Два български научни проекта ще бъдат представени тази вечер в Берлин

Два български  научни проекта ще бъдат представени тази вечер в Берлин

EZ 10:46:31 14-01-2022
HT1043EZ.006
Култура - литература - книга - Берлин - представяне

Два български научни проекта ще бъдат представени тази вечер в Берлин

София, 14 януари /БТА/
Третата част на сборника "Толкова близо, толкова далече" ще бъде представена тази вечер в Българския културен институт в Берлин, заедно с "Интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия", съобщават организаторите.

"Толкова близо, толкова далече" съдържа есета и студии за и от българите в чужбина - на отличени български журналисти, критици, професори и културолози. Сред тях е и академичната студия за последния проект на сдружение "Толкова близо, толкова далече" - за изложбата "Посока север", привлякла български артисти от Северните държави.

Сборникът е издаден от Държавната агенция за българите в чужбина и се разпространява безплатно. Той ще бъде представен от проф. д-р Ана Кочева и доц. д-р Илияна Гаравалова - от Института за български език "Проф. Л. Андрейчин" при БАН (ИБЕ).

Проф. д-р Ана Кочева е езиковед в Секцията за българска диалектология и лингвистична география в ИБЕ. Автор е на редица монографии, студии, стотици статии, свързани с диалектите и историята на българския език. Тя е създател на Картата на българския език на ново място по света, а в последно време и на книгата "Смесеният език на виенските българи", в която за първи път се прави описание на езика на цяла мигрантска общност.

"Интерактивната кулинарна карта на българската езикова територия" ще бъде представена от нейния ръководител - проф. д-р Ана Кочева. Това е един от фундаменталните проекти на ИБЕ, финансиран от фонд "Научни изследвания".

Екипът извършва теренни проучвания в различни региони, в страната и извън нея, където се говорят български диалекти, и ги описва посредством кулинарията. Така се възстановява и автентичната българска кухня, част от която е забравена и има опасност да бъде загубена.

Освен за говорите и за старите български блюда, тази карта носи много информация за българина, за неговия живот, навици, обичаи, т.е. тя представлява истинска животопис на съвременния българин в малките населени места в наши дни, смятат учените. /ДД
/ХТ/