Историческият музей в Попово преиздава по проект уникално местно издание на близо сто години
EZ 13:25:31 31-01-2022
IS1322EZ.022
Попово - Исторически музей - спечелен проект
Историческият музей в Попово преиздава по проект уникално местно издание на близо сто години
Попово, 31 януари /Боряна Димитрова, БТА/
Историческият музей в Попово ще преиздаде по проект уникално местно издание на близо сто години. Томът, чийто автори са двама учители от града, е озаглавен "Попово. Градът и околията му" и е написан през 1928 -1929 година, разказа за БТА директорът на културната институция Владимир Иванов.
Музеят печели проект пред НФК "13 века България" за подкрепа на отпечатване на книга с важно културно значение. Предвидено е първоначално тиражът да бъде 100 броя, като от Фонда поемат част от нужните за печат средства.
Културната институция разполага само с един екземпляр, който не е в много добро състояние. Оригиналната му корица е унищожена. Автори на книгата са Николай Кънев и Алекси Попов. "Това е уникално издание, защото представя подробно Поповската околия - не само града, а и селата. Рядко се среща подобен труд, тъй като съдържа ценна информация и за икономическия, и за стопанския живот в онези времена", допълва Иванов.
В помощ на кандидатурата, през Фонда творбата е рецензирана и препоръчана от поповчанката гл. ас. д-р Ивета Рашева (БАН). Тя се заема да я адаптира на съвременен български език, да добави бележки, както и уводен анализ безплатно, обясняват от музея.
Владимир Иванов се запознава с родственик на единия от авторите - Николай Кънев. Мъжът в момента работи и живее в София. Обсъждат идеята са преиздаването на книгата, а той разказва, че семейството също има намерение да отпечата част от творчеството на своя близък.
Остава проблемът с липсата на оригиналната корица. Оказва се, че във Варна 98-годишна сестра на автора съхранява изданието и би могло да се намери оттам. По-късно към родолюбивата каузата е привлечена Капка Кънева - внучка на автора, художник и илюстратор, преподавател в Художествената академия, разказва Владимир Иванов. Тя се ангажира да направи корицата изцяло наново.
От музея допълват, че отпуснатите пари от НФК "13 века България" по проекта не покриват цялата сума, калкулирана от издателството на СУ "Св. Климент Охридски" за преиздаването. Затова екипът на институцията отправя апел към родолюбиви поповчани, живеещи в града и на други места в България и по света, да подкрепа каузата и да помогнат със средства. Ако се съберат повече пари, тиражът би могъл да бъде увеличен.
Срещата с преиздадената творба ще бъде за празника на Попово - 10 юни, обещават от музея.
/ИС/