Първо събитие в България за популяризиране на Европейската езикова мрежа организира Секцията по компютърна лингвистика на ИБЕ-БАН

Първо събитие в България за популяризиране на Европейската езикова мрежа организира Секцията по компютърна лингвистика на ИБЕ-БАН

EZ 16:46:31 27-01-2022
HT1644EZ.024
БАН - компютърна лингвистика - събитие

Първо събитие в България за популяризиране на Европейската езикова мрежа организира Секцията по компютърна лингвистика
на ИБЕ-БАН


София, 27 януари /БТА/
Секцията по компютърна лингвистика към Института за български език при
Българската академия на науките /ИБЕ-БАН/ организира първото събитие в
България за популяризиране на Европейската езикова мрежа. Това съобщават от
Института.

То ще бъде онлайн и ще се състои на 11 февруари. Целта му е да представи най-бързо развиващата се в момента платформа за споделяне и разпространение на езикови ресурси, програми за обработка на езика и услуги в областта на езиковите технологии. Събитието ще включва два семинара "Европейска езикова мрежа", който ще бъде от 10.00 до 11.30 ч., на английски език със симултанни субтитри на български език) и "Многоезиков корпус от изображения" - от 12.00 до 13.00 ч. с работен език - български.

Платформата Европейска езикова мрежа е най-бързо развиващата се в момента платформа за споделяне и разпространение на езикови ресурси, програми за обработка на езика и услуги в областта на езиковите технологии. Само за няколко месеца езиковите ресурси и технологии, споделени на платформата, нараснаха на 546, отбелязват от ИБЕ-БАН. В рамките на семинар "Европейска езикова мрежа" ще има демонстрация на облачната платформа на Европейската езикова мрежа, ще бъде представено актуалното състояние на технологичната поддръжка на многоезичието в Европа, ще бъде направено кратко обучение за интегриране на данни в платформата на Европейската езикова мрежа.

В съвременния глобализиран свят езиковите бариери възпрепятстват междуезиковата комуникация и свободния поток на знания и информация. Езиковите технологии, особено многоезиковите, могат да помогнат за преодоляването на езиковите бариери и да внесат значителни подобрения в областта на търговията, администрацията, политиката, комуникацията и междукултурното разбирателство, отбелязват от ИБЕ-БАН.
Европейската езикова мрежа разработва и внедрява мащабируема облачна платформа, осигуряваща лесен за интегриране достъп до стотици комерсиални и свободни езикови технологии за всички европейски езици, включително работещи инструменти и услуги, както и колекции от езикови данни и ресурси.

В рамките на втория семинар - "Многоезиков корпус от изображения" ще бъде представен корпусът, ще бъде направено въведение в онтологията на визуалните обекти, представяне на многоезиковото описание на изображения на 24 езика, демонстрация на автоматично откриване и класификация на обекти. Промяната на традиционните методи за обработка на данни, предизвикана от необходимостта от обработка на многомодално съдържание, мотивира създаването на новия корпус от изображения, който се характеризира с внимателно подбрани изображения, илюстриращи тематично свързани области и прецизна анотация за сегментиране и класификация на обектите в изображенията, посочват организаторите. Те отбелязват, че Многоезиковият корпус ще бъде достъпен за изтегляне от платформата на Европейската езикова мрежа в края на февруари.

Събитието е в рамките на проекта European Language Grid /2019-2022/, финансиран от ЕС. Семинарите се организират в сътрудничество с Националния център за компетентност към Европейската езикова мрежа в България /Института за български език към Българската академия на науките/. /ИРС/

/ХТ/