Берлин създаде нови музеи и пространства за изкуство по време на пандемията
EZ 09:32:31 24-01-2022
EH0927EZ.004
БТА - Култура - Германия
Берлин създаде нови музеи
и пространства за изкуство
по време на пандемията
София, 24 януари /Антоанета Маркова, БТА/
Независимо от ограниченията на пандемията от новия коронавирус, германската столица Берлин успя да открие нови музеи и културни пространства през 2021 г. и през настоящата година любителите на изкуството ще се наслаждават на нови експозиции.
Музеят Хумболтов форум, който е най-скъпият културен проект в Германия, бе открит в края на миналата година след отлагания и допълнително забавяне заради пандемията. Впечатляващият музеен комплекс в сърцето на Берлин бе открит онлайн заради новата вълна на коронавируса и започва да приема посетители тази година. На огромна изложбена площ на втория и третия етаж на реконструирания бивш бароков дворец вече са разположени колекциите на Етнографския музей и Музея за азиатско изкуство.
Недалеч от Хумболтовия форум, на Жандарменмаркт, бяха модернизирани залите на Музея на хугенотите във Френската катедрала. През август миналата година , след шестгодишен ремонт, бе открита и реновираната Нова национална галерия. Сградата, която е шедьовър на модернизма, по дизайн на пионера на движението "Баухаус" Лудвиг Мис ван дер Рое, отново е дом на произведения на изкуството от двадесети век. Мис ван дер Рое е последният директор на школата за изкуство и дизайн "Баухаус", която е създадена през 1919 г. и е принудена да затвори врати скоро след идването на власт на нацистите през 1933 г. Архитектът Ван дер Рое емигрира в САЩ.
Новата национална галерия е единствената сграда на архитекта след края на Втората световна война в Германия. Построена е в Западен Берлин, недалеч от Берлинската стена. Музеят отваря врати през 1968 г., година преди кончината на архитекта.
Галерията бе открита отново през 2021 г. с три нови изложби - "Изкуството на обществото 1900-45" с творби от колекцията на музея, експозиция на скулптури на Александър Колдър и изложбата "Роса Барба. Във вечното сега", посветена на базираната в Берлин италианска визуална артистка и режисьорка.
Новата национална галерия притежава забележителна колекция от картини и скулптури от класическия модернизъм до 80-те години на миналия век - от германския експресионизъм с творби на Ернст Лудвиг Кирхнер, Ото Дикс, Макс Бекман през сюрреализма на Дали, Миро и Пикасо до внушенията на школата Баухаус и произведенията на Пол Клее и Василий Кандински и пъстрите абстрактни платна на американските художници Барнет Нюман, Франк Стела и Елсуърт Кели.
Музеят на 20-и век в Берлин, който в момента се строи, ще приюти част от мащабната колекция на Новата национална галерия през 2026 г.
Детският музей в Еврейския музей в германската столица също бе сред премиерите в културния живот на 2021 г. въпреки пандемията. Ноев ковчег с над 150 животни е основна атракция в това културно пространство, което предлага интерактивни игри, космически симулации и други образователни забавления за деца.
"Берлин, културният метрополис на Германия, премина през динамично развитие дори и по времето на пандемията. През 2022 г. градът се представя в нова светлина - открити са нови музеи, създадени са нови вълнуващи пространства. Тази година ще е изпълнена със събития", каза за БТА говорителят на официалната маркетингова агенция на Берлин visitBerlin Кристиян Тенцлер.
Още този месец любителите на изкуството, които се насочват към Острова на музеите в Берлин, ще могат да добавят към програмата си и посещения в намиращия се отсреща Хумболтов форум.
На 10 февруари в "Берлинале Паласт" на "Потсдамер плац" се открива 72-ото издание на международния кинофестивал Берлинале. Фестивалът започва с премиерна прожекция на филма "Петер фон Кант" на режисьора Франсоа Озон. До 16 февруари творческите екипи ще представят лично филмите си пред публиката на премиери в различни киносалони в Берлин. Церемонията за наградите "Златна мечка" и "Сребърна мечка" ще бъде на 16 февруари вечерта.
През март близо 4000 експоната, свързани с културата на самураите, ще бъдат изложени за публиката в Музея на самураите. В него е представена древната японска традиция на ковачите, има и творби на съвременни японски артисти.
През пролетта отново ще заработи и зоопаркът с обновения дом на хищните котки. Ултрамодерната къща на хищниците е с огромна площ и големи панорамни прозорци, през които големите котки ще могат да се наблюдават отблизо от посетители. За пръв път от 17 години в зоопарка ще може да се видят и червени панди.
В Музея на компютърните игри се открива нова Стена на хардуера, която показва скелета на дигиталната култура, представят я организаторите. Посетителите могат да се запознаят с 35-годишната история на видеоигрите.
През първата половина на 2022 г. в Природонаучния музей ще се завърне и суперзвездата Тристан Ото - скелетът на тиранозавър рекс, привлякъл над три милиона посетители в музея. Палеонтоложката находка бе за дългосрочна експозиция в Копенхаген и се завръща в Берлин.
През април Музеят на Кете Колвиц ще премести експозицията си. През лятото картините, скулптурите и графичните творби на световноизвестната графичка и скулпторка ще бъдат изложени в театралната зала на двореца Шарлотенбург.
Експозицията на Музея на Берлин в изящния дворец Ефраим в стил рококо пак отваря врати за посетители. Историята и културата на града ще могат да бъдат усетени чрез експозицията в ремонтираните исторически салони на елегантния музей.
През есента е предвидено откриването на ново пространство за изкуство и култура в сградите на старото летище Темпелхоф.
СНИМКИ - Музеят Хумболтов форум вече приема посетители в изложбените си зали.
Stiftung Humboldt Forum im Berliner Schloss / Photo: Alexander Schippel
/ЕХ/