Уникално мащабно изследване на теорията на международните отношения

Уникално мащабно изследване на теорията на международните отношения

Според професор Емил Константинов, бивш член на Европейската комисия по правата на човека в Страсбург и директор на Института за държавата и правото при БАН, двата тома на новоизлязлата книга „Теория на международните отношения“ са първото пространно монографично изследване, което разглежда задълбочено многообразието от теоретични перспективи в областта на международните отношения (МО). Автор на първия том и научен редактор на втория том е проф. д. пол. н. Атанас Гочев. Изданието показва как теорията има основна роля за разбирането и обясняването на динамиката на МО и световната политика, независимо дали се изследват регионални проблеми, въпроси на сигурността, тероризма, или световната политика. Теорията създава възможност за изясняване на причините и факторите за възникването на събития, за интерпретирането им, за правенето на експертни оценки или за критичен анализ.

Професор д. пол. н. Атанас Гочев е един от създателите на научната школа за изучаване на МО в България и е първият назначен преподавател в сегашната катедра „Международни отношения“ на УНСС. Цялата му дейност като преподавател и изследовател за период от над 40 години е свързана неизменно с тази катедра в УНСС. Преподавал е на повече от десет випуска студенти от специалност „Международни отношения“, много от които са се реализирали на високи политически, дипломатически и експертни позиции в различни национални институции и международни организации. Професор Атанас Гочев притежава също така и много богата експертиза и значителен опит от своята работа в различни международни институции и организации. Бил е директор и научен ръководител на Програмата на ПРООН за ранно сигнализиране на потенциална политическа и социална нестабилност в България. Работил е като международен консултант на Световната банка и по време на първия мандат на президента Путин е консултирал ръководството на Южния федерален окръг на Руската федерация по въпросите на анализа на политиките и оценката на тяхното въздействие, както и за предотвратяване на вътрешни конфликти в Северен Кавказ. Настоящата книга е неговото четвърто оригинално комплексно монографично изследване в периода след 2011 г. Предходните му три монографии са по проблемите на теориите за конфликта и ранното сигнализиране, както и на анализа и оценките на въздействието на политиките. Има множество публикации в областта на международната и националната сигурност, тероризма и МО, конкурентостта на износа и др. Голяма част от тях са на английски език, в авторитетни издания в чужбина, а някои са индексирани в световно признати системи от бази данни, с висок ранг и импакт фактор.

В първия том авторът изследва развитието и основните теоретични перспективи при изучаването и анализа на МО, което в този обем и последователност е уникално за българския книгопис. Началната част, която е особено полезна за изучаващите политически науки и МО, обсъжда въпросите за същността на политическите изследвания и подходите за придобиване на ново знание. Изяснено е кога, как и при какви обстоятелства науката за МО (НМО) се превръща в самостоятелна дисциплина в рамките на обществените науки и какви са основните тематични области, обект на преподаване и анализ в академичните курсове по МО. Направен е преглед на метатеоретичните дебати в политическите науки и НМО, изяснени са въпросите за същността на НМО, функциите на теорията на МО (ТМО), типовете ТМО, както и различните видове аналитични инструменти.

Този том е фокусиран върху основните съперничещи си теории за МО. Авторът изяснява изчерпателно в сравнителен план исторически доминиращите традиционни макротеоретични подходи за анализ в НМО. Изяснени са теоретичните рамки на реализма и неореализма, либерализма и неолиберализма, които се основават на идеите и подходите на позитивизма и рационализма в социалната наука. За първи път в българската литература са обсъдени критично и пространно радикалните теоретични перспективи за изследване на МО, свързани с марксизма, както и по-нататъшното им развитие в рамките на критическата теория за МО. Разгледани са и въпросите на международната политическа икономия, базирана на еклектична палитра от теоретични подходи, методологии и онтологии. От гледна точка на хронологията на развитието на дисциплината книгата е фокусирана върху първия и третия дебат в НМО.

Във втория том проф. Гочев е научен редактор и основен автор, написал половината от главите. Повечето от авторите в този том са изследователи и преподаватели от университети в САЩ и ЕС. Изследвани са новите алтернативни макротеории в НМО. За разлика от политическия реализъм, либерализма и радикализма, които стоят на позициите на рационализма/позитивизма, след 1980 г. повечето от новите теоретични перспективи в НМО възприемат позицията на рефлективизма, отхвърляща позитивизма като метод на анализ – например постпозитивизъм, постструктурализъм и до голяма степен конструктивизъм. Научният редактор е поставил ударение върху най-добре развитите алтернативни макротеории за МО, които не са анализирани подробно в българската НМО – конструктивизъм, Английска школа и постмодернизъм/постструктурализъм. От гледна точка на хронологията на развитието на НМО Том 2 на книгата е фокусиран върху втория и четвъртия дебат в НМО. Следва да се отбележи подробното обсъждане на бихейвиористката школа в НМО – какво може да се научи за МО и как може да се направи това, като този анализ е единствен по рода си в българския книгопис и несъмнено е полезен както за практиците, така и за изучаващите МО и световната политика.

Книгата показва и как някои среднообхватни (мезотеории) в НМО възникват на основата на изследвания в други научни дисциплини, които са адаптирани към проблематиката на МО. Тук се причисляват феминистката и зелената теория в политическите науки и НМО. По-специално джендър проблематиката в МО досега не е разглеждана самостоятелно в подобен обхват нито в българската, нито в чуждестранната литература.

Друга област, изследвана в Том 2, са специалните (частните) теории и подходи, използвани в анализа на МО. Обсъдено е значението на психологическите теории за анализа на МО. Психологическият подход дава възможност да се разкрият някои допълнителни особености на структурните, икономическите и културните условия, в които протичат процесите на световната политика. Анализирани са и теориите за външната политика (ТВП). ТМО е разгледана като по-обща категория в сравнение с ТВП. Основният принос на ТВП в НМО, посочен в книгата, е, че освен фактори на системно ниво ТВП отчита и влиянието на актьорите на индивидуално и националнодържавно равнище на анализ, което е особено полезно за практикуващите и изучаващите областта на МО и световната политика.

В заключителната част на книгата са анализирани поредица от теории и подходи, свързани със съревнованието и сътрудничеството в МО. Включени са въпросите на интеграционните теории, на геополитиката, на ролята на съюзите и баланса на силите, както и на значението и функциите на международните организации, като еманация на международното сътрудничество след края на Втората световна война. Повечето от чуждестранните автори в този том са утвърдени изследователи и преподаватели във водещи университети в Европа и САЩ, като те разкриват по-малко известни в България аспекти на международните отношения и външната политика.

Със своите 1700 печатни страници изданието има монографичен и комплексен, а на практика – енциклопедичен характер в областта на теориите за международните отношения. Двата тома на книгата поставят фундаменталния въпрос защо ТМО е полезна за разбиране на процесите в световната политика. Теорията се разглежда като съвкупност от предварително обособени аналитични структури за многообразните начини, чрез които международни и транснационални събития или действия могат да бъдат интерпретирани, обяснени или разбрани. Авторите обясняват как анализите могат да се фокусират върху различни аспекти – военностратегически, икономически, дипломатически и др. Книгата показва предимството на изучаването на международните отношения като аналитично пространство, различно от отделното емпирично събитие, което предлага на наблюдателя много начини за разглеждане и разбиране на контекстите и явленията в исторически, в текущ план или в перспектива.

Изданието има за цел да подпомогне качественото и ефикасно изследване и образование в областта на международните отношения и политическите науки. Така работещите в сферата на външната политика, а и изучаващите световната политика и международните отношения ще избегнат ситуациите да действат и коментират, без да знаят и познават проблемите, което е опасно, особено в тези сфери. За всеки, който работи или иска да работи в тези области или да ги изучава и изследва, ще е особено полезно и необходимо да проучи двата тома на книгата. Ползата от изданието за преподаватели, студенти, специалисти, журналисти и коментатори е извън съмнение и тя е посочена в множество отзиви за книгата от водещи професионалисти, изследователи, преподаватели, дипломати и практици в областта на международните отношения, дипломацията и външната политика, част от които са представени на корицата на книгата.

УНСС