Проект, наречен "Хомо техникус", изследва взаимодействието между хората и технологиите

Проект, наречен "Хомо техникус", изследва взаимодействието между хората и технологиите

EZ 12:33:31 20-01-2022
AK1228EZ.012
Култура - изкуство - проект

Проект, наречен "Хомо техникус", изследва взаимодействието между хората и технологиите

София, 20 януари /БТА/
Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни (Hominidae), живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства. ДНК анализите показват, че хомо техникус се появява в началото на 20-и век, а днес обитава всички континенти. През 2022 г. популацията му наброява около 7,9 млрд. души.

Това разказват от галерия "Синтезис" по повод първата самостоятелна изложба на Цветелина Димитрова, на която са домакини от 27 януари до 26 февруари.

Изложбата включва фотографии на различни органи и части от тялото на хомо техникус, които Цветелина Димитрова сглобява от компютърни компоненти.
Проектът изследва взаимодействието между хората и технологиите. Електронните устройства са част от ежедневието на съвременния човек, той прекарва голяма част от времето си в онлайн пространства да работи, да се информира, да се забавлява. Границите между реалното и виртуалното се преплитат. Технологиите зад виртуална и добавена реалност, хиперсвързани среди, механично зрение, изкуствен интелект, компютърно генерирани изображения, генеративни сравнителни мрежи са далеч по-навлезли в живота ни, отколкото си представяме.

През 1990 г. изпълнителният директор на "Гугъл" Ерик Шмит прогнозира, че 21-и век ще бъде синоним на това, което той нарича "икономика на вниманието" и че най-успешните глобални компании ще са тези, които достигнат до максимален брой "очни ябълки", с които да са в непрестанна връзка и държат под постоянен контрол.

По-късно, през 2020 г., в лекцията си Augmented Photography швейцарският преподавател Мило Келер споделя: "Забелязали сте, че информацията консумира времето и вниманието на възприемащите я. Изобилието от информация отслабва вниманието и се нуждае от ефективното му локализиране".
С голяма доза чувство за хумор Цветелина Димитрова ни провокира да си отговорим на въпросите - превръщаме ли се постепенно в нов тип човек - хомо техникус, доколко сме хомо и доколко сме техникус, какъв тип хомо техникус сме, за кого "работим" в онлайн пространството, колко време отделяме на хората и колко - на технологиите.

Цветелина Димитрова е родена през 1989 г., живее и работи в София. Завършва бакалавърска и магистърска степен "Компютърни системи и технологии" в Техническия университет - София. Работи като програмист и преподавател към академия Никола Тесла. Интересът й към фотографията я отвежда в школа за съвременна фотография. /ДД/

/АКМ/