Правим всичко възможно, за да осигурим финансиране на центровете за наука, заяви министър Николай Денков

Правим всичко възможно, за да осигурим финансиране на центровете за наука, заяви министър Николай Денков

EZ 18:23:01 16-11-2021
MH1821EZ.024
Николай Денков - център - наука - квантова комуникация

Правим всичко възможно, за да осигурим финансиране на центровете за наука, заяви министър Николай Денков


София, 16 ноември /Димитрина Ветова, БТА/
"В Министерството на образованието и науката правим всичко възможно, за да осигурим финансиране на центровете за наука, за да имат те най-модерната апаратура, както и за младите учени и за научна дейност. Вярвам, че ще усетим резултатите от това усилие в следващите години". Това заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков при откриването на центъра за компетентност "Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска - КВАЗАР", съобщи пресцентърът на МОН.
В откриването на центъра са участвали също заместник-министърът на образованието и науката акад. Константин Хаджииванов, директорът на Института по роботика при БАН доц. Август Иванов и заместник-директорът акад. Чавдар Руменин, директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН и ръководител на проекта КВАЗАР доц. Лъчезар Георгиев.
Научноизследователската инфраструктура на Центъра оформя лабораторен комплекс за висококачествени научни изследвания и разработка на нови продукти в сферата на изкуствения интелект, квантовите комуникации, роботиката и управлението на риска.
"Чувствам се като у дома си тук, сред колеги и приятели. Вашият институт и центърът за компетентност КВАЗАР са пример за това как върховите и квантовите технологии могат да се съчетаят с практическите приложения, като малките роботчета в Софийския университет, като спасителната акция за заседналия товарен кораб "Вера СУ" и много други", е казал акад. Николай Денков.
Министърът е призовал академичната общност да убеждава хората, че науката наистина е важна. "Трябва да правим така, че хората да вярват на научните резултати и на решенията, които те дават. Възхищавам се на вашите умения да комуникирате тези резултати, за да убедим хората, че това е нещо полезно", е казал още акад. Денков.
Центърът е изграден по оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", с финансиране от 13,5 млн. лв. Водеща организация е Институтът по роботика при БАН, а партньори са Софийският университет "Св. Климент Охридски", Институтът по металознание при БАН, Техническият университет в Габрово, Националният военен университет във Велико Търново, Институтът по ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН, Висшето военноморско училище и Сдружението "Съвременни летателни технологии".
В Центъра работят над 70 изследователи в 15 високотехнологични лаборатории.

Снимка: МОН


/МХ/