Аграрният университет в Пловдив отбеляза празника на Факултета по лозаро-градинарство и Деня на лозаря - Трифон Зарезан
BOBSTH 13:43:32 14-02-2022
RI1336BO.004
Брестник - Аграрен университет - Трифон Зарезан
Аграрният университет в Пловдив отбеляза празника
на Факултета по лозаро-градинарство и
Деня на лозаря - Трифон Зарезан
Брестник, 14 февруари (Дима Шопова, БТА)
С народен ритуал по зарязване на лозята, Аграрният университет (АУ) в Пловдив отбеляза празника на Факултета по лозаро-градинарство и Деня на лозаря - Трифон Зарезан. В него се включиха, начело с царя на лозята, заместник-министърът на земеделието Момчил Неков, народни представители, областният управител на Пловдив Йордан Иванов, дипломати, представители на местните и държавни власти и на бизнеса. Ритуалът бе извършен след молебен за здраве и водосвет, отслужени от отец Мирослав, в учебната база на Катедрата по лозарство и овощарство на АУ.
Учебната база е създадена през 1960 година и в нея се съхраняват и отглеждат над 450 генотипа грозде, които нареждат България на едно от първите места в Европа по разнообразна сортова колекция, събрана на едно място, каза в приветствието си ректорът на АУ проф. Христина Янчева. Тя подчерта, че това е дело на много поколения учени, студенти и служители на висшето учебно заведение. Към базата има и учебно-опитна винарска изба, която, по думите й е първата в България с микровинификация и една от 28-те университетски изби в света с богата инотека с вина на различна възраст. Проф. Янчева изрази надежда, че тази година ще бъде по-богата, спорна и плодородна.
Благодарение на високия професионализъм и ерудицията на преподавателите хиляди студенти са завършили този университет и голяма част от тях са станали отлични специалисти в областта на селското стопанство, каза Момчил Неков. Благодарение на регионалните нотки, които притежава българското вино, ние можем да се радваме и да популяризираме добра българска напитка, подчерта той.
Сава Табаков, декан на Факултета по лозаро-градинарство, каза че в четирите му катедри от дълги години работят за българското земеделие и много специалисти са дали своя дан за състоянието на българското лозарство. Той подчерта, че между 1965-а и 1970 година България е била на първо място в Европа по износ на посадъчен материал за лозя и на първо място по производство на десертно грозде и това трябва да се помни.
За БТА Момчил Неков каза, че за лозаро-винарския сектор може да се говори, както в позитивна, така и в негативна посока. В позитивна, по думите му е от гледна точка на тези винопроизводители, които са затворили цикъла се радват на една добра възвращаемост. От другата страна той посочи лозарите, които всяка година попадат в един и същи капан, когато трябва да се продаде продукцията и те да търсят пазари. Според него обаче в много случаи самата продукция не е качествена, те няма къде да затворят пазарите и изпадат в несигурност. Смятам, че секторът има накъде да се развива и в тази връзка сме в разговори с доста основни играчи в сектора на виното за развитие на винен туризъм в България и има дори такава интервенция, предвидена в Стратегическия план, каза още Неков. Според него това е посоката за популяризиране на бутиковите български вина от цяла България. По отношение на изкупната цена на гроздето заместник-министърът припомни, че принципът е пазарен и от Министерството на земеделието зависи да се разпределят средствата така, че да могат да стават все по-конкурентоспособни - променяме матрицата. Тук целта е да има все повече организации на производители, за да могат те да се защитават и да имат по-голяма преговорна сила в процеса с намирането на пазар, добави той и уточни, че пътят е към затваряне на цикъла.
/РИ/