Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев гостуват на Софийската филхармония
EZ 16:54:01 27-01-2022
HT1651EZ.025
Култура - Софийска филхармония - Веско Ешкенази -Мартин Пантелеев
Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев гостуват на Софийската филхармония
София, 27 януари /БТА/
Веско Ешкенази и Софийската филхармония ще представят Концертна пиеса за цигулка от Хенриете Босманс и "Цигански напеви" от Сарасате. Диригент на вечерта е Мартин Пантелеев, който допълва програмата със симфоничната поема "Финландия" от Сибелиус и Първата симфония на Любомир Пипков, съобщават от филхармонията.
Събитието е на 3 февруари в зала "България".
Животът на Веско и Мартин е тясно свързан със Софийската филхармония. Техният баща е дългогодишен солист кларинетист в оркестъра. Самите те имат стотици концерти с националния оркестър. Днес Веско Ешкенази покорява музикални върхове с оркестъра на Концертгебау, а брат му развива кариерата си в Европа. Двамата обаче винаги с радост се завръщат на нашата сцена.
Премиерно за България ще прозвучи Концертната пиеса за цигулка от нидерландската композиторка Хенриете Босманс, живяла и творила в началото на 20-и век. Като жена-композитор тя намира по-малко признание в родината си, главно от колеги и приятели. Босманс композира в съвременен стил, особено вдъхновена от Дебюси и други пионери в областта. Въпреки това успява да намери и свой собствен път.
Международният й пробив започва през 1938 г., когато цигуларят Вилем Носке свири Концертната пиеса за цигулка (1934), изпълнена с "ориенталски настроения", в Прага и Париж. През октомври 1941 г. тя е изпълнена няколко пъти и в Съединените щати със солист Рут Поселт. Въпреки това, перспективата за по-нататъшни международни ангажименти на Босманс е блокирана от войната. Тъй като е наполовина еврейка, Хенриете изпада в немилост и нацистките окупатори й забраняват всякаква дейност.
След войната, възобновявайки концертната си кариера, Хенриете Босманс отново композира редица произведения и публикува статии в няколко вестника, водена от крайно негативно отношение към критиката. Става член на Асоциацията на холандските композитори през 1947. Поддържа кореспонденция с колегите си, сред които е и Бенджамин Бритън.
Умира на 2 юли 1952 г. През 1994 година на нейно име е учредена награда от 2500 евро, която се присъжда ежегодно на млади холандски композитори. /ДД/
/ХТ/