Библиотеката в Пловдив работи активно въпреки пандемията и кризата с енергийни ресурси, според директора й Димитър Минев

BOBSTH 07:40:01 15-02-2022
RZ1855BO.004 07:40
Пловдив - библиотека - интервю

Библиотеката в Пловдив работи активно въпреки пандемията и кризата с енергийни ресурси, според директора й Димитър Минев


Пловдив, 15 февруари (Дима Шопова, БТА)
Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив продължава да работи активно въпреки кризата с енергийните ресурси и въпреки пандемията, каза в интервю за БТА директорът на културния институт Димитър Минев. По думите му е преживяно времето, когато библиотеките са неглижирани или забравени. "Сега обръщането към тях е много по-отговорно, много по-голямо и много по-сериозно. Това е наградата за хората, които работят тук и изпълняват дейността си точно и в услуга на гражданите на Пловдив", посочи той.
Според Минев ползвателите на книги са повече от миналата година, а уютната обстановка в библиотеката увеличава хората, които ползват услугите на читалните. По думите му високите разходи за електроенергия се компенсират с икономии от други сектори, както и с подмяна на осветлението с LED система. Независимо от всичко библиотеката няма да прави компромис със закупуването на литература и ye продължава да бъде най-големият партньор на всички издателства, които издават на български език, подчерта той.

Липсата на социални контакти насочва хората към литературата

"Новата година започнахме с добър старт и колкото и странно да звучи, в тези тежки времена, когато хората нямат особено голяма възможност за осъществяване на социални контакти, се насочват към литературата. Затова потреблението на книги при нас се увеличи - хората идват, вземат повече и повече и за по-дълго време литература, за да могат по някакъв начин да си уплътняват времето вкъщи", каза Димитър Минев. По думите му допринася и добрата обстановка в обществената сграда, която е една от най-топлите в Пловдив.
Той припомни, че е отпаднало ограничението читалните да се ползват не повече от два часа, защото в сградата вече влизат хора с необходимите сертификати. Продължава да работи и вариантът за предварителна заявка на книги по телефона или онлайн, които само се вземат на място. Обстановката ни научи да гледаме много по-различно на работата, уточни директорът. Той отбеляза, че са въведени нови форми за представяне на книги, вкл. с видеоинтервюта на библиотекарите в YouTube. Всяка седмица един от тях представя четивото, което му е направило впечатление и вече има положителна обратна връзка от читателите.

Библиотеката не икономисва от отопление и осветление

Независимо от високите сметки за електроенергия и газ, библиотеката не пести от разходите за отопление и осветление. От началото на годината смогваме, тъй като кандидатствахме и получаваме помощ за тока от Министерството на културата (МК), каза Димитър Минев. По думите му обаче остават разходите свързани с природния газ, той като за парното на библиотеката се ползва синьото гориво. Разходите за отопление ще бъдат за сметка на свиване на други пера, където ще компенсираме през пролетта и лятото, когато ще бъдат по-ниски разходите, коментира той.
Плановете за икономия на електроенергия включват подмяна на осветлението на книгохранилището, където на пет от 14-те етажа с литература, луминисцентното осветление е заменено с енергоспестяваща система и сензори. Не можем да си позволим слабо осветление в хранилището, той като трябва добре да се види сигнатурата на книгата, за да не се правят грешки, подчерта Минев. В зависимост от ресурсите ще се прецени дали подмяната ще продължи и в други работни помещения, коридори и зали. "Вървим в тази посока, защото каквото и да се случва оттук нататък цените на електроенергията няма да се върнат в положение отпреди кризата и ще търсим начин да намаляваме потреблението", каза още директорът на библиотеката.

Няма да се правят компромиси с набавянето на литературата

"Икономии - да, но в никакъв случай няма да се правят компромиси с набавянето на литература", посочи Минев и добави, че и в момента пловдивската библиотека е най-големият партньор на всички издателства, защото закупува литература в повече екземпляри. По думите му културният институт купува всичко, което излиза официално от българските издателства, в това число и периодиката на български език, за което се заделят около 150 000 лева годишно.
Като проблем директорът посочи набавянето на чуждоезикова литература и най-вече - на английски и немски език. Той уточни, че Гьоте институт помага за осигуряването на литература на немски и финансово подкрепя читалнята за този вид литература. Американският център решава проблема с англоезичната литература. Библиотеката не може да си позволи да купува скъпата чуждоезикова литература, но успява да компенсира чрез проекти, които се финансират от МК.
В библиотеката липсват само български автори, които са представени изцяло в Интернет, където засенчват дори класици. От другата страна са тези автори, които издават само на хартия и не искат интернет да бъда тяхно място за изява. Тези процеси са интересни и ще продължат, и при всички положения трябва да се търси баланса между тях, смята Димитър Минев./РЗ/