Приключи ремонтът на най-стария действащ читалищен киносалон в България
EZ 16:53:01 13-01-2022
HT1650EZ.023
Култура - кино - "Влайкова" - ремонт
Приключи ремонтът на най-стария действащ читалищен киносалон в България
София, 13 юни /БТА/
Приключи ремонтът на кино "Влайкова", финансиран от Столична община. Това е най-старият действащ читалищен киносалон в България, уточняват от общината.
Образцово народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", в което се помещава емблематичното за столицата кино "Влайкова", посреща зимата с ремонтиран покрив и фасада. За проекта са били отпуснати 50 000 лева през юни миналата година с решение на Столичния общински съвет.
Предложението за финансирането е било на кмета на София.
"Северната и източната стена на последното функциониращо квартално кино в София се рушаха от години, покривът на почти 100-годишната сграда имаше десетки течове. Ремонтът беше предшестван от основно почистване на подпокривното пространство, събрало енергията и труда на десетки доброволци, развълнувани от съдбата на най-старото действащо кино в България", разказват от общината.
ИСТОРИЯТА
Като любителка на филмовото и театралното изкуство, Мария Влайкова - съпруга на писателя и общественик Тодор Влайков, решава да построи в свой парцел сграда за "Кинематограф". Строежът започва през 1925 г. Салонът е застроен на площ от 330 кв. м, със сцена и четири малки гримьорни. Има капацитет за 300 души и е покрит с железобетонна плоча, за да може по-късно да се издигне и втори етаж за бъдещо квартално читалище.
На 26 ноември 1925 г. Мария Влайкова съобщава желанието си да завещае на Министерството на народното просвещение новостроящия се салон за устройване на ученически "Кинематогроф", който след смъртта й да се използва за културно-просветни цели. Дарението е оформено като завещание от 16 февруари 1926 г., но, за съжаление, на 31 декември същата година Мария Влайкова умира. На 23 септември 1928 г. дарението е прието със закон от 22-ото Народно събрание, който е утвърден на 16 октомври 1928 г. с указ на цар Борис Трети.
При бомбардировките над София през март 1944 г., салонът е улучен от бомба и изгаря с целия инвентар. Наемателят Стилян Георгиев възстановява сградата със свои лични средства и на 15 октомври 1944 г. киното отново започва да функционира. По-късно, в изпълнение на част от завещанието на Влайкова, с постановление на Министерския съвет през 1946 г., сградата е отстъпена за вечно ползване на кварталното Народно читалище "Антон Страшимиров".
От 1950 до 1991 г. "Кинефикация София" използва салона, а читалището ползва сцената и залата за своите дейности. От 1968 до 1971 г. киносалонът се казва "Айзенщайн" и е филмотечно кино, но по обществено настояване след 1971 г. киното отново възвръща оригиналното си име - "Влайкова". /ДД
/ХТ/