От синдиката "Образование" подкрепят деполитизацията в училище и искат директорската длъжност да стане мандатна

От синдиката "Образование" подкрепят деполитизацията в училище и искат директорската длъжност да стане мандатна

EZ 13:22:01 11-01-2022
IS1319EZ.045
синдикат - деполитизация - образование

От синдиката "Образование" подкрепят деполитизацията в училище и искат директорската длъжност да стане мандатна


София, 11 януари /Димитрина Ветова, БТА/
Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" изразява своето удовлетворение от това, че чрез законопроекта за деполитизация в българското образование започва дебат, в който се дискутират правилата и изключенията в политическата дейност на просветните дейци: учители, директори на образователни институции, началници на РУО и експерти, министри, заместник-министри и държавни експерти. Това се казва в позиция от синдиката, с председател д-р Юлиян Петров, за законопроекта за деполитизация към Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/.
"Нека припомним последните 30 години на прехода, години, в които знаехме, че българското училище е надпартийно и обединяващо полярните политически платформи. Ние, учителите, знаехме, че политическата дейност няма място в училище. Дори ни се вменяваше, че училището е светско и религиозните духовни ценности нямат почва в класната стая, но за наша радост последните се върнаха в клас", се казва в позицията на учителския синдикат.
В нея се отбелязва, че е чудесно, че се забранява политическата и партийната дейност в българското училище, но това не изключва българският учител да бъде наясно с водещите национални образователни политики и дори трябва да бъде модератор в тях. И категорично, да не се вменява непочтеност към всички политически партии. Законопроектът дефинира партийната дейност, като "дейност от името или за сметка на политическа партия". От текста, че учителите трябва да бъдат "партийно неутрални", което важи и за директори, началници, без министри, категорично не следва, че изброените не могат да членуват в политически партии или да поддържат политиките на тези, които ги формират - политиците, се казва още в позицията.
От синдиката "Образование" посочват, че подкрепят идеята за деполитизация, като допълват, че паралелно с променените текстове в ЗПУО е необходимо да се променят и някои регламенти. Трябва незабавно да спрат политическите интервенции при назначенията на директори - директорската длъжност да стане мандатна, макар и с неограничен брой на мандатите; да се регламентира ценз и управленчески опит към бъдещите директори на образователни институции; да се гарантира прозрачност при конкурсите за директори на образователни институции, като в комисиите задължително се включат и представители на представителните синдикати. Длъжността "Началник РУО" да се освободи от политически влияния, като се гарантира нейната автономност и се изясни дали е мандатна. В атестационните комисии за учители и директори да се включат и представители на представителните синдикати. Ако тези предложения не бъдат изпълнени, само предложените промени няма да изпълнят своята мисия, коментират от Синдикат "Образование".







/ИС/