Съвременното изкуство изисква висока култура в областта на социология, политика и философия, смята художникът Митко Събев
EZ 08:15:01 28-01-2022
RZ1543EZ.002 08:15
Плевен - художник - изкуство
Съвременното изкуство изисква висока култура в областта на социология, политика и философия, смята художникът Митко Събев
Плевен, 28 януари /Елина Кюркчиева, БТА/
Съвременното изкуство изисква не само вроден афинитет към красивото и хармонията, а най-вече висока култура в областта на социология, политика и философия. Това каза в интервю за БТА плевенският художник Митко Събев, който откри самостоятелна изложба в арт център "Къща на художниците". От години той живее и работи в Германия и твори предимно в областта на съвременните пластични изкуства.
Според Събев в България, особено в провинцията, съвременното изкуство е трудно да бъде възприето. "Това дори мога да кажа, че се отнася и за мои колеги от художествената академия, които трудно биха възприели мои нови неща, защото дълги години обучението беше в една друга насока - социалистически реализъм, изотопи на социалистическия реализъм с абстракции от 50-те години, на френската школа или експресионизъм от Германия, но дотам", казва Събев. По думите му обикновеният зрител в България е с познания до края на 19 век - началото на 20 век, т.е. до експресионистите, пост експресионистите, Пикасо и немските експресионисти между двете световни войни.
В изложбата си в Плевен, събрала около 50 ранни творби, художникът се показва в една по-различна светлина. "Картините са от един много ранен период - от 1983 до към 1997 г., когато не съм имал познания по съвременно изкуство, работил съм по-скоро в модерно и класическо изкуство", обясни Събев. Той сподели, че след 2000-та г. коренно се променя възгледът му за изкуството, "защото вече имахме по-големи възможности за пътуване, достъп до чужда литература, което не беше възможно при обучението ми в художествената гимназия, дори и в художествената академия, където имахме само един семестър съвременно изкуство, без да разберем какви са подтиците художниците на Запад да тръгнат по този нов път след Втората световна война".
След като живее години наред в Германия, работи и твори в различни точки на света, Събев се връща в родния Плевен. Със себе си носи около 2000 произведения, които все още не е показвал. "Не мога да кажа дали се връщам за постоянно в Плевен, защото се считам за художник-номад и за мен е много важно като човек на изкуството да пътувам много, за да се развивам", каза творецът.
Пандемията силно ограничава художниците в Германия
Една от причините да е отново в Плевен е пандемията от COVID-19, която силно ограничава възможностите за изяви на творците в Германия, където от близо две години изложби не се правят. Държавата подпомага художниците, които могат само виртуално да показват своите творби, но по думите на Събев, това не може да се сравни с достъпа до истинската публика.
Митко Събев е увлечен и по рицарството. Обучава се в Германия, но заради ковид пандемията и тази негова дейност там е в застой. Плевенчанинът споделя, че интересът му към традициите на рицарството е най-вече към неговата романтична страна, защото като човек е настроен повече оптимистично, отколкото негативно и вярва повече в доброто, отколкото в лошото.
Митко Събев е роден в Плевен. Завършва Националната художествена академия, а след това специализира в Германия и Америка. От 2004 г. работи в Германия в областта на съвременните пластични изкуства, има участия в изложби и симпозиуми в Европа, Северна и Южна Америка. Негови творби са притежание на частни колекции по целия свят. Той е и частен доцент по пластични изкуства в Германия и Австрия. От 2016 г. е член на плевенското Дружество на художниците и на Съюза на българските художници.
Изложбата му "Картини от отминалия век" може да бъде разгледана до 9 февруари в "Къща на художниците".
/РЗ/