Близо 500 хиляди е-винетки са купени през януари, информират от АПИ

Близо 500 хиляди е-винетки са купени през януари, информират от АПИ

BOBSTH 12:39:31 10-02-2022
IS1236BO.007
е-винетки - АПИ

Близо 500 хиляди е-винетки са купени през януари, информират от АПИ


София, 10 февруари (Николай Танев, БТА)
През януари 2022 г. са купени 499 019 електронни винетки за над 35,5 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Традиционно най-предпочитани са годишните електронни винетки. От тях са купени 336 492 на стойност над 32,6 млн. лв.
На следващо място са седмичните винетки - 109 563 за близо 1,6 млн. лв. Следват месечните - 25 410 за над 762 хил. лв., уикенд винетките - 23 455 за около 234 хил. лв., и тримесечните винетки - 4099 за над 221 хил. лв.
През февруари изтичат 560 183 годишни е-винетки. Шофьорите могат да проверят валидността им и да купят нова на: www.bgtoll.bg и мобилното приложение БГТОЛ. На интернет страницата: www.bgtoll.bg от бутона "Проверка на винетка" след въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, всеки може да получи информация за крайния срок на електронната винетка, независимо откъде е купена - от търговски обекти на Агенция "Пътна инфраструктура" или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е "активен", "с изтекъл срок" или "неизползван" в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
Предвид епидемиологичната обстановка Националното тол управление апелира потребителите при купуване на е-винетка да използват сайта: www.bgtoll.bg или мобилното приложение. Електронни винетки могат да бъдат купени и през останалите канали за продажба на АПИ - на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване - с карта. Гишета има на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са близо 500.
Електронни винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция "Пътна инфраструктура". При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка, съветнат от пътната агенция. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква - "О". В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат, допълват от АПИ.
/ИС/