БТА получи награда от Столична библиотека за представяне на книжовното наследство, дигиталните ресурси и културните събития
EZ 13:51:31 19-01-2022
HT1348EZ.015
Култура - Столична библиотека - БТА - награда
БТА получи награда от Столична библиотека за представяне на книжовното наследство, дигиталните ресурси и културните събития
София, 19 януари /БТА/
БТА получи днес награда от Столична библиотека за представяне на книжовното наследство, дигиталните ресурси и културните събития.
Отличието бе връчено на генералния директор на БТА Кирил Вълчев от Мирела Иванова.
"В тишината на книгите днешният шумен и красив ден има огромен смисъл. Радвам се, че имам възможността да връча тази награда на господин Кирил Вълчев. Освен ръководител на Българската телеграфна агенция, той е и обичан журналист и пише прекрасни текстове. Нека Българската телеграфна агенция бъде винаги фокусирана върху нашия живот, който книгите не просто преписват, а преразказват - в най-дълбокия му и смислен пласт", каза популярната поетеса и драматург на Народния театър.
"Уважаеми герои на нашите новини, да попаднеш в новините - ако си политик или си на някаква позиция - не е чак толкова трудно. Лошото е, че хората, които пишат - интелектуалният елит на България - по-трудно попада в новините. БТА се опитва да промени това - да отразяваме културните събития поне с ентусиазма, с който отразяваме спорт, и да има културни новини толкова, колкото има и спортни", каза Вълчев.
"Затова направихме отделна редакция, която е абсолютно равностойна на спортна, нарекохме я "ЛИК", на името на нашето емблематично списание за литература изкуство и култура. То беше спряло, но се надяваме да започнем да го издаваме всеки месец - от тази или следващата година. Така, че, ако говорите или пишете, вече ще могат да ви четат в новините на БТА", каза още генералният директор на националната информационна агенция.
Както писа БТА, Столичната библиотека раздава годишните си награди за седми път.
Категориите са "Писател на годината", "Поет на годината", "Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература", "Най-четен автор на детска литература", "Читател на годината" и медии, популяризирали дейността на библиотеката.
Изборът на най-четените съвременни автори на българска литература се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз основа на статистика от електронния каталог. Най-четените автори на художествена литература са Георги Господинов, Захари Карабашлиев и Елена Алексиева.
В топ 10 на най-четените съвременни български писатели в библиотеката са също Владимир Зарев, Здравка Евтимова, Алек Попов, Момчил Николов, Мария Лалева, Георги Бърдаров, Калин Терзийски.
Най-четените поети са Недялко Йорданов, Цочо Бояджиев и Иван Ланджев. Сред най-четените автори на поезия са също Кристин Димитрова, проф. Пламен Дойнов, Мирела Иванова, Иван Цанев, Силвия Чолева, Бойко Ламбовски, Николай Милчев.
Най-четените автори на научна и научно-популярна литература са Пламен Павлов, Иво Христов и Мадлен Алгафари. В топ 10 са Слави Панайотов, Атанас Михайлов, Ади и Милен Цанови, Иван Михалев и Елина Цанкова, Димитър Бербатов, Христо Стоичков.
Наградата за най-четен автор на биографични книги е за Георги Тошев, а най-четеният автор на детска литература е Милен Хальов.
Специалната награда - за съпричастност към духовната кауза на библиотеката, е за поета Георги Константинов.
Наградените писатели ще дарят свои книги с автографи за фонда на най-новия филиал на Столична библиотека в район "Овча купел", който предстои да бъде открит през месец февруари т.г.
Наградените за най-активни читатели са доц. д-р арх. Панайот Славов (41-годишен), Александър Маслинков (7 -годишен), семейство Дачеви и децата им Севдалина, Иван и Александра, Зорница Шепкова (49-годишна).
Сред наградените медии, най-ярко представящи книжовното наследство, дигиталните ресурси и културните събития на Столична библиотека през 2021 г., са също Нова ТВ, БНТ, "Дневник", Би Ти Ви радио, "Площад Славейков" и журналистката Анжела Димчева.
Почти всички отличени приеха днес лично наградите си. /ДД/
/ХТ/