Четирима са номинирани за Националната награда за млад талант в съвременното изкуство и наука на НДФ "13 века България"
EZ 17:36:01 28-01-2022
TS1731EZ.021
НДФ "13 века България" - номинации - млад талант - награда
Четирима са номинирани за Националната награда
за млад талант в съвременното изкуство и наука
на НДФ "13 века България"
София, 28 януари /БТА/
Журито на организираната от Националния дарителски фонд "13 века България" награда за млад талант в съвременното изкуство и наука номинира четирима от кандидатите, съобщиха от екипа на фонда.
Всеки от номинираните е млад човек със забележителна кариера.
Една от претендентките - Ивалина Трендафилова, бе сред шестимата номинирани и при миналото издание на конкурса и бе на косъм от титлата "Кавалер на наградата". От НДФ предоставиха част от мотивационното й писмо, в което тя изрежда научните си постижения: "През 2018 г. спечелих едномесечна специализация в Национален институт по химия, Любляна, Словения, където започнах разработки по алтернативно приложение на получените от мен материали, а именно като катализатори за разграждане на опасни замърсители в отпадни води и летливи органични вещества от индустриални процеси. След защита на докторската си степен в ИОХЦФ-БАН, кандидатствах и бях одобрена за постдокторантски стаж в същия институт в Словения за срок от 01.01.2019 - 31.03.2020 г. В началото на 2020 г., след успешното ми представяне на конкурс, заех длъжността "главен асистент" в лаборатория ОРММ към ИОХЦФ-БАН. В края на същата година спечелих проект за постдокторантска специализация (36 месеца) в Универтитета в Намур, Белгия по програма BEWARE съфинансиран от Marie Sklodowska-Curie Actions, в рамките на който продължавам да задълбочавам познанията си в сферата на синтез и приложение на иновативни порести силикатни материали в областта на фармацията и зелените технологии".
Друга от номинираните - Ана Костова, се развива в диаметрално противоположна област. Тя е магистър в специалността "Живопис" на Националната художествена академия в София, в ателието на проф. д-р Здравка Василева. Ето как Ана описва по-нататъшните си творчески търсения: "През април 2021 започнах магистърска степен в Университет за изящни изкуства "Мутезиус", град Кил, Германия, в класа на проф. Антже Майевски. Винаги съм се стремяла да се развивам и да търся своята творческа разпознаваемост. В момента продължавам да се занимавам основно с живопис, но също така експериментирам с нови техники и материали. Желая изкуството ми да бъде видяно от повече хора и чрез НДФ "13 века България" това може да бъде възможно".
Третата сред номинираните за Националната награда за млад талант в съвременното изкуство и наука - Виктория Желязкова, е интердисциплинарен изследовател и фотограф. Родена е във Варна, живее в Бърно, учила е в Масариковия университет в Чехия и в университета в Маастрихт, Нидерландия. Бакалавър е и по бизнес, и по изкуство. И магистър по културна социология. "С кандидатурата си за конкурса целя да разпространя идеята за завишаване нивото на грижа и отговорност, които даряваме на средата, в която се намираме, както и на самите нас. Ако във времената на несигурност, в които живеем, съвсем малка част от нашето внимание е насочена към понятието "грижа", то моята работа цели да разкрие пространства, методи и пътища, чрез които на подходящ език да се приближим към осъществяване форми на грижа, както за самите нас, така и за нашето обкръжение", пише в мотивационното си писмо Виктория.
Делян Балев е единственият млад мъж във "Великолепната четворка" номинирани за второто издание на конкурса, разказват от НДФ. Той изпъква с разнообразната си доброволческа дейност и влечението към чуждите езици и хуманитарните науки. Делян е бил делегат в Генералната асамблея към ООН в "Change the World VirtualModel of UnitedNations" 2020,стажант в Зимния дворец в Санкт-Петербург (Държавен музей "Eрмитаж") и Служба по доброволческата дейност, специалист по Международни отношения и дипломация към дипломатически журнал "Youth Diplomacy", Руска Федерация. Балев е приет във Виенския университет по магистърската, програма "Културни различия и транснационални процеси", която според него предоставя по-тясна академична насоченост в сфери на научната дейност като културната антропология, демократизацията, миграционните кризи. "Моята мечта е България да се превърне в позитивен модел, както за Европа, така и за света", пише в мотивационното си писмо Делян Балев. /ПВ/
/ТС/