осветление за всеки от последните три месеца на 2021 г.
753 хил. лв. е сметката за улично осветление на община Варна за ноември 2021 г., като за същия месец година по-рано е била 338 хил. лева. В община Бургас фактурата за разхода за улично осветление нараства от 182 хил. лв. през ноември 2020 г. до 354 хил. лв. година по-късно. За София ръстът е от 986 хил. лв. за улично осветление през ноември 2020 г. до над 1,7 млн. лв. за 2021 година. В община Пловдив сметката за улично осветление за декември 2020 г. е 246 798 хил. лв., а за същия месец 2021 г. е над 600 хил. лв.
Кметовете на големите градове настояха в най-спешен порядък и в диалог с правителството да бъде намерен механизъм за компенсиране на общините за увеличените в пъти разходи за електричество и природен газ, които се отразяват критично на основни за градовете системи като уличното осветление и градския транспорт.
В края на януари, на среща с президента на КНСБ Пламен Димитров и вицепрезидента на КТ "Подкрепа" инж. Йоанис Партениотис, столичният кмет заяви, че метрото и електротранспортът не могат да платят сметките си за ток за декември заради ограничения в Закона за публичните финанси при липса на държавен бюджет.
Столичната община има финансовата възможност да доплати нужните 1,5 млн. лв. от собствения си бюджет, но заради ограничението да харчи само 1/12 от бюджета си за предходната година, това не може да се случи, заяви кметът Фандъкова, цитирана от пресцентъра на Столичната община.
Една от първите общини, които обявиха, че намаляват уличното осветление, беше Поморие - на 18 януари. От общинския пресцентър съобщиха, че "заради драстичното повишаване цената на електроенергията и изключително високите сметки за улично осветление, които се налага Община Поморие да плаща, както и неангажираността на държавата да помогне в тази трудна ситуация, кметът Иван Алексиев разпореди предприемането на спешни действия за ограничаване потреблението на електроенергия". Уличното осветление в Поморие и всички останали населени места в общината свети през един стълб. Кметът разпореди в общинската администрация да се спре използването на климатичната система и всички видове електрически уреди за отопление.
В община Смолян беше въведен режим на уличното осветление от 20 януари. От общината обясниха, че графикът за изключване на светлините в града, както и в селата в пределите на общината, се налага поради шоковото поскъпване на електроенергията за небитовите потребители. Сметката за електричество на община Смолян е увеличена трикратно през декември, обясняват от общинския пресцентър. През последния месец на 2021 г. общината е платила 278 462 лв., докато през декември предишната година сметката е била 91 хил. лв. По думите на смолянския кмет Николай Мелемов, над 100 общини намаляват уличното осветление заради тези сметки.
На 26 януари в Пловдив беше въведен режим на уличното осветление - то работи с 30 минути по-кратко, от 17:50 часа вечерта до 7:20 сутринта. Обсъжда се и спиране на художественото осветление на някои от обществените сгради в града, съобщи заместник-кметът Тодор Чонов.
Според кмета на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на НСОРБ, вариант за справяне с кризата заради високите цени на електроенергията е общините да плащат сметките като битови потребители. Идеята е това да обхване общинските социални, болнични, образователни и други структури, без администрацията. От 27 януари със заповед на кмета във Велико Търново временно е изключено художественото осветление на 20 сгради, сред тях и редица музейни обекти. Уличното осветление е с променено часово време на включване сутрин и вечер.
По разчети на НСОРБ, по данни от 180 общини, сметките за ток растат между 2 и 2,5 пъти. Затова е абсолютно належаща държавната помощ за всички общини, за да се справят с тази криза, подчерта Даниел Панов.
При високите цени на електроенергията трябва да бъде създаден държавен фонд, който да покрива извънредните разходи на общините, смята кметът на Шабла Мариан Жечев. По думите му, общините не могат да се справят в ситуацията с "умерено изключване на уличното осветление" и вероятно ще редуцират инвестиционните си програми.
Кореспондентите на БТА съобщиха за ограничаване на уличното осветление и в общините Кнежа, Левски, Долна Митрополия, Белене, Лом, "Родопи", в една трета от селата в община Трън, в общините Добричка, Хисаря, Дулово, Тервел, Болярово, Берковица, Велики Преслав, Ардино, Брацигово, Оряхово, Криводол, Георги Дамяново, Стралджа, Чипровци, Луковит.
Парламентарната група на ГЕРБ-СДС внесе на 27 януари в Народното събрание проект на решение за покриване на сто процента на увеличените сметки за ток на общини, болници, детски градини, храмове и молитвени домове. На брифинг депутатът Делян Добрев заяви, че парламентът има право на такива решения и може да възложи на Министерския съвет и на Министерството на финансите да предложат корекция в Закона за бюджета.
На свое заседание на 1 февруари парламентарната Комисия по енергетика отхвърли предложението, като "за" гласуваха седем народни представители, "против" нямаше, а 12 народни представители се въздържаха. Депутатът от БСП и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев заяви, че едва ли някой депутат е против тези компенсации, но въвеждането им е работа на правителството, а не на законодателната власт.
На всяка община, която има недостиг и невъзможност да плаща сметките си за електричество и други услуги и иска подпомагане от държавата, ще бъде изпращана проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), за да сме сигурни, че липсата на средства не е функция на непрозрачни обществени поръчки. Това заяви пред журналисти в Министерския съвет премиерът Кирил Петков след правителственото заседание на 2 февруари.
Той съобщи, че се сформира работна група между Министерството на енергетиката и Министерството на финансите, която ще преценява нуждите за подпомагане на общините.
Министърът на енергетиката Александър Николов поясни, че работната група ще преценява какъв е размерът на общите разходи за електроенергия на общините и дали ще има допълнителни компенсации за общините. Министърът каза, че работната група ще проверява още дали общините, получили помощ по т.нар. Норвежка програма, са изпълнили реално мерките за енергийна ефективност. Когато се установят всички данни и реални нужди на съответните общини, ще се пристъпи към тяхното подпомагане, посочи Николов.
Същия ден Министерството на финансите съобщи, че по разпореждане на вицепремиера по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) започва финансови инспекции на общините, въвели ограничения при осигуряване на улично осветление и други услуги за гражданите, които са свързани с разход на електроенергия.
Инспекторите ще проверят заложените и осигурени средства за тези общини, размера на разходите за електроенергия за периода от октомври 2021 г. до февруари 2022 г. и съпоставката им за същия период на предходната година. Ще бъдат проверени и проведените обществени поръчки за доставка на електроенергия, както и предприетите мерки за намаляване на разходите за електроенергия.
За общините, в които инспекцията не установи нарушения, ще бъде приложен механизъм за компенсация на по-високите сметки за електроенергия. На общините, за които се установят нарушения на нормативните актове, уреждащи бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, или индикатори за извършени измами, съответно се установят причинени вреди, ще бъде потърсена административно-наказателна и имуществена отговорност, съгласно правомощията на АДФИ.
Българските общини вече получават част от помощите, които са за небитовите потребители, става дума за допълнителни помощи, заяви премиерът Кирил Петков по време на вчерашния блиц контрол в парламента. Той добави, че правителството се е стреснало във връзка с нарушенията на Столична община, като уточни, че визира разследване на МВР. "Когато видяхме примери като Столична община, където една лампа струва от едната страна на улицата 5755 лв., а от другата страна на същата улица, същата лампа струва 1587 лв. и едновременно с това получихме желание за още финансова помощ, ние се стреснахме", коментира Петков.
Не разбирам защо общините трябва да се притесняват, ние казахме - нека дойдат със своите искания и едновременно с това казахме, че трябва да имаме проверка дали публичните средства се изразходват по най-прозрачния начин, заяви премиерът.
Общините ще бъдат компенсирани за високата цена на тока, а в бъдеще ще могат да купуват енергия от държавата на предвидима цена, каза вчера пред журналисти в парламента финансовият министър Асен Василев. Социалните домове и общини автоматично ще бъдат компенсирани с февруарските сметки и за януари, и за февруари до 250 лева на мегаватчас или до 75 процента от цената на тока през юли миналата година, добави министърът. По думите му, работната група, създадена от правителството, ще анализира дали тези 250 лева на мегаватчас са достатъчни и за кои общини се налага допълнително финансиране.
Ще бъде създаден и механизъм, с който общини, училища и социални домове, както и всички от обществения сектор, ще могат да купуват електроенергия от един общ доставчик с дългосрочни договори, заяви Василев.
/РУМ/