Erasmus Student Network подкрепя мобилността на студентите от УНСС
EZ 14:36:01 14-01-2022
RI1430EZ.035
УНСС - европейска организация - студентска мобилност
Erasmus Student Network подкрепя
мобилността на студентите
от УНСС
София, 14 януари /Димитрина Ветова, БТА/
Erasmus Student Network /ESN/ е най-голямата доброволческа студентска организация в Европа, която подкрепя студентската мобилност, съобщават от Университета за национално и световно стопанство /УНСС/.
От УНСС уточняват, че Erasmus Student Network е основана на 16 октомври 1989 г. и е регистрирана през 1990 г. Присъства в над 1000 висши училища в повече от 40 държави. Мрежата е в постоянен процес на развитие и разширяване. В нея участват над 15 000 активни членове, разделени в над 550 секции. Те се подпомагат от т. нар. бъдита (ментори), които се грижат предимно за чуждестранните студенти. Така ESN ангажира близо 40 000 млади хора да помагат на над 350 000 международни студенти всяка година.
ЕСН УНСС е една от секциите на ЕSN в България. "Ние сме група студенти-доброволци от УНСС, които помагаме на международните студенти, идващи да се обучават в Университета за национално и световно стопанство, за тяхната интеграция и подобряването на техния обмен. Подпомагаме и български студенти към УНСС, заминаващи по обмен в партниращ университет", казва Нели Стоилова - председател на EСН УНСС, и допълва, че секцията е основана през 2011 г., като част от представителството на ЕSN в България и има клонове из цялата страна - в София, Пловдив, Варна, Русе, Велико Търново, Свищов и Благоевград.
Основният фокус на ESN е поставен върху настоящите студенти по обмен, които често се сблъскват с проблеми и се чувстват изолирани в новата си среда. Студентската мрежа предлага помощ в процеса на академична, социална и практическа интеграция. Това се осъществява основно чрез дейности на местните секции, които включват културни и социални събития, като пътувания до различни места в страната, филмови вечери, езикови проекти, международни фестивали за храна и други интересни събития. В допълнение към това, много секции са въвели менторски системи, които помагат на чуждестранните студенти основно в академичната и практическата интеграция.
Организацията подпомага и студентите, които се завръщат от обмен в процеса на реинтеграция в родните им страни да поддържат контакт с международна среда. Много местни секции са създадени от бивши студенти по обмен, често защото са имали добър опит от периода на обмена или защото са усетили липса на помощ по време на обмена. ESN допринася за създаването на по-мобилна образователна среда, като подкрепя и развива обмена на студенти от различни образователни степени и предоставя междукултурно преживяване и на онези студенти, които нямат възможност за обмен в чужбина.
Визията на ESN е до 2025 г. да бъде глобалната мрежа на Еразъм поколението, ангажирана с подобряване на международното образование и предоставяне на възможности за саморазвитие на два милиона млади хора, за насърчаване на междукултурното разбирателство и създаване на положителна промяна в обществото. Ценност за ESN е "любовта към Европа, като пространство на мир и културен обмен".
/РИ/