Нараства интересът към изграждане на ВЕИ на територията на Старозагорската област, общини готвят екопрограми за алтернативна енергия

BOBSTH 14:55:31 11-02-2022
RI1449BO.031
Стара Загора - ВЕИ

Нараства интересът към изграждане на ВЕИ
на територията на Старозагорската област,
общини готвят екопрограми за алтернативна енергия


Стара Загора, 11 февруари (Румяна Лечева, БТА)
Наблюдава се засилен интерес към използването на алтернативна енергия в Старозагорска област, коментира пред БТА Олег Стоилов, директор на местния офис на Търговско-промишлената палата (ТПП). Инвестиции планират, както големи промишлени предприятия, така и нови за региона фирми. "Индустриална зона "Загоре" в Стара Загора подготвя израждането на соларна инсталация за улеснение на бизнеса и намаляване на разходите за ток. Инвестицията е заложена в Плана за възстановяване и устойчивост. В ход е реализация на проект и в Холдинг "Загора", уточни за БТА Олег Стоилов.
Интересът към изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е голям, потвърди пред БТА и д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Регионалната агенция за икономическо развитие в Стара Загора. Според нея съществува проблем при реализацията на зелени работни места, защото присъединителната мрежа на "Електроенергиен системен оператор" и ЕVN е остаряла и нямат достатъчен капацитет за присъединяване. Тя препоръчва изграждането на соларни инсталации върху покривите на общини, кметства, читалища и училища, защото не е необходимо присъединяване към електропреносната мрежа. Агенцията за регионално развитие работи по проект, чиято основна цел е анализ на потенциала за изграждане на ВЕИ в Старозагорска област, уточни за БТА д-р Румяна Грозева. Проектът се финансира по Програма "Хоризонт 2020".
През тази година на територия от 1600 декара в землищата на чирпанските села Зетьово, Целина и Златна ливада започва строителството на най-големия фотоволтаичен парк в България, в който ще се произвеждат 220 мегавата, съобщи за БТА Ивайло Крачолов, кмет на Чирпан. За изграждането са планирани над 110 млн. евро от австрийския инвестиционен фонд Enery Development, в който има дял един от най-големите играчи на пазара за алтернативна енергия - RP Global.
В Розовата долина също има интерес от инвестиции във фотоволтаични паркове, но свободните терени вече са недостатъчни, показа проучване на БТА в общините Павел баня, Казанлък, Мъглиж, Гурково и Николаево. Два проекта ще се реализират през тази година на територията на община Казанлък - в землището на село Бузовград и в землището на селата Горно Изворово и Долно Изворово. В подножието на връх Бузлуджа в Стара планина швейцарски концерн изгради най-големия ветроенергиен парк в България.
Община Раднево ще изгради собствен фотоволтаичен парк с мощност 600 киловата, a инвестицията в размер на 1 млн. лева, ще бъдe осигуренa като банков заем, съобщи за БТА кметът д-р Тенчо Тенев. По думите му с производството на 70 мегаватчаса на месец ще се компенсира уличното осветление на територията на общината. През миналата година разходът е бил 290 хил. лева, а сега е три пъти по-повече.
И във втората източно-маришка община гледат с надежда към бъдещето на ВЕИ. Общинският съвет на Гълъбово е приел програма 2021-2024 и са издадени 30 разрешения на частни инвеститори през 2020 и 2021 г., коментира през БТА зам.-кметът Пламен Бараков. От началото на годината има издадени нови две разрешения на инвеститори.
Зелената енергия и зелените работни места са бъдещето, за което трябват сериозен анализ и инвестиции, обобщи д-р Румяна Грозева, директор на Регионалната агенция за икономическо развитие.

/РИ/