Видинчанинът Мартин Петров покорява Килиманджаро с благотворителна кауза

BOBSTH 08:05:01 14-02-2022
LM0801BO.001
Видин - благотворителна кауза - Килиманджаро - снимки и видео

Видинчанинът Мартин Петров покорява Килиманджаро с благотворителна кауза


Видин, 14 февруари (Ирена Данаилова, БТА)
Видинчанинът Мартин Петров даде старт на своята поредна експедиция - към най-високата точка на Африка, връх Килиманджаро. Включването му в експедицията е с благотворителна кауза - "Килиманджаро за деца" или "Kili For Kids" , каза Петров специално за БТА преди заминаването си от Видин .
Очакванията са в средата на седмицата - 16-17 февруари, Мартин Петров да щурмува и изкачи Килиманджаро. Благотворителната кауза, на която е посветено покоряването на върха, е част от международната инициатива на Фондацията към световната организация на "Лайънс клубовете" (LCIF) "Kilimanjaro for Kids", а целта е да се съберат средства за изграждане на учебен център за деца сираци и със самотни родители в Кения.
Каузата е инициирана още през 2019 г. от първата в историята жена международен президент на "Лайънс", разказа Петров. Целта е да се съберат средства в размер на 100 000 долара за построяване на център - пансион, детска градина и начално училища, за деца сираци в Африка, и то в най бедната й част, в Кения и региона на Ати Ривър. Този център приютява над 200 деца от изключително бедни семейства и сираци. Десет жени от "Лайънс клубове", от 10 различни държави, сред които Швейцария, Италия, Великобритания, Полша, Румъния, Русия, започват проекта преди три години и успешно изкачват Килиманджаро, като успяват да съберат благотворително и по-голяма част от необходимата сума - около 75 хил.долара.
Ковид обстановката спира проекта почти към края му, разказа Мартин Петров. Тази Коледа, заедно с ръководството на "Лайънс Дистрикт 130 - България", решихме да се включим по-активно в този проект, като поставим страната ни директно в него чрез това изкачване, както и за да дадем необходимия тласък за финализиране на проекта и събирането на крайната сума - т.е. още около 15 000 долара, допълни Петров .
Слоганът на кампанията и мото на българското участие в нея е "Не всички можем да изкачим планина, но всички можем да променим нещата!" Даренията се събират от Lions Clubs International Foundation (LCIF) директно на този адрес. Всичко, свързано около подготовката на експедицията и кампанията може да се следи по дни онлайн тук, тук и тук.
За подготовката си Мартин разказа, че е протекла стандартно - с всекидневни тренировки, включвайки крос, йога, плуване, фитнес, а през уикендите - и изкачвания основно на връх Миджур. Килиманджаро /5895 м/ технически се води от най-лесните за изкачване континентални първенци, но височината от почти 6000 метра е много сериозно предизвикателство.
Алпинистът каза, че се чувства мотивиран и в отлична форма, за да изкачи Килиманджаро. Той уточни, че ще върви по стандартните маршрути за изкачване на Ухуру, които са с продължителност между 7 и 12 дни, за да се преодолее много голямата надморска височина и нуждата от добра аклиматизация. Петров обясни, че ще се опита да щурмува върха по най-бързия маршрут, наречен Марангу роут, за общо 5 или максимум 6 дни, където успеваемостта е под 50 на сто.
Трекът ще започне на 13 февруари. Планът е атаката към върха да започне на 16 февруари вечерта и той да пристигне на връх Ухуру на 17 февруари преди обяд. Ако всичко върви по план, очакванията на алпиниста са слизането от върха и достигането на началната точка да стане до 18 февруари вечерта.
Покорявайки върха, по традиция ще поставя знамето на България и флагове на благотворителните организации и каузи, които подкрепям, както и на спонсорите, допълни Петров. На върха той ще отнесе и няколко снимки на Видин, дело на еколога и пещерняк Богомил Петров.
Мартин Петров е млад мъж, който се е посветил на това да помага и участва в благотворителни каузи. Той е управляващ директор на производствена компания във Видин с над 150 служители, бивш президент на "Лайънс клуб Видин", възпитаник на Американския университет в България. През 2021 г. той развя знамето на националната кауза "България срещу диабета" от покрива на Европа и покори връх Елбрус (5642 м). Само година по-рано покори и най-трудния за изкачване връх на стария континент - Монблан.
Носител е на специалния приз на името на алпиниста Атанас Скатов, връчен му от Туристическо дружество "Бонония".
Килиманджаро е планински масив в Североизточна Танзания, образуван от три изгаснали вулкана - Шира на запад с надморска височина 3962 м, Мауензи на изток с височина 5149 м и геоложки най-младият Кибо, разположен между тях, чийто най-висок връх Ухуру има височина 5895 м и е най-високата точка в Африка. Цялата територия на планината влиза в границите на Националния парк Килиманджаро.
Мартин Петров отправи пред тръгването си от България апел към всички, които имат желание, да се включат в благотворителната акция със средства. Дори и най дребните суми от един, два или три долара имат значение.




/ЛМ/