Генералният директор на агенция Аджерпрес откри поредица събития под надслов "Феноменални жени", организирани от Университета "Данубиус"

Генералният директор на агенция Аджерпрес откри поредица събития под надслов "Феноменални жени",  организирани от Университета "Данубиус"

Генералният директор на агенция Аджерпрес
откри поредица събития под надслов "Феноменални жени",
организирани от Университета "Данубиус"


Букурещ, 22 януари /БТА/
    Генералният директор на националната информационна агенция Аджерпрес Клаудия Николае откри в петък поредица събития под надслов "Феноменални жени", които се организират от Университета "Данубиус" в Галац по повод 30-та годишнина от дейността на висшето учебно заведение, предаде агенция Аджерпрес.
    По този повод генералният директор на Аджерпрес говори за свободата на медиите и за дезинформацията с акцент върху явлението "фалшиви новини", чието присъствие се усеща силно в този период.
    "Макар че съществува и в античния свят, присъствието на явлението фалшиви новини в последно време започна да се усеща все по-силно, а през 2017 г. думата бе включена в речника Колинс. Защо? Защото от момента, в който една дезинформация или фалшива информация започне да атакува живота, обществото, дори физическото и психическото здраве на индивида, се превръща в проблем на националната сигурност", каза Клаудия Николае.
    Тя уточни, че преди да започне пандемията явлението е било широко обсъждано на световно ниво, а все повече държави са започнали да прилагат различни програми и мерки, които да засичат фалшивите новини, дезинформацията, манипулацията и пропагандата.
    "Намираме се в дигиталната ера, в ера, в която всички взимаме информации от онлайн средата и бъдете сигурни, че този инструмент ще продължи да бъде използван от онези, които искат да създават подобни фалшиви новини", посочи директорът на Аджерпрес.
    Тя говори пред присъстващите за тези, които разпространяват фалшиви новини и за целите, които ги карат да използват този инструмент, за това как може да бъде идентифицирана една фалшива новина и как може да бъде засечен сайт, който е бил създаден специално за дезинформация.
    Същевременно Клаудия Николае говори пред присъстващите на събитието и за 133-годишната история на информационната агенция, която ръководи, посочвайки факта, че Аджерпрес е основният източник на информация, който предлага съдържание по обективен начин.
    "Аджерпрес е основният източник на информация за Румъния в чужбина и от чужбина - към публиката в Румъния. Това още веднъж показва, че Аджерпрес е останала институция, на която може да се има доверие", уточни тя.
    Клаудия Николае е първата жена, която оглавява Аджерпрес  - най-старата информационна агенция в Румъния, създадена през 1889 г.
    В събитието, организирано от Университета "Данубиус", участва и директорът на Музея на Браила "Карол Първи" д-р Костин Кроитору, който приветства идеята за подобна стъпка и предложи в издателството на музея да бъдат публикувани презентациите от конференциите "Феноменални жени".
    Костин Кроитору подари на генералния директор на Аджерпрес две монети с две жени, постигнали международен престиж - сопраното Хариклея Даркле и лекарката Ана Аслан, които са родени в Браила.
    Участниците бяха поздравени чрез видеопослание и от ректора на Университета "Данубиус" проф. д-р Уилям Б. Харви, който е във Вашингтон.
    На свой ред президентът на Университета "Данубиус" Анди Пушка отбеляза също във видеопослание факта, че всички жени заслужават да бъдат подкрепени заради това, което представляват в обществото.
    "Всички жени заслужават да бъдат подкрепени заради това, което развиват в нас като хора, те са нашите създателки, те са тези, които разширяват всичко онова, които искаме да направим, да бъдем и да имаме на Земята и във Вселената. Те са представителките на силата на привличане, която ние наричаме любов, силата на привличане на Вселената, която ни държи обединени, свързани в една и съща екосистема", каза Анди Пашка.
    Модератор на първата конференция от поредицата "Феноменални жени" бе д-р инж. Алина Беатриче Райляну, заместник-ректор за Иновации и предприемачество, която посочи, че поредицата събития, организирани за отбелязване на 30-та годишнина от съществуването на висшето учебно заведение, имат за цел да отдадат признание на онези хора, които са допринесли за местното и регионалното развитие и които могат да бъдат пример за учениците и студентите.
    "Чрез тази поредица събития си поставяме за цел да отдадем признание на тези, които са допринесли за местното и регионалното развитие, които са успели да получат признание и на международно ниво, хора, които могат да бъдат пример за вас, които могат да бъдат ментори във вашата кариера, хора, които ни вдъхновяват всеки ден с това, което правят. В същото време това са хора, които повече или по-малко са сътрудничили на Университета "Данубиус" или дори имат корени по тези места и са готови винаги да ви помогнат", каза Алина Беатриче Райляну.
    Според сайта на Университета "Данубиус" в Галац поредицата събития "Феноменални жени" представлява начин, чрез който институцията си е поставила за цел да постави в светлината на прожекторите жени, които са пример за успех в своята професионална сфера, които са поискали да споделят своята успешна история, но и "жертвите, които е трябвало да бъдат направени, за да постигнат най-високите върхове в своите професии, в своите кариери", както и "как са били подкрепени от своите семейства, приятели и колеги по лъкатушещия път за постигане на успех в живота".
 /София Георгиева/

 
/СГ/

.